Zeytin Nasıl Muhafaza Edilir?

Zeytinler ev yapımı ve hazır zeytin olmak üzere iki farklı şekilde elde edilebilmektedir. Ev yapımı zeytinlerin muhafaza süresi hazır zeytinlere göre daha kısadır. Hazır zeytinler ise raf ömrünün uzatılması amacıyla özel işlemlerden geçtiklerinden dolayı muhafazası daha kolay olmaktadır. Zeytinin muhafazası için belirleyici bazı özellikler vardır. Örneğin zeytinin nasıl yapıldığı, hangi malzemelerin kullanıldığı ve hangi zeytin çeşidinin tercih edildiği gibi durumlar muhafaza süresini etkilemektedir.

Zeytin Nasıl Muhafaza Edilir

Zeytin Hangi Koşullarda Muhafaza Edilir?

Yağda Saklama

 • Zeytinler için en iyi saklama koşulunun başında yağ içerisinde bekletme bulunur.
 • Zeytinler yağdan gelen besleyici özler ile daha da olgun bir hal alırlar.
 • Erime gibi durumlar yağda saklama sırasında gerçekleşmeyeceği gibi lezzet açısından da yağda bekleyen zeytinler daha güzel olacaktır.
 • Yağda zeytin muhafaza edileceği zaman serin, kuru ve güneş görmeyen yerler tercih edilmelidir. Eğer bu tarz bir yer yoksa buzdolabında zeytinler saklanabilir.
 • 1-2 yıl kadar yağ içerisinde kalan zeytinler herhangi bir bozulma olmadan saklanabilecektir. Ancak buzdolabında ağzı açılan zeytinlerin 6 ay ile 1 yıl arasında tüketilmesi gerekir.

Yağda zeytinin muhafazası sırasında ufak kavanozlar kullanılması ve limon, kekik gibi eklemeler yapılması da zeytinin lezzetini artıracak ve kullanımını kolaylaştıracaktır.

Zeytin Hangi Koşullarda Muhafaza Edilir

Evde Zeytinin Hazırlanması İle İlgili Bütün Soruların Cevapları İçin Tıklayın!

Salamurada Saklama

 • Zeytinlerin saklanması konusunda en işe yarayan yöntemlerden biri de salamuradır. Salamura demek su ve tuz gibi maddeler kullanarak zeytinlerin desteklenmesi ve uzun süre kullanılabilir halde kalmasını sağlamaktır.
 • Tuzlu su ile salamura yapılmış olan zeytinler kuru, serin ve güneş görmeyen ortamlarda uzunca bir süre saklanabilme özelliğine sahiptir.
 • Zeytinin muhafazası konusunda salamura yöntemi ile 1-2 yıl kadar açılmadan bekletebilme avantajı vardır.
 • Salamura açılmış olan zeytinlerin en kısa sürede tüketilmesi gerekir. Salamura olan zeytinlerin ağzı açıldıktan sonra en fazla 6-7 hafta kadar dayanma özelliği bulunur. Bu yüzden salamura zeytin yaparken kısa sürede tüketilebilecek şişeler tercih edilmelidir. Ayrıca salamura zeytinleri hazırlarken sirke, limon ya da zeytinyağı gibi eklemeler yapılması halinde kullanım ömrü uzayacaktır.
 • Salamura zeytin buzdolabında ağzı iyice kapatılmış bir şekilde 2-3 yıla kadar sağlam kalabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda zeytinin kalitesi ve salamuranın hazırlanış şekli oldukça önemli bir konu olmaktadır.
Salamurada zeytin saklamak

Salamura zeytinin suyundan çıkarılması sonrasında kuruma meydana gelebilir bu yüzden birkaç hafta içerisinde tüketilecekse mutlaka yağ ile beslenmelidir.

Marketten Alınan Zeytinin Muhafazası Nasıldır?

Hazır olarak aldığımız zeytinin muhafazası çoğu zaman üzerinde yazan son kullanma tarihine göre ayarlanmaktadır. Paketli zeytinler için son kullanma tarihi öncesinde de muhafaza koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Örneğin paketi açılmış zeytinlerin nasıl saklanacağı ve nasıl tüketileceği bilinmediğinde zeytinler kısa sürede bozulabilmektedir.

Yeşil Zeytinin Erimemesi İçin Ne Yapmalı? Tıkla, Öğren!

 • Paketli zeytinler hiç açılmadan son kullanma tarihine kadar serin ve kuru bir yerde muhafaza edilebilirler. Güneşte kalmaması gereken bu ürünlerin raf ömrü dikkate alındığında 2 yıl kadar paketi ile saklanabilmektedir.
 • Paketi açılmış olan zeytinler yağ ile beslenerek tüketilmelidir. Zeytinyağı dökülmesi halinde zeytinlerde kuruma ve tat kaybı oluşmayacaktır.
 • Paketi açılan zeytinlerin 3- 6 hafta aralığında tüketilmesi gerekir. Daha uzun süre tüketilecekse ağzı kapalı bir şekilde yağ içerisinde zeytinin muhafazası yapılabilir.

Bozulmuş Zeytin Nasıl Anlaşılır?

 • Bozulan zeytinden ekşimsi bir koku yayılır. Yağlı zeytinde dahil olmak üzere bozulduğunu koku testi yaparak kolaylıkla anlayabilirsiniz.
 • Eğer paketi ve ya şişesi açılmamış bir zeytinin bozulup bozulmadığını anlamak istiyorsanız dağılmış, şişkin ve içte içe zeytinin içerisindeki etli yapının dağıldığını görmeniz lazım. Zeytinler normal boyuttaysa ve iç kısımdaki bölüm dağılmamış duruyorsa bozulmamıştır.
 • Salamura zeytinde üst kısımda hafif beyaz bir küf tabakası oluşmuşsa tadına bakarak bu zeytinleri tüketebilirsiniz.
 • Çok açık renkli ve dağılmış zeytinler bozulmuş demektir.
0 Paylaşımlar