Zeytinin Faydaları

Zeytinin faydaları yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olup, başka faydaları ile ilgili araştırmalar da sürmektedir. Zeytin hem üretim hem de tüketim açısından önemli besinlerden biridir. İnsan sağlığı için faydalı olan her şeyi içinde barındıran zeytin ve zeytinyağı, organik pazarın vazgeçilmezlerindendir.

Zeytinin Faydalarını insan sağlığına nasıl iyi gelir

Zeytinin Faydaları ve İnsan Vücudu İçin Önemi

Zeytinin faydaları tüm insanlık tarihi boyunca adından söz ettirmesini sağlamıştır. Hem lezzetli hem de sağlıklı olan zeytin, insan vücudu için gereken vitamin değerleri ile insanlar için vazgeçilmezliğini korumaktadır.

Birçok hastalığa faydası olan zeytin, ayrıca ilaç ve kozmetik alanında da tercih edilmektedir. Kan basıncını kontrol eden zeytin, kolesterolü de düzenler. Ayrıca antioksidan bakımından zengin bir besin olduğundan hücreleri korur. Hücrelerin sağlıklı olması, zeytin tüketen kişi ve ya kişilerin kanser olma riskini gözle görülür oranda azaltır.

Alzheimer ve bazı tümör türlerinin büyümesini ve ya etkisini azaltmasını da sağlamaktadır. Ayrıca diyet lifler içerdiğinden, fazla kiloları ile mücadele eden kişilerin zeytin tüketmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Zeytinin İnsan Vücudu İçin Önemi

A ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden göz sağlığının korunmasında rolü büyüktür. Sindirim sistemini düzenleyerek, ülser, gastrit gibi hastalıkların oluşumunu engeller. Uzmanlar tarafından, zeytin ve zeytinyağının faydaları sürekli olarak dile getirilmekte ve insanlar tüketmeye teşvik edilmektedir.

Zeytinin Faydaları ve Kozmetik Alanında Zeytinin Yeri

Günümüzde artan güzellik algısı sebebi ile hızla gelişen kozmetik sektörü, kimyasal içerikli ve insan sağlığını tehdit eden ürünleri azaltmak amacı ile zeytinyağının zeytin içeriğinden faydalanmaya başlamıştır. Özellikle cilt temizliği için zeytinyağı içeren ürünler piyasaya sürülmüştür.Zeytinin faydaları kozmetik sektörü içinde vazgeçilmezler arasına girmiştir.

Birçok cilt hastalığına alternatif çözüm getiren zeytinyağı, saçlar için oldukça faydalıdır. Kuru ve yıpranmış saçlara yapılan zeytinyağı maskeleri ile saçlar sağlıklı bir görünüme kavuşur. Ayrıca saçların uzamasına ve gürleşmesine de yardımcı olan zeytinyağı, kepek için de oldukça iyi bir çözüm yoludur.

Kozmetik Alanında Zeytinin Yeri

Kimyasal içerikli ilaçlar yerine tercih edilen zeytinyağı, cilt kuruluğuna iyi gelir. Siyah nokta ve akneleri temizleyerek cilde parlak ve yumuşak bir görüntü verir.Zeytinin faydaları cilt güzelliğini korumak ve yaşlanmayı geciktirmek için de kullanılmaktadır.

Ruj, allık, şampuan, sabun gibi ağır kimyasal içeren ürünlerin içine zeytinyağı konulması ile ürün içeriği zenginleşmiş ve daha sağlıklı bir hal almıştır.

Bebekler İçin Zeytin ve Zeytin Yağının Önemi

Zeytinin faydaları yalnızca yetişkin insanlar için değil, bebekler için de oldukça önemlidir. Bebekleri, ilk 6 ay boyunca anne sütünde bulunan antikorlar korumaktadır. Fakat büyüme gelişme ile birlikte anneler bebeği koruyabilecek sağlıklı ek gıda arayışına girmektedir. Bu arayış sonrasında genellikle annelerin tercihi zeytin ve ya zeytinyağı olmaktadır.

Zeytinyağı damar sağlığını koruyan en temel besinlerden biridir. Bebeklerde damar tıkanıklığı gibi sorunlar gözükmese de, damar ve kas sistemini kuvvetlendirmek ve olası problemleri ortadan kaldırmak amacıyla, uzmanlar erken yaşta zeytinyağı kullanımını gerekli görmektedir.

Bebekler İçin Zeytin ve Zeytin Yağının Önemi

A,E ve D vitaminleri bebekler için oldukça önemli vitaminlerdir. A ve E vitamini bebeklerde büyüme ve gelişmeye katkı sağlarken D vitamini de bağışıklık sistemini koruyarak, bebeklerin hastalıklara karşı güç kazanmasını sağlamaktadır.

Tüm bu vitaminler bakımından oldukça zengin olan bu besin, bebeklerin bu vitaminleri kolayca almasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca içeriğinde K vitaminini de bulunduran zeytinyağı, bebeklerde güçlü kas ve kemik sistemi oluşumunda büyük rol oynamaktadır.

Tüm bebeklerde sıklıkla görülen pişik, isilik, gaz problemleri gibi daha birçok hastalığa karşı tek başına savaşmayı başaran zeytinyağı, bu tip sorunları ortadan kaldırarak hem bebek hem de annesi için hayatı kolaylaştırmaktadır. Uzmanlar ise, bebekler için kullanılacak olan zeytinyağının mutlaka sızma olması gerektiğini söylemektedir.

Zeytin Posasının Kullanım Yerleri

Zeytinin faydaları yalnızca sağlık ve gıda sektörü için değil, enerji ve geri dönüşüm sektörü içinde oldukça fazladır. Zeytin fabrikaları, sıkılan zeytin posalarını atmak yerine nasıl değerlendirmeleri gerektiği üzerine çalışmalar başlatmışlardır.

Bu fabrikalara öncülük eden, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki bir zeytin fabrikası, kalan posalardan, çevre dostu pellet yakıtını üretmeyi başarmıştır. Fosil yakıttan bile daha sağlıklı olan bu yakıt, ısı ve güç bakımından da oldukça iyidir.

Ayrıca, zeytin posasından arta kalanlarla meyve ve sebze bahçeleri için gübre de üretilmiştir. Bu zengin mineral ve vitamin deposu besinin, gübre halinde kullanımı diğer sebze ve meyve çeşitlerinin sağlıklı bir şekilde büyümesine olanak sağlamıştır.

0 Paylaşımlar