Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin ve zeytinyağı hemen her hastalığa fayda sağlarken zeytin yaprağı da insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor. Zeytin ağacının bütün özlerini içerisinde bulunduran zeytin yaprağının faydaları da saymakla bitmiyor.

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin yaprağı günümüzde taze olarak ya da kurutulmuş bir şekilde tüketilebiliyor. Doğal ürünler içerisinde yer alan zeytin yaprağı özellikle fazla kilolarından şikayetçi olanlar için zayıflatıcı etkisi ile öne çıkıyor.

Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir

Çekirdeğinden sapına kadar her şeyiyle şifa olan zeytin, yaprakları ile de sağlık saçmaya devam ediyor. Eski çağlardan bu yana zeytin ve zeytinyağının yanı sıra zeytin yaprağı da tıbbi bir ilaç olarak kullanılıyordu. Günümüzde de zeytin yaprağının faydaları hem evlerde hem de ilaç yapımında görülebiliyor.

Zeytin yaprağının faydaları şu şekilde sıralanabiliyor:

  • Zayıflatıcı ve Yağ Yakıcı

Zeytin yaprağı içerisinde bulunan yağ yakıcı maddeler ile fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı oluyor. Bunun için zeytin yaprakları kurutularak ya da taze şekilde çay haline getiriliyor. Zeytin yaprağı çayı günde bir fincan tüketildiğinde iki hafta gibi bir süre içerisinde kilo vermeyi sağlıyor. Sindirim sistemi sorunu olanlar ve metabolizması yavaş çalışanlar tarafından da zeytin yaprağı çayı tüketilebilir.

DİYET YAPARKEN ZEYTİNYAĞI

  • Güçlü Bir Dezenfektan
Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir

Eskiden yaraları temizlemek için kullanılan zeytin yaprağı, günümüzde de çay haline getirilerek yaraları temizlemede kullanılabiliyor. Etkili bir antimikrobiyal olmasından dolayı dezenfektan madde bulunmadığı zamanlarda sıcak su içerisinde demlenerek kolonya gibi kullanılabilir. Mikroplara, bakterilere ve virüslere karşı oldukça faydalı sonuç verecektir.

  • Bağışıklık Güçlendirici

Zeytin yaprağının faydaları arasında bağışıklık güçlendirici özellikte bulunur. Günlük çay şeklinde tüketildiğinde vücuttaki antikor üretimini artırır ve dışarıdan gelecek enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

  • Kalp ve Damar Hastalıklarını Önler

Damarlar içerisinde biriken kolesterol gibi maddeleri temizleyen zeytin yaprağı çayı damar sertliği, damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi pek çok sorunu ortadan kaldırır. Kalp damar hastaları gülük zeytin ve zeytinyağı tüketimine ek olarak doktor kontrolünde zeytin yaprağı çayı da tüketebilir. Günlük vücudun ihtiyaç duyduğu E ve C vitaminini sağlayan zeytin yaprağının faydaları arasında kalbi korumak da bulunur.

ZEYTİNYAĞI KALP İÇİN ÖNEMLİ… NEDEN Mİ TIKLAYIN ÖĞRENİN!

  • Soğuk Algınlığını Alır!

Vücudu soğuk algınlığı gibi dışarıdan gelen hastalıklara karşı koruma altına alan zeytin yaprağı, özellikle kış aylarında bol bol tüketilebilir. Halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısı gibi belirtileri ortadan kaldıran zeytin yaprağı faydaları arasında zindelik hissi vermesi de bulunur.

Bağışıklık Güçlendirici
  • Şekeri Düşürür!

Şeker hastalığı ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda zeytin yaprağının şekeri düşürdüğü öğrenilmiştir. Zeytin yaprağı düzenli bir şekilde tüketildiğinde şekeri dengeleyerek ilaç kullanımını azaltmayı sağlayabilmektedir. Ayrıca kişilerdeki tansiyonu da düşürücü etkisi vardır.

  • Antikanserojen

Doğal bir antikanserojen olan zeytin yaprağı, içerisindeki bağışıklık güçlendirici bileşenler ile hücrelerin yapısını korumaktadır. Hücrelerde oluşan düzensiz bölünmeleri ve gen bozukluklarını önleyen zeytin yaprağının yararları arasında kanserin ilerleyişini durdurmak da yer almaktadır.

ZEYTİNYAĞININ ALZHEİMER HASTALIĞINA FAYDALARI İÇİN TIKLAYIN…

  • Karaciğer Dostu!

Zeytin yaprağı çayı tüketildiğinde karaciğerin dış kısmında oluşan yağlanmalar en aza inmektedir. Bu da karaciğerin daha rahat çalışmasını sağlayarak kişilerde görülen çeşitli hastalıkların önüne geçmektedir.

  • Cilt Temizleyici

Banyo esnasında suyun içerisine eklenecek birkaç adet zeytin yaprağı cilt üzerindeki gözeneklerin açılmasını, cildin yumuşayarak daha dinç bir şekilde görünmesini sağlar. Zeytin yaprakları aynı zamanda ciltteki lekelerin giderilmesinde de etkilidir.

Zeytin yaprağının faydaları arasında zatürre, mantar, solunum yolu sorunları, hepatit B, grip gibi hastalıklarda kullanılması da yer alır.  Zeytin yaprağı aktarlardan bulunacağı gibi bahçe ve tarlalarda da doğal ortamında bulunabilmektedir.

ZEYTİNYAĞLI CİLT BAKIM KÜRLERİ İÇİN TIKLAYIN…

5 Paylaşımlar