Zeytinyağı Denilince Akla Gelen 4 Yer

Zeytinyağı denilince akla gelen 4 yer var. Ülkemizin sahip olduğu iklim sayesinde verimli topraklarda zeytinyağı yetiştiriliyor. Zeytinyağı üreten bölgeler işini hakkı ile yaparak tüm Türkiye’ye kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretimi sağlıyor. Üretimi incelikle yapılan zeytinyağı, farklı toprağından esen rüzgarına kadar zeytini yetiştirirken farklı lezzetlere sahip olmasına yardımcı olur. Birde kaliteli bir şekilde işlendiğinde yemeklerde, salatalarda ve mezelerde kullanılan zeytinyağının tadına doyum olmaz.

Zeytinin yetiştiği bölgelerin, orada bulunan hava şartları ve toprağı, orada bulunan meyveleri zeytine farklı farklı lezzetler katar. Tüketimde farklı lezzetler sunan bu etmenler kişinin damak tadına hitap etmesine yardımcı olur. Farklı aromalara sahip olan zeytinyağı lezzetleri aynı zamanda yemek yaparken farklı lezzetlerin ortaya çıkmasında da etkendir. Ülkemizde böyle lezzetler olunca haliyle eşsiz ve farklı lezzet çeşitlerine ev sahipliği ediyor. Her kişinin damak lezzeti farklıdır. Herkes zeytinyağında bile aroma farklılığı arar. Gerçek ve kaliteli zeytinyağı ise ülkemizde yetişen zeytinlerden ortaya çıkar.

Zeytinyağı hakkında bu kadar bilgiye sahip olmuşken, zeytinyağı denilince akla gelen 4 yer neresi diye merak ettiğinizi biliyoruz. İşte size Türkiye’de en iyi zeytinyağı üreten bölgeler.

1.Gemlik Zeytin ve Zeytinyağı Üretir

Zeytinyağı Denilince Akla Gelen 4 Yer Gemlik

Bursa’da yer alan Gemlik bölgesi zeytinyağı ile ünlenen bölgelerin başında geliyor. Burada ki iklimin zeytin yetiştirmeye elverişli olması, arazi yapısının uygun olması zeytin ve zeytinyağı üretimini daha elverişli hale getiriyor. Zeytinyağı ve zeytini ile ünlü olan Gemlik kaliteli zeytinleri incelikle işleyerek ortaya kaliteli ve lezzetli zeytinyağı çıkarıyor. Eşsiz tadı ile aynı zamanda eşsiz yemekler hazırlanmasında etkili oluyor. Zeytinyağı ile ünlü olan Gemlik’in yakın çevresi ve dağlarının nerede ise tamamı zeytin ağaçları ile kaplıdır. Gemlik’te zeytinyağı üretiminde ilk akla gelen yerler arasında yerini koruyor.

Gemlik zeytini yemeklerde ve salatalarda kullanılabileceği gibi aynı zamanda sofrada tek başına dahi yerini alabiliyor.

Evinize kaliteli bir zeytinyağı almak istiyorsanız yukarıda ki belirttiğimiz bölgelerin zeytinyağlarından almanızı tavsiye ederiz. Özellikle zeytinyağı denilince akla gelen 4 yer arasında bulunan Gemlik Zeytinyağı ve zeytininin tadına bakmadan kesinlikle bu çok kaliteli zeytin veya zeytinyağı demeyin.

2. Zeytinyağı Denilince Akla Gelen 4 Yer “Milas”

Zeytinyağı Denilince Akla Gelen 4 Yer Milas

Güney Ege bölgesinde yer alan Aydın ve Muğla gibi yerler de zeytinyağı denilince akla gelen yerler arasında yerini alıyor. Burada memecik cinsinde zeytin üretimi yapılıyor. Memecik cinsi zeytinin aynı zamanda doğru işlenmesi ile birlikte ortaya lezzetli bir zeytinyağı çıkmış. Burada ki zeytinyağı özellikle Milas’ın ünlenmesine yardımcı oluyor. Zeytin özel bir şekilde işlenerek sofralarda zeytinyağı olarak yerini almaktadır.

3. Akhisar Zeytin ve Zeytinyağı Üretir

Akhisar Zeytin ve Zeytinyağı Üretir

Manisa ve Akhisar bölgesinde yetişen zeytin uzun yıllar önce burada yetişen zeytinin iyi işlenmesinden kaliteli olmadığı yönünde söylentiler vardı. Fakat ithalatı yapılan zeytinyağı kısa bir süre önce ödüller alınca burada üretilen zeytinyağı aklandı. Akhisar zeytinyağı ödüllü zeytinyağı ünvanını aldı. Akhisar zeytinyağı denilince akla gelen ilk yerlerden biri olurken, başta söylediğimiz gibi aslında farklı damaklara hitap etmesine bölgeler ve toprak etmenleri neden oluyor tezini doğruluyor.

4. Zeytinyağı Denilince Akla Gelen 4 Yer “Ayvalık”

Zeytinyağı denilince akla gelen bölgelerden bir tanesi de Ayvalık oluyor. Edremit körfezi ile Ayvalık bölgesinde zeytinyağı üreticiliği uzun yıllar önceye dayanıyor. Eskilere dayanan zeytinyağı üretimi ve eşsiz lezzeti Ayvalık bölgesini eşsiz hale getiriyor. Aynı zamanda Edremit zeytinyağı olarak da bilinen bu zeytinyağı, kaliteli zeytinlerin işlenmesi ile ortaya çıkıyor. Burada yetişen zeytinler Ayvalık zeytini ve Edremit yağlık zeytin diye bilinmektedir. Bu zeytinyağı yemeklerde tercih edilebileceği gibi salatalarda da eşsiz bir aroma vermesine yardımcı olur.

0 Paylaşımlar