Zeytinyağı ve Çocuk Sağlığı

Zeytinyağı ve çocuk sağlığı, birbiri ile bağlantılı iki unsurdur. Çocuk gelişimi açısından oldukça önemli bir role sahip zeytinyağını, çocukların mutlaka tüketmesi gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

İçinde bulundurduğu zengin vitamin ve mineral depoları, çocukların gelişimine katkı sağlamaktadır. Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirerek olası hastalıkların önüne geçer.

Zeytinyağı ve Çocuk Sağlığı

Zeytinyağı ve Çocuk Sağlığı ve Faydaları

Zeytinyağı çocuk ve ya büyük her yaştan insanın tüketmesi gereken en önemli besinlerden biridir. Doymamış yağ ve birçok minerali içinde barındıran bu yağ, bitkisel içeriklidir. Zeytinin kendi öz yağı sıkılarak elde edilir. Çocuklar içinde oldukça faydalıdır.

Çocukların kas ve kemik sistemlerini içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde korur ve geliştirir. Daha güçlü ve daha sağlıklı büyümelerine yardımcı olur. Günümüzde besinler maalesef ki eskisi kadar doğal değil. Sağlıklı bir şeyler tüketebilmek adına insanlar ilk olarak zeytinyağına yöneliyor.

Zeytinyağı ve Çocuk Sağlığı ayrıca faydaları nelerdir

Uzmanlar, çocuklara her gün bir kaşık zeytinyağı içirilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Beyin ve sinir sistemi gelişiminde oldukça önemli rol oynayan zeytinyağı, kabızlık ve ya gaz gibi sindirim sistemi sorunlarının oluşumunu da engelliyor.

Yetişkinlerin kalp ve damar sağlığını koruyan ve olası kalp krizi risklerini ortadan kaldıran bu yağ, çocukların damar gelişimi ve ileride kalp sorunları yaşamalarının da önüne geçiyor. Diğer hayvansal yağlar obeziteye yol açmasına rağmen zeytinyağı bu durumu engelliyor. Göz sağlığı için de oldukça önemli bir rol oynayan zeytinyağı, sağlıklı bir nesil için oldukça önemlidir.Zeytinyağı ve çocuk sağlığı, birbirleri ile uyumlu bir armoni oluşturuyor.

Zeytinyağının Çocuklar İçin Zararları Nelerdir?

Zeytinyağı ve çocuk sağlığı, uzmanlar tarafından onaylanmış bir gerçek olmasına rağmen bazı durumlarda zeytinyağı çocuklar için zararlı bir hal alabiliyor. Özellikle bebeklerde bazı problemlere yol açan zeytinyağı, bilinçsiz ve uzman gözetimi olmadan kullanılmamalıdır.

Bebeklerin cildi oldukça hassas olduğundan, pişik, kızarıklık ve ya döküntü gibi durumlarla karşı karşıya kalındığı zaman mutlaka bir uzmana götürülmelidir. Zeytinyağı, yağ asidi bakımından zengin bir yağ olduğu için, bebeklerin cildinde zaten mevcut olan rahatsızlığı artırabilir.

zeytinyağı her gün 1 kaşık için

Bebeklere ilk 6 ay anne sütünden başka hiçbir ek gıda verilmemeli ve zeytinyağı içirilmemelidir. Ancak 6 aydan sonra, doğal olduğuna emin olunan zeytinyağı yalnızca bir çay kaşığı verilmelidir. Fazla kullanılan zeytinyağı, bebeklerin sindirim ve boşaltım sistemine zarar verebilir. Bu yüzden de ishal ve ya kabız gibi sorunları beraberinde getirebilir. Ancak 6 aydan sonra bebeklerin cildine zeytinyağı sürülebilir.

Çocuklarda Zeytinyağı İle Beslenme

Sağlıklı alışkanlıklar erken yaşlarda edinilir. Bu yüzden çocuk beslenmesinde zeytinyağının önemli bir yeri vardır. Zeytinyağı ve çocuk sağlığı ileriye dönük bir yatırımdır.

Özellikle ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması, sağlıklı çocuklar yetiştirmek açısından oldukça önemlidir. Margarin, ayçiçeği yağı gibi doymuş yağlar yerine yemeklerde zeytinyağı kullanılmalıdır. Doymuş yağlar vücutta depolanır ve çocukluktan itibaren yenildiği takdirde ileride obezite, kolesterol gibi sorunlara zemin hazırlar. Bu yüzden zeytinyağı, çocuk sağlığı ve beslenmesi açısından en fazdalı yağdır.

zeytinyağı ile çocuk beslenmesi

Hamburger, cips, kola gibi kalorili yiyecekler çocuklardan uzak tutulmalıdır. Bunun yerine zeytinyağı ile pişirilmiş sebze yemekleri tercih edilmelidir. Uzmanlar, çocuk yaştan itibaren zeytinyağını besin olarak kullanan bireylerin daha aktif ve sağlıklı bir yaşam sürdüğünü gözlemlemiştir.

Çocuklar da gelişim için gerekli olan tüm vitaminler zeytinyağının özünde mevcuttur. Ek vitamin hapları kullanımı çocuklar için uygun değildir. Bu yüzden ek gıdalara başvurulur. Zeytinyağı, yemeklerde kullanılmıyor olsa dahi mutlaka her gün bir kaşık çocuklara verilmelidir.

Zeytinyağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zeytinyağı, tarihin en eski zamanlarından beri sağlık, kozmetik, ilaç yapımı alanlarında kullanılmaktadır. Yağlar arasında en sağlıklı olanıdır. Zeytinyağı ve çocuk sağlığı üzerine yapılan araştırmalar, düzenli zeytinyağı tüketen çocukların yaşıtlarından daha sağlıklı olduğunu kanıtlamıştır.

Birçok cilt hastalığına iyi gelen bu yağ sayesinde cilt problemleri kimyasal kullanmadan da çözülebilmektedir. Çocukların vücutları ve ciltleri hassastır. Bu yüzden kimyasal içerikli gıdalar ve ya cilt bakım ürünleri çocuklar da kullanılmamalıdır.

Vücuda giren kötü bakteri ve ya enfeksiyonları temizleyen zeytinyağı, her tür hastalığa açık durumda olan çocukların bağışıklık sistemlerini korur ve hasta olmalarını engeller.

Zeytinyağı ve çocuk sağlığı araştırmalarında bazı olumsuz durumlar saptanmış olsa dahi uzmanlar, diğer tüm seçeneklerden ziyade zeytinyağının kullanımını önermektedir.

0 Paylaşımlar