Zeytinin Önemi

Zeytinin önemi saymakla bitmez. Kahvaltılarda ekmeğimize eşlik eden, peynir denince yanına yakışan zeytinin önemini biliyor musunuz? Zeytin mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin besinler arasında yer alır. Yüzyıllardır sevilerek tüketilen zeytin çeşitliliği ile de damaklara hitap ediyor.

Zeytinin Önemi

İlk ağaç olarak bilinen zeytin yıllar boyunca insanlara şifa dağıtıyor. Ağacın bakımı, toplaması ve yenilebilir hale getirilmesi oldukça meşakkatli bir iş olsa da emeğinin karşılığını veriyor. Olgunlaşma döneminde zeytin yeşil olurken, hasat zamanında siyah rengi alır.

Eski insanları dinlediğimizde onlarında büyüklerinin zamanında zeytinin önemi ve yeri oldukça büyük olduğu söyleniyor.

Zeytinin Önemi Kur’an-ı Kerimde Anlatılıyor Mu?

Kur’an-ı Kerimde zeytin ve zeytinyağı anlatılıyor mu? Evet, Kur’an-ı Kerimde zeytinyağı ve zeytinin önemi bahsediliyor. 6 surede 7 ayet olarak anlatılan zeytin, Nahl, Tin, Nur, Enam, Müminun, Abese surelerinde adı geçen zeytin, Kur’an-ı Kerimde büyük bir övgü ile bahsedilir. Mübarek bir bitki olarak anılan zeytin, tüketilerek şifa bulabileceğimiz anlatılır.

Hz. Muhammed (SAV) sohbetlerinde de zeytinden sık sık bahseder. Zeytin, hurma ve su ile oruç açmanın önemini, iftar sofralarında yer alması gerektiğini anlatır. Özellikle fıkıh kitaplarında bu konuda yazılar bulabilirsiniz. Mideyi doldurmayan zeytin içerisinde bulunan besin zenginliği sayesinde doyurucu özelliğe sahiptir. Tasavvuf sahibi insanlar zeytine önem vererek riyazet ederler. Eğer Erak ağacı bulunmaz ise zeytin ağaçlarının lifli olan kısımlarından misvak yapılarak kullanılabilir.

Zeytinin Önemi ve Kur’an-ı Kerim

Zeytinin Önemi Kutsal Kitaplarda Bahsediliyor

Sadece Kur’an-ı Kerimde değil, bütün kutsal kitapların içerisinde zeytinyağı ve zeytinin önemi konusundan bahsedilir. Kutsal kitaplarda yer alan zeytin bolluğun, bereketin simgesi haline gelirken, aynı zamanda barışın ve kardeşliği de simgeliyor. Bu nedenle zeytin dalı barış simgesi olarak tüm dünyaca bilinir.

İncil ve Tevrat’ta Zeytin; sık sık bahsedilerek vaftiz yağının hazırlanması konusuna değinilir. Davut Peygamberin zeytini doğru ve dürüst insana benzettiği konusuna değinir. Eski Ahit’te zeytin bolluk ve bereketin simgesi olarak görülür. Mezopotamya’da yaşayan Samiler o dönemde zeytinyağı kullandıklarından Ahit içerisinde bahsedilir.

Tevrat’ta insanlara zeytin ağacı hakkaniyet ve doğruluk olarak işaret edilir. Kutsal ağaç olarak bilinir ve erdemlerinden bahsedilir.

Zeytinin Önemi Kutsal Kitaplarda Bahsediliyor

Hristiyanlar ise zeytini talih ve barış işareti olarak görür. Burada ki elçiler barış haberi getirdiğinde zeytin dalı sunar. Peygamberin göğe çıktığı zamanki Zeytin Dağı’nda orada bulunan zeytin ağaçlarının o dönemden bu zamana geldiğine, hatta bu 8 ağacın Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesine şahit olduklarına inanırlar. Zeytinin önemi anlaşıldığı üzere çok önemlidir.

Zeytin ve Zeytinyağının Faydaları Neler?

  • İçeriğinde barınan polifenollar sayesinde beyinde ki stres oranını azaltır. Böylece Alzheimer hastalığını önler. Sinir hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Gün içinde en az 5 adet zeytin tüketmek gerekir. Hafızanızın kuvvetlenmesine yardımcı olur.
  • Anemi hastaları özellikle gün içinde zeytin tüketmeli. İçeriği demir vitamini yer alır ve anemi hastalarının günlük kan ihtiyacını sağlar zeytinin önemi bu sebeple önümüze yine çıkar.
  • Kolesterolün azalmasına yardımcı olan zeytin, kalp hastalıklarına ve damar tıkanıklıklarına iyi gelir.
  • Yemeklerden sonra şişkinlik ve gaz sıkışma olayını gidermek için zeytin ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.
  • Bağışık sistemini dengelemeye sağlarken vücutta sağlıklı bulunan hücrelerin sayısını artırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir zeytinin önemi buradan da anlarız.
  • Trombosit bazı yediğimiz besinler nedeni ile azalabilir. Hiç üzülmeyin zeytin ve zeytinyağı tüketerek trombositi yükseltebilirsiniz.
  • Zeytin antioksidan içeren besinler arasında yerini alıyor. Yani, karaciğerde oluşan yağ bezelerinin azalması, vücutta bulunan iltihabın atılmasına yardımcı oluyor.
  • E vitamini bakımından zengin olan zeytin vücut parlaklığı, saç parlaklığına yardımcı olur.
  • Zayıflamak için zeytinin önemi yemek öncesi 5 adet zeytin tüketerek tokluk hissi sağlayabilirsiniz.
3 Paylaşımlar