Zeytinyağının İçerdiği Vitaminler

Zeytinyağının içerdiği vitaminler arasında A, D, E, ve K vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler insan vücudunun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Zeytinyağı güçlü bir antioksidan kaynadığıdır.

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin mutlaka zeytinyağı tüketmesi gerekmektedir. Zeytinyağı, içinde bulunan vitaminler sayesinde, kişiler için gerekli olan günlük enerjinin ortalama yüzde 40’ını karşılar.

Zeytinyağının İçerdiği Vitaminlerin faydaları nelerdir?

A Vitamininin Faydaları ve Zeytinyağının İçerdiği Vitaminler

Zeytinyağının içerdiği vitaminler arasında bulunan A vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir. Diş, dişeti ve kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda kişi, birçok hastalığa ve enfeksiyona açık hale gelir.

Bu durum beraberinde birçok hayati problemi doğurur. A vitamini, bağışıklık sistemini büyük ölçüde korumaktadır. A vitamini açısından zengin olan zeytinyağı, günlük mutlaka tüketilmeli ve vücudun ihtiyacı olan miktarı bu şekilde karşılanmalıdır.

A vitaminini yeterli alamayan çocuklarda, gelişim durabilir ve büyüme yavaşlayabilir. Bu yüzden uzmanlar, A vitamini alması amacı ile çocuklara günlük olarak içirilmesi gerektiğini söylemektedirler. Ayrıca A vitamini eksikliği, çocuklarda ve yetişkinlerde, sindirim sistemine büyük zararlar verebilir. Sindirim için faydalı olduğu bilinen zeytinyağı, tüm yaş grupları için oldukça önemlidir.

Zeytinyağında Bulunan A Vitamininin Faydaları nelerdir?

A vitamini eksikliği, gece körlüğü olarak bilinen hastalığı tetiklemektedir. Ayrıca demir eksikliğine yol açabilir. Zeytinyağında bulunan ve doğal bir yağ olduğu için herhangi bir etkileşimi olmayan bu vitamini zeytinyağından karşılamak oldukça mantıklıdır.

Düzenli zeytinyağı tüketen kişilerin, yeterli A vitamini almaları sebebi ile güçlü diş ve kemik yapısına sahip oldukları görülmektedir.

Zeytinyağının İçerdiği Vitaminler ve Zeytinyağında Bulunan D Vitamininin Faydaları

Zeytinyağının içerdiği vitaminler arasında bulunan D vitamini, güneşten ve bazı gıdalardan karşılanmaktadır. Zengin D vitamini deposu olan zeytinyağı bu besinler arasında birinci sırada gelmektedir.

D vitamini, cilt hastalıklarını büyük ölçüde azaltmaktadır ve oluşabilecek hastalıkları da engellemektedir. Günlük zeytinyağı tüketiminden sağlanan bu vitamin sayesinde sorunsuz ve pürüzsüz bir cilde sahip olunur.

Meme ve kolon kanseri gibi ölümcül hastalıkların oluşmasını engelleyen bu vitamini özellikle kış aylarında vücudun karşılayabilmesi için ek gıdalara ihtiyacı vardır. Bu yüzden özellikle kış ayların D vitamini alabilmek ve olası hastalıklara karşı bağışıklık kazanmak için mutlaka zeytinyağı tüketilmelidir.

Zeytinyağında Bulunan D Vitamininin faydaları nelerdir?

Yaş ilerlemesi ile ortaya çıkan kemik hastalıkları ve romatizma gibi ağrılı hastalıkların en birinci tedavi yöntemi D vitaminidir. Kemik sistemini koruması dolayısıyla, sağlıklı bir şekilde yaşlanmayı sağlar. Ege bölgesi gibi, zeytinyağı tüketimi fazla olan bölgelerde, romatizmal hastalıkların görülmemektedir.

Ayrıca ameliyat sonrasında zeytinyağı tüketmek, ameliyattan kaynaklı kasılmaları ve krampları, içerdiği D vitamini sayesinde engeller.

Zeytinyağında Bulunan E Vitamininin Faydaları

Zeytinyağının içerdiği vitaminler arasında E vitamini; yorgunluk, kansızlık gibi gündelik hayatı etkileyen problemleri ortadan kaldırmasıyla tanınır. Yeterli E vitamini alınmadığı zaman, kişi kendini yorgun ve mutsuz hisseder. E vitamini deposu olarak bilinen zeytinyağı, mineral ve antioksidan açısından da oldukça zengin bir besindir.

E vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu olası hastalıklara karşı korur. Yeterli E vitamini alınmadığında, vücut yeni hücre üretemez ve cilt ultraviole ışınlarına karşı savunmasız durumda kalabilir.

Zeytinyağında Bulunan E Vitamininler ne işe yarar

Zeytinyağı tüketiminin önemi sürekli vurgulayan uzmanlar, önemli vitaminlerin günlük alınması açısından en ideal besinin zeytinyağı olduğunu savunmaktadırlar. Salataya katılacak 2 yemek kaşığı zeytinyağı, vücudun ihtiyacı olan tüm vitaminleri karşılamaktadır.

Kalp ve damar hastalıklarından korumak için oldukça gerekli olan bu vitamin, zeytinyağının içerdiği vitaminler arasında yeri oldukça önemlidir.

Ayrıca E vitamini; tansiyonu düzenler. Bu yüzden tansiyon hastaları günlük mutlaka tavsiye edilen miktarda zeytinyağı tüketmelidir.

Zeytinyağında Bulunan K Vitaminin Faydaları

Zeytinyağının içerdiği besinler arasında K vitamini de bulunmaktadır. Bu vitamin insan sağlığı için oldukça önemlidir çünkü K vitamini eksikliği birçok ölümcül hastalığa sebep olabilir.

K vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bu sebeple olası kazalarda kan kaybının fazla olmasının önüne geçer. K vitamini eksikliğinde vücutta sebebi olamayan morarmalar gözlemlenir. Zeytinyağının içerisinde bulunan bu vitamin sayesinde, günlük tüketilen zeytinyağı, K vitamini eksikliğini giderir.

Zeytinyağının içerdiği besinler arasında K vitamini de bulunmaktadır

Zeytinyağının uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmesinin en önemli sebeplerinden biri olan K vitamini; prostat, kolon ve ya karaciğer kanserinin oluşmasını engeller.

Ayrıca düzenli zeytinyağı tüketen insanlar, yeterli K vitamini aldıkları için, yaşlandıklarında unutkanlık ve ya bilinçsel hafıza kayıpları yaşamazlar.

0 Paylaşımlar