Zeytinin, zeytinyağı ve zeytin ağacının faydaları

Zeytinin, zeytinyağı ve zeytin ağacının faydaları konusunda yazdığımız makalemiz. Zeytin; İçerisinde bulundurduğu yüksek oranda protein, bitkisel yağ, A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, kükürt, klor ve magnezyum mineralleri içerdiği için çok zengin bir meyvedir.

Zeytin çekirdeği kabızlık çeken insanlar tarafından yutulduğunda kabızlığa iyi geldiğini biliniyor. Mideyi ve bağırsakları rahatlatıcı özelliklere sahiptir.

Zeytin çekirdeği midedeki asidin fazla olması ile midede yaşanan mide yanması sorununa karşı çok tercih edilir.

Zeytin içindeki minareller sayesin de kan basıncını kontrol altında tutar.

Zeytin insan vücudunda doğurganlığı ve üreme sistemini geliştirdiği ispat edilmiştir.

Zeytin tekli doymamış yağları bünyesinde bulundurduğu için zeytinde bulunan türler insanların kilo vermesine etken sağlar

Zeytinin, zeytinyağı ve zeytin ağacının faydaları

Zeytin ve zeytinden üretilen besinler kalp ve damar sağlığına iyi geldiği ve ayrıca bu sistemlerde büyük bir koruyucu görevi üstlendiği ispat edilmiştir.

Zeytin ve zeytinyağı düzenli olarak tüketildiğinde sindirim ve bağışıklık sistemlerinin işlevlerini düzenlediği gibi sindirim sistemine kolaylık sağlar.

Zeytin yağının faydaları

Zeytinin, zeytinyağı ve zeytin ağacının faydaları

Zeytinyağı insanların yüzlerinde ve ciltlerinde ve vücudunda yumuşaklaştırma özelliği taşır ayrıca, pürüzsüz ve nemli tutmaya yardımcı olan nemlendirme özelliklerine de sahiptir.

Zeytinyağı; sağlıklı yağlar, skualen adı verilen insanların cildinin başlıca bileşenlerindendir, oleik acidas isimli olan yağı içinde bulundurduğu için sağlığımıza büyük etken sağlar bu yağ kalp, damar ve cilt sağlığına faydalı bir doymamış iç yağdır, fenolik antioksidanlar ve vitaminler içerdiği için cilde, metabolizmaya çok faydalıdır.

Zeytinyağı, üretilmiş olan tüm makyaj malzemelerinin kimyasallarının etkisinden korur.

Zeytinin doyurucu özelliği sayesinde besleyici değeri yüksektir.

Zeytinyağı, cildi yumuşatarak kırışıklıkları önlediği için yaşlanmanızı yavaşlatır. Cilt hastalıklarının oluşumunu önler ve cildi güzelleştirdiği ispat edilmiştir.

Zeytin ağacının faydaları

Zeytin ağacının yaprağının ve gövdesinin iştah açıcı ayrıca grip,nezle gibi insan vücudunda ateş yükselten hastalıklara karşı kullanılabilecek bir ateş dürücü özelliği taşır bununla birlikte %5 çay halinde içildiğinde idrar söktürücü özelliğine sahiptir.

Zeytinin geçmişten günümüze bir çok tansiyon hastasına iyi geldiği ayrıca şeker hastalığını azalttığı ispat edilmiştir.

Zeytinyağı; saç köklerimize ve cildimize çok büyük bakım sağlayan bir besin kaynağıdır.

Zeytinyağı; saç derisini beslediği için saç derisindeki deformasyonu giderir ve yeni çıkacak olan saçları kuvvetlendirir, saçlarımızda oluşan kepeklenmenin önüne geçer.

Doğal zeytinyağı içeren kozmetik ürünler, ciltte kimyasal kalıntı bırakmadığından kullanım alanı giderek genişlemektedir.

Zeytinyağı alternatif tıpta bir çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı ve çok faydalı olduğunu bilinir.

Zeytinyağı çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırdığı için bol bol tüketilmelidir.

Zeytinyağı insan vücudunda kireçlenmeyi önler.

Zeytinyağı insan vücudunun kanındaki HLD denilen iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır bununla birlikte Kötü huylu olarak bilinen LDL kolesterolünü temizler.

Zeytinin, zeytinyağı ve zeytin ağacının faydaları konusunda bir başka makalede görüşmek üzere.

5 Paylaşımlar

YORUM YAZIN