Zeytinli Ekmek

Zeytinli ekmek, evde ekmek yapmak isteyip, farklı lezzet arayışı içinde olanlar için muhteşem bir tarif olacak. Zeytinin önemini daha önce birçok kez vurgulamıştık. Zeytin, refahın ve bolluğun simgesi olurken, sağlığımız içinde büyük yere sahip. Zeytin iyi ve kötü kolesterolün dengelenmesini sağlarken, kan basıncını kontrol eder.

Zeytinli Ekmek

Aynı zamanda doğal yağ kaynakları arasında yer alır. Kahvaltılarda kullandığımız zeytini zaman zaman poğaçalar da, böreklerde kullanırken bugünde size ekmek içerisinde nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermek istedik. Ekmek tarifini evinizde uygulayarak çocuklarınıza, eşinize doğal ev yapımı ekmek tattırabilirsiniz.

Zeytinli Ekmek Malzemeleri

  • 150 gram çekirdeksiz zeytin veya çekirdeği çıkarılmış zeytin
  • 3.5 su bardağı un
  • 1 paket instant maya
  • 1 tatlı kaşığı kekik (isteğe bağlı)
  • 1 su bardağı el yakmayacak derecede ılık su
  • 1 çay kaşığı tuz

Kalıbı yağlama için 2 kaşık zeytinyağı

Zeytinli Ekmek nasıl yapılır ?

Zeytinli Ekmek Nasıl Yapılır?

Tarife başlarken ilk olarak hamuru yoğurarak ekşimesini sağlayalım. Bunun için bir yoğurma kabının içerisine 3.5 su bardağı unu eleyerek hazırlayalım. İçerisine 1 paket instant mayayı direk olarak atalım. İçerisine kekiği ilave edelim. Eğer kekik seviyorsanız atmayabilirsiniz bu sizin damak tadınıza bağlı olarak kullanılır. 1 çay kaşığı tuz ve önceden hazırladığımız 150 gram zeytini ilave edelim.

Eklenenleri bir spatula yardımı ile karıştıralım. İçerisine yavaş yavaş su eklediğimiz yerde karıştırmaya devam ediyoruz. Fakat suyu birden dökmemeye dikkat edin. Hamurun yumuşak bir kıvam alması gerekirken ele yapışmamalı. Biraz su ekledikten sonra elimizi yoğurmak için hamurun içine sokalım. Ekmeğin tarifini hazırlarken malzemelerin bir biri ile karışmasına dikkat edelim. Ele yapışmakla yapışmamak arasında yumuşak bir kıvam olunca hamuru toparlayalım ve üzerine streç örterek hamurun hava almamasını sağlayalım. Üzerine de bir bez örttükten sonra 1-2 saat ekşimesi için bekletelim. Zeytinli ekmek yapımı devam ediyor.

Zeytinli Ekmek tarifi

Hamuru biraz kabardıktan sonra tekrar ele alarak biraz üzerine un atalım ve yoğurmaya devam edelim. Hamuru tezgaha almak için biraz un serpelim. Tezgah üzerinde hamuru içe katlayalım. Bu içeri katlama işini havalanması ve ekmeğin göz göz olması için yapılıyor. Katlama işini 8-10 defa yapalım. Tekrar yoğurma kabına alarak 1-2 saat daha bekletelim.

1-2 saat daha beklettiğimiz hamuru tezgaha tekrar alalım. Tekrar katlayarak hamurun kıvamlı olmasını sağlayalım. Hamuru pişirmek için kalıbı yağlayalım ve içerisine koyalım. Talep ederseniz biberiye veya biraz daha kekik ekleyebilirsiniz. Susam veya çörek otu atabilirsiniz. Tamamen isteğe bağlı hazırlanır. Zeytinli ekmek yapımına devam edelim.

Önceden ısıttığımız 200 derece fırını en az 45 dakika kadar pişirilmeli. Ekmek kızarıp, piştikten sonra fırından çıkarın. Ekmeği kalıptan çıkarmak için mutlaka soğumasını bekleyin. Dilimleyerek servis yapın.

Püf Nokta

Zeytinli ekmek tarifi için en önemli püf noktalardan biri ekmeği tezgah üzerinde içe katlamak olacak. Böylece ekmek gözenekli ve daha kabarık olur.

tarifler İçin Öneri

Ekmek İçin Öneri

Talep ederseniz ekmeği kalıpta değil de küçük bezeler halinde, ekmek şeklinde de hazırlayarak tepside fırına verebilirsiniz.

Bunun için üzerine çizik atarsanız daha güzel görünüm elde edilir.

6 Paylaşımlar
Özet
recipe image
Tarif Adı
Zeytinli Ekmek
Yazar Adı
Yayınlanma