Zeytinyağının Alzheimer Hastalığına Faydaları

Alzheimer, dünya çapında 55- 60 yaş aralığında ortaya çıkan ve beyin hücrelerinin ölümü ile başlayan ileri derecede nörolojik bir rahatsızlıktır. Hafızayı büyük ölçüde etkileyerek son yaşanan olayların unutulması ile belirti veren Alzheimer, bir süre sonra gündelik işlerin dahi yapılamamasına neden olmaktadır. Zeytinyağının Alzheimer hastalığına faydaları konusunda yapılan araştırmalarda Akdeniz Diyeti yapan kişilerde unutkanlık ve demans türü rahatsızlıkların daha az görüldüğünü açıklamıştır. Alzheimer tedavisinde zeytinyağı kullanmak beyindeki hücre ölümlerini azaltarak unutkanlık belirtilerini en aza indirmektedir.

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELERDİR? TIKLAYIN, ÖĞRENİN…

Zeytinyağının Alzheimer Hastalığına Faydaları

Alzheimer Neden Ortaya Çıkar?

Alzheimer rahatsızlığı genellikle obezite, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, uyku sorunları, vücut aktivitesi azlığı ve diyabet hastalığı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Zeytinyağının Alzheimer hastalığına faydaları düşünüldüğünde sağlıksız bir hayatı düzenlemek için zeytinyağı önemli bir besin olmaktadır. Tamamen sağlıksız yaşamın neden olduğu Alzheimerdan korunmak için:

  • Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak
  • Sigara kullanımını azaltmak ve sigara içilen yerlerde bulunmamaya çalışmak
  • Yüksek tansiyona karşı ilaç tedavisine başlamak ve stresten uzak durmak
  • Vücut aktivitelerini artırarak düzenli egzersizler yapmak
  • Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmek gerekir. Alzheimer tedavisinde zeytinyağı tüketmek ise sağlıklı beslenme yollarından biri olacaktır.

Zeytinyağı Alzheimer Hastalığını Önlüyor!

Alzheimer rahatsızlığını ortaya çıkaran nedenlerin başında sağlıksız beslenme ve obezite gelir. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak için de organik besinlerden oluşan menülerin hazırlanması gerekir. Zeytin ve zeytinyağının Alzheimer hastalığına yararları nedeniyle en erken dönemlerden itibaren tüketilmesi gerekir.

Zeytinyağı Alzheimer Hastalığını Önlüyor!

İtalyan Ulusal Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmalarda genç ve yaşlı denekler üzerinde zeytinyağı tüketiminin beyine olan etkileri incelenmiştir. Zeytinyağının bir aylık süre içerisinde beyindeki hücreleri onardığı ve kök hücreler ürettiği ortaya konmuştur. Oluşan kök hücrelerin ise zaman içerisinde beyinde aktif rol üstlenen nöronlar haline geldiği gözlemlenmiştir. Zeytinyağının Alzheimer hastalığına faydaları beyin içerisindeki yaşam daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir.

Günümüzde Alzheimer hastalığına neden olan sigara kullanımı, hareketsiz yaşam gibi durumlar gençlerin de ilerleyen yaşlarda risk altında olduğunu göstermektedir. Zeytinyağının Alzheimer hastalığına faydaları sayesinde sık sık kullanılabilecek besinlerden olduğu gibi gençler tarafından da tüketilmesi gereken bir ürün olmaktadır. Erken yaşlarda zeytinyağı tüketmek yaşlılık sürecinde unutkanlık, demans ve Alzheimer gibi rahatsızlıkların görülme oranını azaltacaktır.

ZEYTİNYAĞININ KALBE OLAN FAYDALARI İÇİN TIKLAYIN…

Zeytinyağının Alzheimer Hastalığına Faydaları ve Beyindeki Hücreleri Temizlemesi

Zeytinyağının içerisinde bulunan hidroksitilosol maddesi bir nevi antioksidan özellik göstermektedir. Beyin hücrelerinin bir süre sonra iş yapamaz duruma gelmesine neden olan tıkanmaları açan bu madde zeytinyağının Alzheimer hastalığına yararları arasında bulunur.

Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyin hücrelerinde zamanla Tau adı verilen proteinin miktarı artmaya başlar. Biriken Tau proteinleri ise nöronların işlevini yerine getirmesini engelleyerek unutkanlığa sebep olur. Zeytinyağının Alzheimer hastalığına faydaları konusunu tedavide zeytinyağı tüketmek ise hücrelerde biriken Tau proteinlerini temizleyerek nöronlar arası etkileşimin kurulmasını sağlamaktadır. Bu sayede Alzheimer olan kişilerde beyin işlerliği artmakta ve görülen belirtiler ortadan kaldırılabilmektedir.  

Zeytinyağının Alzheimer Hastalığına Faydaları ve Beyindeki Hücreleri Temizlemesi

Hücre yenileyici özelliğe sahip olan zeytinyağının düzenli tüketilmesi ile beyinde yaşlanmaya neden olan lipofusin hücrelerini temizlediği de ortaya konmuştur. Alzheimer hastalarında beyin hücrelerinin içerisindeki lipofusin oranı büyük ölçüde azalmaktadır. Daha genç bir zihin için zeytinyağı ve zeytin tüketilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar yaşlanınca değil her yaşta zeytinyağı tüketilmesi gerektiğini söylemektedir.

Zeytinyağının Alzheimer Hastalığına Faydaları ve Nasıl Tüketmelidir?

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre zeytinyağı ve Alzheimer hastalığı arasında büyük bir bağ bulunmaktadır. Alzheimer hastalığına faydaları tüketime bağlı olarak artmaktar. Ancak zeytinyağının sadece yemeklerde kullanılması yeterli görülmemektedir. Bu nedenle Alzheimer, demans, unutkanlık gibi sorunlar yaşayan kişilerin günlük olarak birkaç yemek kaşığı zeytinyağı tüketmesi gerekmektedir.

Toplanan zeytinlerin hemen işlendiği ve içeriğindeki polifenol miktarının en fazla olduğu zeytinyağı çeşidi natürel sızma zeytinyağı olarak bilinir. Uzmanlar ise Alzheimer hastalığı görülen hastaların natürel sızma zeytinyağı tüketmesi halinde beyindeki Tau protein üretiminin %60 oranında azaltıldığını dile getirmiştir. Alzheimerın etkilerini en aza indirebilmek için mutlaka günlük olarak sızma zeytinyağının tüketilmesi gerekir. Zeytinyağının yarları konusunda en iyi sonuçları almak için kaliteli zeytinyağı tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI İÇİN TIKLAYIN…

5 Paylaşımlar