Zeytinyağı Nasıl Saklanır

Zeytinyağı nasıl saklanır sorusu, zeytinyağı tüketicileri tarafından sıkça sorulmaya başlanmıştır. Üretimi oldukça zor olan bu yağ türü, maliyet açısından da diğer yağlardan daha pahalıdır. Organik üretim olması ve bitkisel bir yağ olması açısından muhafaza ve korunması oldukça önemlidir.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır

Zeytinyağı Muhafaza Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeytinyağı çabuk tüketilmesi gereken bir besindir. Uzun yıllar saklanması durumunda vitamin, mineral değerlerini kaybeder. Zeytinyağı, serin ve güneş görmeyen yerlerde muhafaza edilmelidir. Organik bir yağ olması ve katkı maddesi bulunmadığı için her tür kokuyu soğurabilir. Bu yüzden, fazla kokulu ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Zeytinyağı nasıl saklanır sorularından biri de zeytinyağı buzdolabında muhafaza edilir mi oluyor. Zeytinyağı -25 dereceye kadar saklanabildiği ve soğuk yerleri sevdiği için buzdolabında saklamak en doğru tercihlerden biridir. Soğuk kiler sistemi bulunan evlerde ise kilerde muhafaza etmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Zeytinyağı, doğal bir yağ türü olması sebebi ile sürekli hava temasına maruz kalmaması gerekir. Oksijen ile etkileşime geçen yağ, bir süre sonra bozulmaya başlar ve tadı bozulur.

Ayrıca zeytinyağı mutlaka cam şişede muhafaza edilmelidir. Plastik şişelerde saklanması durumunda, zeytinyağındaki asit seviyesi artar. Sadece zeytinyağı değil diğer tüm besin kaynakları muhafaza edilirken de cam tercih edilmelidir. Çünkü plastik insan sağlığını tehdit eden ucuz yollu bir ticaret ürünüdür.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır cam sisenin önemi

Zeytinyağı nasıl saklanır sorusuna en iyi cevabı eski insanlar vermiş ve zeytinyağını küplerde, toprağa gömerek saklamışlardır.

Zeytinyağı Hangi Koşullarda Sağlığa Zarar Verebilir?

Yanlış muhafaza edilen zeytinyağının insan sağlığını birçok yönden tehdit etmesiyle, Zeytinyağı nasıl saklanır sorusu önem kazanıyor. Zeytinyağının insan sağlığı açısından önemi, bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Faydaları saymakla bitmeyen bu yağ, az maliyet- çok kar düşüncesi yüzünden, insan sağlığını önemsemeyen merdiven altı birçok iş yerinin kötü emellerine kurban gitmiştir.

Zeytinyağı pahalı bir yağdır çünkü üretimi oldukça zor ve yorucudur. Bakımından hasatına, üretiminden ve işlenmesine kadar uzun bir süreç gerektirmektedir. Bu yüzden markasız yağlar satın alınmamalıdır. Ayrıca markasız yağların içine karıştırılan farklı elementler yüzünden vücuda faydasından ziyade zararı dokunmaktadır.

Türkiye’nin lider zeytinyağı firmalarının ürettiği yağlar dışında, tanınmamış firmaların ürettiği yağlardan satın alınmamalıdır. Tesis koşulları sağlık açısından uygun olmayabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu tanınmamış markaların tesislerinde yapılan incelemelerde hiçbir sağlık koşulunun yerine getirilmediği, sıkılan zeytinyağlarının açıkta bekletildiği ve bekletilen kapların sterilizasyonunun yapılmadığı gözlemlenmiştir. Bu koşullarda üretilen zeytinyağı, içinde bakteri oluşturabilmekte ve sağlığı olumsuz etkileyebilmektedir.

Plastik şişeler, belli elementleri yüksek ısılarda işlenmesi sonucu oluşturulur. Bu yüzden kanserojen maddeler içerir. Zeytinyağının saf dokusu, bu kanserojen maddeleri emerek doğallığını kaybeder. Bu şekilde tüketilen zeytinyağları, ileride doğabilecek sorunların temelini atar.

Doğal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ve Zeytinyağı Nasıl Saklanır ?

Zeytinyağı nasıl saklanır sorusunun yanı sıra sorulan bir diğer soru da doğal zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusudur. Zeytinyağının doğal olduğunu anlamanın en kolay yolu buzdolabına koymaktır. Doymamış bir yağ olan zeytinyağı, içinde katkı maddesi bulundurmadığı için belli bir soğuğa maruz kaldığında donacaktır. Bu zeytinyağının doğal ve katkısız olduğu anlamına gelmektedir. Ancak işlenmiş hiçbir yağ, dolapta donmaz yapmaz. Riviera, yani işlenmiş, uzun ömürlü zeytinyağları dolapta donmayabilir.

Erken hasat edilmiş ve soğuk sıkım ile üretilmiş zeytinyağlarının tadı farklıdır. Hiç işlem görmeden dalından toplanan zeytinler, taş değirmenlerde öğütülür ve hasır çuvallara konularak ezilir. Bu işlem ile elde edilen zeytinyağının tadı acımsıdır. Yani daldaki zeytinin tadı ile birebir örtüşen bir tat meydana gelir. Ayrıca genizi hafifçe yakar. Bu tada sahip bir zeytinyağı, sağlıklılık ve doğallık bakımından birinci kalitedir.

Hakiki zeytinyağı, su ile temas ettiğinde, suyun üzerine çıkar.  Kullandığınız zeytinyağının kalitesini bu yöntemle de anlayabilirsiniz.  Kullanılan bir başka yol ise, küçük bir kaba konulan zeytinyağına, tuz ruhu eklemektir. Eğer rengi değişmiyorsa, tükettiğiniz yağ doğaldır.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır ve Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Zeytinyağı çeşitleri arasında en faydalı olan natürel birinci sızmadır. Asit oranı 2.0 gramdan azdır ve doğrudan tüketim için en uygun olanıdır.

Riviera; zeytinyağı çeşitleri arasında en az faydalı olandır. Asit oranı yüksektir ve rafine işlemi ile elde edilmiştir.

Soğuk Sıkım; ağaçtan alınan zeytinlerin taş değirmenlerde öğütülmesi ve ezilmesi ile elde edilen bir çeşididir. Zeytinyağı nasıl saklanır sorusuna farklı bir cevap vermemizi sağlayan soğuk sıkım yağlar, şartlar ve koşullar doğru sağlansa bile 3 ay içinde tüketilmelidir. Katkı maddesi olmadığı ve işlem görmediği için bozulma hızı en çok bu çeşidin dedir.

13 Paylaşımlar