Zeytinyağının Kalbe Etkisi

Zeytinyağının kalbe etkisi, içerdiği besin değerleri, bitkisel ve doymamış yağ olması bakımından oldukça fazladır. Zeytin, doğanın bizlere sunduğu mucize besinlerden biridir. Zeytinden elde edilen bu yağ ise diğer tüm yağlardan daha sağlıklı ve faydalıdır. Birçok hastalığa şifa olan zeytinyağı, 4 bin yıldır sofraların gözdesi olmaya devam ediyor.

Zeytinyağının Kalbe Etkisi

Zeytinyağının Kalbe Etkisi ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının faydaları uzmanlar tarafından yıllardır araştırılıyor. Uzmanlar, zengin içeriği bakımından neredeyse anne sütüyle eş tutulan bu yağın, hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için mutlaka tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Günümüzde; yoğun iş temposu, sağlıksız ve dengesiz beslenme, tembellik gibi kalbi olumsuz etkileyen birçok unsur ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu durum akıllara, zeytinyağının kalbe etkisi nedir sorusunu getiriyor.

Uzun yıllardır yürütülen araştırmalar neticesinde, zeytinyağının kalp hastalıklarından korunmak için birebir olduğu ortaya çıkmıştır. Zeytinyağı, kalp krizi ve spazmlar gibi ölümcül olabilecek kalp rahatsızlıklarının riskini azaltıyor. Uzmanlar günde iki yemek kaşığı tüketilen zeytinyağının, kalp ve damar sağlığını koruduğunu açıklıyorlar.

Ayrıca yapılan bir araştırma sonucunda, kalp yetmezliği yaşayan hastaların, düzenli zeytinyağı tüketmesi halinde, iyileşmeye başladıkları gözlemlenmiştir. Zeytinyağının içinde bulunan oleik asit sayesinde, kalp yetmezliğine sebep olan bozuk genleri düzenlendiği ve kalpte depolanmış doymuş yağ hücrelerini parçaladığı tespit edilmiştir. Hastalarda kesin olarak bir iyileşme söz konusu olmasa da, kendilerini daha sağlıklı hissettikleri ve yaşam kalitelerinin büyük ölçüde arttığı kanıtlanmıştır.

Zeytinyağı Kalp İçin Zararlı Olabilir Mi?

Zeytinyağının kalbe etkisi olumlu olsa da, mevcut kalp- damar hastaları için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Kalp-damar hastaları için tüm yağların zararlı olabildiğini belirte uzmanlar, zeytinyağını minimum seviyede tüketmelerini öneriyorlar.

Kalp krizi geçirmiş ve risk altında olan insanlar ve ya damar tıkanıklığı sebebi ile felç geçirmiş kişilerin, hastalığın durumuna göre ya hiç tüketmemesi ya da uzman kişi tarafından belirtilen miktarda tüketmesi gerekiyor.

Zeytinyağının Kalbe Etkisi doktor tavsiyesi

Zeytinyağı, içinde %73 oranında doymamış yağ bulundurmasına rağmen, %14 oranında doymuş yağ da barındırmaktadır. Bu yüzden kalori miktarı oldukça fazla olan bu yağ, sağlıklı kişiler için bile, günde 2 kaşıktan fazla tüketilmemelidir.

Zeytinyağı, aşırı tüketildiği takdirde kalp damarlarını tıkayabilir ve kalp krizi riski ortaya çıkabilir. Ayrıca zeytinyağı satın alınırken, uzmanlar tarafından önerilen çeşitleri tercih edilmelidir. Bilinmeyen markaların zeytinyağları kesinlikle satın alınmamalıdır. İçeriğindeki mineral ve vitaminleri kaybetmemesi açısında, serin bir yerde ve cam şişelerde özenle muhafaza edilmelidir.

Zeytinyağının Kalbe Etkisi ve Diğer Organlara Faydaları

Zeytinyağının kalbe etkisi bilinmekle beraber vücudun diğer organları için faydaları da oldukça fazladır. Zeytinyağının en önemli faydalarından biri, kanser riskini oldukça azaltmasıdır. Özellikle meme kanseri oluşumunu büyük ölçüde azalttığı biline zeytinyağını, hamile ve ya emziren kadınların mutlaka kullanması gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

İçinde bulunan A, E, D ve K vitaminleri sayesinde, kemikleri güçlendirdiği ve kas sistemini koruduğu saptamıştır. Uzmanlar, gelişim dönemindeki tüm çocuklara zeytinyağının mutlaka içirilmesi gerektiği görüşündedirler.

Zeytinyağının Kalbe Etkisi ve Diğer Organlara Faydaları

Zeytinyağının kalbe etkisi herkes tarafında bilinse de, karaciğer için de oldukça faydalı bir yağdır. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde, vücudu temizleme görevini yerine getiren karaciğerde oluşan toksinleri temizler. Böylece karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Zeytinyağı, Alzheimer gibi beyin deformasyonu ile ortaya çıkan birçok hastalığın önüne geçer. Ayrıca düzenli zeytinyağı kullanımında, vücutta oluşan stresbüyük ölçüde azalır böylelikle depresyon riski de ortadan kalkar.

Tüketilen doğal zeytinyağı, vücudun kolesterol dengesini düzenler. Ayrıca sindirim sistemini düzenlediği için de kilo kaybını kolaylaştırır ve diyabet riskini azaltır.

Kalp Sağlığı İçin Zeytinyağının Hangi Çeşidi Tüketilmelidir?

Zeytinyağı, bakımı ve üretimi açısından oldukça zahmetlidir. Yalnızca ticari kar mantığıyla düşünen bazı üreticiler, zeytinyağlarının içine farklı yağlar (pamukyağı gibi) karıştırarak insan sağlığı ile oynamaktadırlar. Bilmeden tüketilen bu zeytinyağının kalbe etkisi olumsuz olabilir.

Kalp Sağlığı İçin Zeytinyağının Hangi Çeşidi Tüketilmelidir?

Uzmanlar, satın alınan zeytinyağının mutlaka bilinen bir marka tarafından üretilmiş olması gerektiğini savunuyor. Eğer mümkünse köylerden satın alınmasını, raf ömürlü ürünlerin kullanılmaması tavsiye eden uzmanlar, en sağlıklı zeytinyağının, erken hasat edilmiş soğuk sıkım olduğunu söylüyorlar.

Kalp sağlığını koruması açısından ilk önerilen soğuk sıkım olsa da birinci natürel ve ya sızma zeytinyağının kullanılmasında bir sakınca görmeyen uzmanlar, riviera yani rafine edilmiş zeytin yağından uzak durulması gerektiğini belirtiyorlar.

0 Paylaşımlar