Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gerekenler, tüketicinin sağlıklı ve kaliteli ürün yiyebilmesi açısından oldukça önemlidir. Zeytin maliyeti yüksek olması amacıyla zeytinyağı üretimi de oldukça pahalı ve emek isteyen bir sektördür.

Bebekler dahil pek çok insanın tüketmesi gereken ve sağlık açısından altın değerinde olan bu ürünü alırken tüketicinin dikkat etmesi gereken pek çok unsur vardır.

Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli zeytinyağı üretimi, zeytin yetişmesinden sofralara gelene kadar birçok zahmetli aşama ile mümkündür. Yıllardır zeytin ve zeytinyağı üreticiliği yapan pek çok değerli firma vardır.

Fabrikalarının içini göstermekten asla çekinmeyen ve hijyeni hayat felsefi haline getirmiş bu firmalar, zeytinyağının insan sağlığı konusundaki önemini sıkça vurgulamaktadır. Bazı uzmanlar ise besin değeri bakımından incelendiğinde, zeytin yağında bulunan vitamin ve minerallerin, anne sütü ile eşdeğer olduğunu öne sürmektedirler.

Kaliteli zeytinyağını anlamak için öncelikle hasat edildiği yıl bakımından değerlendirilmelidir. Zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gerekenler açısından ilk sırada gelen hasat yılı, zeytinyağının kalitesini belirler. Zeytinyağı alırken mutlaka içinde bulunulan senenin mahsulü tercih edilmelidir. Zeytinyağı yıllandıkça güzelleşmez aksine bozulabilir.

Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakiki zeytinyağı

Zeytinyağı satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise üretici firmadır. Zeytinyağı üretimine yıllarını vermiş firmaların ürünleri tercih edilmelidir. Markasız ve ne şartlarda üretildiği bilinmeyen zeytinyağları satın alınmamalıdır.

Pet şişeler sağlığı yüksek ölçüde tehdit eden kimyasalların ısıtılarak şekil verilmesi sonucu ortaya çıkmış bir üründür. Zeytinyağı, pet şişelere konulduğu takdirde içinde bulunan tüm maddeleri kendi içine emer. Bu yüzden pet şişelerde satılan zeytinyağları kesinlikle satın alınmamalıdır.

Ayrıca uzmanlar, zeytinyağından bariz bir şekilde zeytin kokusu alınmaması gerektiğini, bu durumun zeytinin sıkılmadan önce fazla beklediğini gösterdiğini vurgulamaktadır. Gerçek zeytinyağından daha çok meyvemsi bir konu alınması gerektiğini, ayrıca boğazı yakan bir yapıya sahip olmasının elzem olduğunu söylemektedirler.

Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Duyusal Özellikleri

Zeytinyağı, zengin bir aromaya sahiptir. Elde edilen zeytin çeşidine göre, ağızda farklı tatlar bırakabilir. Dünya üzerinde, zeytin tadımları yapılmakta ve bu tadımlar ile farklı fikirler ortaya çıkmaktadır. Zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gerekenler bakımından bir diğer unsur tat farkıdır. Ülkemiz zeytin çeşitliği bakımından oldukça verimli topraklara sahiptir. Toplam 19 adet zeytin çeşidi bu topraklarda üretilmektedir. Zeytinler ise, yetiştirildikleri yöreye göre karakteristik özellikler sergiler.

Ege Bölgesinde üretilen Ayvalık zeytininden elde edilen zeytinyağında, bölgenin atmosferine ve iklimine göre, yeşil erik, yeşil elma gibi ekşi tatlar alınırken, koklandığında taze biçilmiş çimen kokusu vermektedir. Ege Bölgesinde üretilen bir başka zeytin çeşidi de Erkence zeytinidir. Bu zeytinden elde edilen yağın aroması, hafif yakıcı ve meyvemsidir. Yine bu bölgede üretilen Domat zeytinin zeytinyağı, çiçeksi ve naif bir aromaya sahiptir.

Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Duyusal Özellikleri

Marmara Bölgesinde yetişen Gemlik zeytininden üretilen zeytinyağı, ağızda acımsı ve sert bir tat bırakır. Akdeniz bölgesinde üretilen Tavşan Yüreği’nin zeytinyağı, ağızda acı ve keskin bir tat bırakır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişen Sarıulak zeytininden üretilen zeytinyağı, ağızda baskın dağ kekiği ve acı biber tadı bırakmaktadır.Zeytinyağı alınırken dikkat edilmesi gerekenler, damak tadınızı geliştirmek içinde bir yöntemdir.

Evde Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı alınırken dikkat edilmesi gerekenler dışında evde kendi yağınızı yapabilmeniz mümkündür. Zeytinler hasat edildikten sonra, evde zeytin kurmak veya zeytinyağı yapmak isteyenler için ham olarak satılmaktadır. Ham olarak alınan zeytinler iyice yıkandıktan sonra kırılır ve çekirdekleri ayıklanır. Çekirdekten ayrılan zeytinler bir parçalayıcı yardımı ile püre haline getirilerek, süzülebileceği bir nesneye alınır.

Belli bir süre yağı damıtılan zeytinler, daha sonra iyice sıkılarak kalan yağları alınır. Zeytinyağı, koyu renk cam şişeye konularak, dinlemeye bırakılır. Evde yapılan zeytinyağı daha az uzun ömürlüdür. Bu yüzden en fazla iki ay içerisinde tüketilmelidir.

Zeytinyağının Kullanıldığı Farklı Alanlar Nelerdir?

Zeytinyağı, sağlık ve cilt bakımından oldukça faydalıdır. Ayrıca zeytinyağı, doğal bir temizlik ürünüdür. Zeytinyağı alınırken dikkat edilmesi gerekenler varsa evimizde kullandığımız kimyasalları alırken de dikkat etmemiz gerekenler vardır. Ağır temizlik malzemeleri yerine, bazı alanlarda zeytinyağı oldukça işimize yaramaktadır.

Deri bakımı için birebir olan zeytinyağı, derileri yumuşatarak ömürlerini artırır. Bahçe ile ilgili kişilerin, bahçe aletlerini kullanmadan önce zeytinyağı ile silmeleri daha sonrasında oluşabilecek pasların önüne geçer. Zeytinyağı, paslanmaz çeliklerin temizliğinde sıkça kullanılır. Ayrıca iyi ve güzel kokulu bir mobilya cilası arıyorsanız, zeytinyağı sizin için en sağlıklı yoldur.

0 Paylaşımlar