Zeytinyağının Kolesterole Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Kolesterole Faydaları konusuna bu şekilde başlayabiliriz. Her insanda kolesterol adı verilen ve hücrelerin içerisinde bulunan yağ benzeri mumsu maddeler bulunur. LDL adı verilen kolesterolün yüksek olması damarlarda sertleşmelere ve tıkanmalara neden olurken kalp damar hastalıklarını da tetikler. Kötü kolesterolün düşürülmesinde etkili olan zeytinyağı ise kalp damar hastalıklarının görülmesini önler.

Zeytinyağının Kolesterole Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının kolesterole etkisi ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bazılarında zeytinyağının kolesterolü düşürdüğü bazılarının ise yükselttiğine yönelik sonuçlar sunmuştur.

Zeytinyağının Kolesterole Faydaları Kolesterolü Yükseltir Mi?

Kolesterol kendi içerisinde iyi ve kötü kolesterol olarak ikiye ayrılır. Kötü kolesterol karaciğerin günlük olarak ürettiği kolesterol miktarına ek olarak dışarıdan kolesterol içerikli besin alınması ile oluşur. Dışarıdan gelen kolesterol vücutta birikmeye başlar ve dışarı atılamadığında dolayı damarlarda birikme ve sertleşme yapar. Zeytinyağının faydaları ise vücutta oluşan kötü kolesterole karşı etkisini gösterir.

İyi kolesterol ise vücut içerisinde biriken yüksek yoğunluktaki lipoprotein bileşeni olmaktadır. Bir insanda iyi kolesterolün yükselmesi için kötü kolesterolün düşmesi gerekir. Yani zeytinyağı kötü huylu kolesterolü düşürürken bir yandan da iyi huylu kolesterolün yükselmesini sağlar.

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI ŞAŞIRTIYOR!

Zeytinyağı kolesterolü yükseltir mi düşüncesinde olan kişilerin vücutlarındaki kötü kolesterol yüksekse sızma zeytinyağı içerek bu oranı düşürebilirler. İyi kolesterol insan vücudundaki pek çok görevin yerine getirilmesinde etkili olduğu için yükselmesinde bir sakınca yoktur. Zeytinyağının kolesterole etkisi ise vücuttaki iyi huylu kolesterolü yükseltmekten ibarettir.

Kolesterole Faydaları

Zeytinyağının Kolesterole Faydaları ve Zeytinyağında Kolesterol Var Mı?

Zeytinyağının Kolesterole Faydaları konusunda Zeytinyağının içerisinde kolesterol adı verilen doymuş yağ asitleri bulunmuyor. Zeytinyağı genel olarak doymamış yağ asitlerinden oluştuğundan dolayı vücuttaki kolesterol oranlarının değişmesinde etki ediyor. Bu nedenle zeytinyağı kullanmak isteyen kişilerin zeytinyağında kolesterol var mı düşüncesi ile zeytinyağında uzak durması gerekmiyor.

Kolesterol İlaçları Yerine Zeytinyağı Kullanılabilir Mi?

Kolesterolü düşürmek adına kullanılan ilaçların büyük bir kısmı vücutta biriken kötü kolesterolün ortadan kaldırılmasını sağlıyor. İçeriğinde pek çok maddenin bulunduğu bu ilaçlar bir süre sonra vücut içerisinde böbrekler gibi bazı organlarda birikmeler yaparak sağlığı tehdit edebiliyor. Ayrıca kolesterol ilacı kullanmak pek çok yan etkiye de kapı aralamak anlamına geliyor. Baş dönmesi, sürekli acıkma, baş ağrısı gibi yan etkiler nedeniyle bazı kişiler bu ilaçları kullanmakta zorlanabiliyor.

Zeytinyağının Kolesterole Faydaları ve etkisi incelendiğinde ise kolesterolü düşürücü ilaçlarla aynı etkiyi gösterdiği araştırmalarla ortaya kondu. Bu özelliğinden dolayı birçok kolesterol hastası yan etkilere sahip ilaçları tüketmek yerine beslenmesinde zeytinyağı kullanarak kötü kolesterolü ortadan kaldırabiliyor.

Kolesterol İlaçları Yerine Zeytinyağı

İlaçlar yerine zeytinyağı kolesterolü düşürür mü konusunu merak edenler için hazırlanan araştırmalarda zeytinyağının kalp ve damar dostu olduğu açıklanmıştır. Damarlarda biriken kötü kolesterolün yoğunluğunu azaltan zeytinyağı, içerisindeki doymamış yağ asitleri ile damarları temizlemiştir.

Kolesterol Hastaları Günlük Olarak Ne Kadar Zeytinyağı Tüketmelidir?

Zeytinyağının Kolesterole Faydaları Uzmanlara göre kolesterolü düşürmek için zeytinyağı tüketecek olan kişilerin sızma zeytinyağı seçmesi gerektiğini söylüyor. İçerisinde doymamış yağ asidi açısından en zengin zeytinyağı çeşidi sızma zeytinyağı olarak biliniyor. Sızma zeytinyağlarında 17’den fazla doymamış yağ asidi bulunuyor. Bu yağ asitleri damarların temizliğinde etkin bir görev üstleniyor.

SIZMA ZEYTİNYAĞI HAKKINDA DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN!

Sızma zeytinyağı kolesterol düşürücü etkiye sahip olmanın yanında damarlarında işlevlerine yardımcı olabiliyor. Yapılan araştırmalarda yemeklerin içerisine eklenecek olan sızma zeytinyağının yanı sıra günde 2 kaşık zeytinyağı tüketmek kolesterolü düşürüyor. Zeytinyağı tüketiminde aşırıya kaçmamak ve düzenli bir şekilde tüketmek de tavsiye edilenler arasında bulunuyor.

Kolesterol Hastaları için zeytinyağı

Zeytinyağı hdl kolesterol yani kötü kolesterol açısından sorun yaşayan kişilerin beslenme düzeni oluşturmasına yardımcı olduğu gibi kalp hastalıkları yaşamasını da önlüyor. Bu durum kalp ömrünü uzatırken insan ömrünü de uzatıyor.Zeytinyağının Kolesterole Faydaları nı bu makalemizde öğrenmiş oluyoruz.

ZEYTİNYAĞININ KALBE OLAN ETKİLERİ İÇİN TIKLAYIN…

3 Paylaşımlar