Zeytinyağı yapım aşamaları

Zeytinyağı yapım aşamaları, birçok sistematik yapıyı içinde barındırmaktadır. Emek ve sabır isteyen bu süreç, kaliteli ve sağlık açısından kusursuz olmalıdır.

Ülkemizde ismini dünyaya duyurmuş pek çok zeytinyağı üretici firmaları bulunmaktadır. Türkiye, iklim çeşitliliği ve zengin toprak popülasyonu sayesinde, zeytin ve zeytinyağı üreten ülkelerin başında yer almaktadır.

Zeytinyağı yapım aşamaları

Zeytin Hangi Aşamalardan Geçerek Yağa Dönüşür?

Üreticiler, zeytinyağının yapım aşamaları sırasında kaliteden ödün vermeyen, ekonomiye katkılı ve rafinesiz doğal zeytinyağı üretmeyi hedeflemektedirler. Oldukça sistemli bir teknoloji kullanan bu firmalar, bu sayede üretimde güven olgusunun altını çiziyorlar. Kullandıkları teknoloji ile yağ kalitesini koruyor ve verimlilik sağlamaktadır.

Kaliteli yağ üretmek için önce kaliteli zeytin üretmeyi hedefleyen üreticiler, toprağın ve çevrenin analizini yapmakla işe başlıyorlar. Zeytinin acı suyunu doğal yollarla çıkararak, kimyasal kullanımının önüne geçmektedir.

Zeytinyağı üretmek için hasat edilen zeytinler, içme suyu değerlerine sahip sularla yıkanıyor. Kum veya başka çeşitli etkenler bu şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Yıkanan zeytinler, boyut ve cins bakımından ayrıştırılarak, sınıflara bölünmektedir.

Zeytinyağı yapım aşamaları nelerdir ?

Üretime katılamayacak hasarlı yemişler ayrılmaktadır. Zeytinyağının yapım aşamaları için geliştirilmiş makinelerde çekirdekleri ayrılan zeytinler, hamur haline getiriliyor. Bu işlem sırasında genellikle iki fazlı birsantrifüj makinesi kullanılmaktadır. Yağ süzüm işlemi tamamen bittikten sonra, ambalajlanan zeytinyağları piyasaya sunulmaktadır.

Tüm bu işlemler sırasında hijyene büyük önem veren firmalar, temiz ve güvenilir zeytinyağını, halkın beğenisini de kazanmaktadır.

Zeytinyağı Yapımında Hangi Makineler Kullanılıyor?

Zeytinyağının yapım aşamaları, kontini sistem adı verilen makineler ile gerçekleşmektedir. Zeytinlerin temiz olması için yıkama makineleri, arıtılmış su sistemi kullanarak, sağlık standartlarına uygun bir hijyen sağlamaktadır.

Kırma işlemini gerçekleştiren iki tip makine üretilmiştir. Bunlardan biri dişli çark sistemi ile diğeri ise çekiç sistemi ile çalışmaktadır. Makineye aktarılan zeytinler kırılarak, çekirdekleri ayrıştırılır. Daha sonra malaksör denen yoğurucu makinelere zeytinler aktarılır ve posa haline gelene kadar makine tarafından yoğrulur.

Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra posa haline gelen zeytinler, dekantör yardımı ile yağ pompasına aktarılır. Burada sıkılarak yağ tankerine doldurulur. Acı suyu bu yapım aşamasında atık deposuna dolmaya başlar. Uzman mühendisler tarafından geliştirilmiş bu teknolojik sistem sayesinde el değmeden üretim tamamlanır.

Zeytinyağı Yapımında Hangi Makineler Kullanılıyor?

Zeytinyağı Yapımında Kullanılan Fazlı Sistemler ve Zeytinyağı yapım aşamaları

Zeytinyağının yapım aşamaları, fazlı sistemlerle desteklenmektedir. 3 tip fazlı sistem vardır. İki fazlı sistem, bu türlerin arasında en iyi olanıdır.

İki fazlı sistem: Fazla su kullanımının önüne geçen bu sistem sayesinde daha kaliteli zeytinyağı üretimi sağlanmaktadır. Zeytinlerin içinde barındırdıkları nemi koruyarak, daha sulu ve lezzetli olmalarını sağlar. Suyu gerektiği kadar kullanan bu sistem ayrıca çevreye zarar vermez. Bu yüzden artık günümüzde iki fazlı sistem tercih edilmektedir.

İki buçuk fazlı sistem: Bu sistem, iki fazlı sistem ile benzer özelliklere sahiptir. Sudan tasarrufu amaçlayan bu sistem ile de lezzetli ve kalite bakımından zengin yağlar üretmek mümkündür.

Üç fazlı sistem: Bu sistemde, yoğurma makinesinden çıkan posaya basınçlı su ilave edilmektedir. Bu da üretim sırasında ortaya çıkan atık su miktarını çoğaltmaktadır. Çevreye zarar veren bu sistem, profesyonel üretici firmalar tarafından tercih edilmemektedir.

Zeytinyağı Yapımında Kullanılan Fazlı Sistemler

Ayrıca bunların dışında sulu sistem adı verilen bir sistem daha vardır. Zeytinyağının kalitesini ve yağ seviyesini oldukça düşüren bu sistemde, sıkım sırasında posaya iki defa sıcak su eklenir. Zeytinyağı, suyun içinde bulunan oksijen ile etkileşime geçtiği için değerlerini kaybeder. Kullanılan bir sistem değildir.

Taş Baskı Zeytinyağı Nasıl Yapılır? Zeytinyağı yapım aşamaları

Zeytinyağının yapım aşamaları arasında en eski yöntem taş baskı yani soğuk sıkımdır. Bu yöntem ilk zeytinyağı üretim yöntemleri arasında sayılabilmektedir. Soğuk sıkım olduğundan oldukça faydalıdır. Hasat edilen zeytinler, çekirdekleri ile birlikte taş değirmene dökülür.

Elle veya hayvan koşularak zeytinler, taş değirmenler ile kırılmaya başlar. Bu aşama kullanılırken zeytinlerin çekirdeği çıkarılmaz. Hamur haline gelen zeytinler, çullara doldurularak üzerine basınç uygulanmaktadır.

Taş Baskı Zeytinyağı

Bu işlem sayesinde zeytin posası içindeki yağı bırakır. Bu yağlar, soğuk su dolu havuzlara dökülür, bir süre sonra maşrapa yardımı ile suyun yüzeyinden toplanarak, küplere doldurulur. Bu yöntem ile yapılmış zeytinyağlarını en fazla 2-3 ay içinde tüketmek gerekmektedir. Doğal ve geleneksel bir yol olduğu için, tüketicilerin bir numaralı tercihidir.

15 Paylaşımlar