Zeytinyağının Cilde Etkisi

Zeytinyağının cilde etkisi tarihin en eski zamanlarına dayanır. Antik Yunan ve Antik Roma kadınları, güzellik ve sağlıklı bir cilt için zeytinyağını kullandıkları görülmüştür.

İyi bir nemlendirici olan zeytinyağı, günümüzde birçok kozmetik şirketi tarafından kullanılmaya başlamıştır. Sadece yüz ve ya vücut değil, cilt kaynaklı saçta oluşan sorunlara da (kepek gibi) en iyi çözümdür.

Zeytinyağının Cilde Etkisi

Zeytinyağının Cilde Etkisi Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının cilde faydası oldukça fazladır. İçerdiği antioksidanlar ve vitaminler sayesinde, cildi temizler ve korur. Duş ve banyo sonrası vücudu zeytinyağı ile ovmak tüm gün kalıcı bir nem sağlayacaktır.

Sivilce ve ya akne gibi iltihaplı sorunların giderilmesinde büyük rol oynayan zeytinyağı, iltihabı kurutur ve cildi pürüzsüzleştirir. Yaşlanma karşıtı kimyasallar yerine, hücre yenileme özelliği ile bilinen zeytinyağını tercih etmek, hem zararlı kimyasallardan korunmak hem de yaşlanırken bile pürüzsüz kalmak için en iyi yoldur.

Zeytinyağının cilde etkisi sadece bunlarla da sınırlı değildir. Bebekler için oldukça sağlıklı olan bu yağ ile hassas bebek ciltleri korunur. Ayrıca bebeklere zeytinyağı ile yapılan masajlar, rahat bir uyku uyumalarını sağlar. Kaşıntı, pişik, döküntü ve ya kızarıklık gibi sorunların baş düşmanı olan zeytinyağı, aynı zamanda haşerat sokmalarında meydana gelen acılı ve ağrılı şişleri de yok eder.

Zeytinyağının cilde etkisi nelerdir?

Hamilelik süresinde düzenli olarak zeytinyağı ile vücutlarını nemlendiren kadınlarda, çatlak oluşumu yüksek oranda azalmaktadır. Ayrıca hızlı kilo alıp verme sebebiyle oluşmuş mevcut çatlaklar için de faydalıdır.

Zeytinyağının Cilde Zararları Var Mıdır?

Zeytinyağının cilde etkisi olumlu olabildiği gibi bazı cilt problemlerine sebep olduğu da gözlemlenmiştir. İçinde bulunan güçlü yağ asitleri özellikle hassas bir cilde sahip olan kişilerde olumsuz sonuçlar meydana getirmiştir. Zeytinyağını cilde sürekli uygulamak deriye büyük ölçüde zarar verebilir.

Bu yüzden zeytinyağı ile yapılacak maskeler haftada iki ve ya ayda bir olmalıdır. Ayrıca ilk defa cildine zeytinyağı kullanacak kişilerin Mutlaka küçük bir noktada alerji testi yapmaları gerekir. Eğer kişinin cildine alerjik bir etki gösterdiyse, besin olarak tüketmeden önce de bir uzmana danışmalıdır. Yalnızca dışarıdan değil, içeriden de alerjik olabilme durumu göz ardı edilmemelidir.

Zeytinyağının Cilde Zararları Var Mıdır?

Zeytinyağını yağlı cilde sahip olan kişilerin kullanmaması gerekir. Zira kendi vücutlarının ürettiği yağ ile reaksiyona giren zeytinyağı ciddi tahrişlere ve kızarıklıklara sebep olabilir. Çok kuru cilde sahip olan kişilerinde zeytinyağını ciltlerine sürmemeleri gerekmektedir. Kuru ciltlerde zaten minimum düzeyde olan cildin nem oranı zeytinyağı sürülürse tamamen yok olabilir. Bu da ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Fazla zeytinyağı kullanımı, deriyi inceltebilir ve vücudu zararlı güneş ışınlarına karşı savunmasız bırakabilir.Zeytinyağının cilde etkisi bakımından yararlı olması için kullanımların uygun şekilde yapılması gerekir. Zeytinyağı içinde bulunan güçlü yağ asitleri yüzünden, temizlenmemiş cilde uygulandığında, ciltte bulunan tüm kir ve bakterileri yapıştırır. Gözenekleri yıkar. Bu nedenden dolayı aşırı sivilce ve siyah nokta sorunlarını meydana getirir.

Kozmetik İçin Üretilen Zeytinyağının Cilde Etkisi

Zeytinyağının cilde etkisi olumlu ve fazla olunca, kozmetik sektörleri zeytinyağlı ürünler çıkartabilmek için kolları sıvadı. Fakat maliyeti oldukça yüksek olan zeytinyağını ürünlerde kullanmak, ticari kar dışında bir şey düşünmeyen bu firmaların işine gelmedi. Zeytinyağı üreticileri, son kalan kötü mahsulleri değerlendirerek ‘kozmetik amaçlı zeytinyağı’ ortaya çıkardılar.

Bu zeytinyağının asit oranı oldukça yüksek ve zeytinyağının içerdiği vitamin, mineral gibi faydalı olan enzimlerden uzaktır. Uzmanlar kozmetik firmalarının sattığı zeytinyağı içerikli hiçbir ürünün kullanılması taraftarı değildir. Yemediğiniz bir şeyi yüzünüze sürmeyin diyen uzmanlar, tüketim amaçlı kullandıkları organik ve sağlıklı zeytinyağından, kişisel bakım ürünlerini insanların kendilerinin yapmasını önermektedirler.

Kozmetik İçin Üretilen Zeytinyağları Faydalı Mıdır?

Evde Yapılabilen Zeytinyağlı Cilt Bakım Ürünleri

Zeytinyağı ile cilt bakımı yapmadan önce kişilerin, cilt analizlerini mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Böylece zeytinyağının cilde etkisi ve faydası tespit edilebilir.

Kuru cilde sahip olanlar; zeytinyağı ile toz şekeri karıştırarak cilde masaj uygulamalı ve saha sonra ılık su yardımı ile temizlemelidir. Tonik yapmak isteyenler; su, sirke ve zeytin yağını karıştırarak kullanmalıdırlar.

Yaz aylarında oluşan güneş yanıkları ve lekeleri içinde bir şifa kaynağı olan zeytinyağı, aynı zamanda doğal yollar ile bronzlaşmak isteyenlerin bir numaralı tercihidir. Hem cildi nemli tutar hem de ton atarak bronzlaştırır böylece cilt zararlı güneş ışınlarından korunmuş olur.

Siyah nokta probleminden mustarip kişiler, zeytinyağı ve kili karıştırarak maske yapmalı ve sonra ılık su ile cildi temizlemelidirler.

0 Paylaşımlar