Zeytin Kolonyası Doğal Dezenfektan

Doğallık ve temizlik kelimelerini özetleyecek ürünlerden biri olan zeytin kolonyası günümüzde ihtiyaç duyulan dezenfektan ihtiyacını karşılıyor. Zeytinin asırlar öncesinden gelen gücünü fark ettiren zeytin kolonyası, zeytinin çiçek açtığı dönemlerde hazırlanıyor. Çiçeklerden alınan mis kokulu özler ile yapılan bu kolonya zeytinin sunduğu faydaları da sunmaya devam ediyor.

Eski çağlarda sadece sofralık zeytin ve zeytinyağı olarak kullanılmayan zeytinler koku vermek ve temizlik içinde kullanılıyordu. Şimdilerde de bu gelenek devam ediyor ve zeytin çiçeklerinin bir kısmı kozmetik piyasasında kolonya olarak sunuluyor.

Zeytinyağı Sabununun Faydalarını Biliyor Musunuz?

Zeytin Çiçeği Kolonyası Nasıl Üretiliyor?

Zeytin ağaçları bol bol sıcak alan ve ışıklı yerlerde yetişirler. Tarihleri de oldukça eski olan bu ağaçlar her sene nisan ve haziran ayları arasında çiçek açarlar. Çiçekleri sarımsı renkte ve çok hoş bir kokuya sahiptir. Bu dönemde çiçeklerdeki özler alınarak hazırlanan zeytin çiçeği kolonyası ise ilkbaharın temiz havasını yansıtır. Esans olarak da kullanılan zeytin çiçeği güzel kokusundan dolayı yurt içinde ve yurt dışında tercih edilen ürünlerden olmaktadır.

Zeytin çiçeği kolonyası yapım aşamaları:

  • Kolonya hazırlığı için zeytin çiçekleri tek tek toplanır.
  • Zeytin çiçeklerinin içeriğindeki özün toplanabilmesi için bir dizi işlemlerden geçirilir.
  • Hazırlanan özler uzun süre kalıcı olabilmesi için alkollü karışımlardan geçirilir.
  • Parfüm ya da kolonya halini alabilmesi için ısıl işlemlerden de geçen zeytin çiçeği bir süre sonra kullanıma hazır hale getirilmektedir.
Zeytin çiçeği kolonyası yapım aşamaları:

Zeytin Çiçeği Kolonyasının Tarihi

Zeytinin tarihi çok eskilere dayandığı gibi zeytin çiçeğinin kolonya ya da esans olarak kullanılmasının tarihi de oldukça eskidir. Zeytinin üretildiği Mısır ve Antik Yunan zamanlarında çiçeklerden elde edilen özlerle kokulu losyonlar hazırlanmıştır. Ancak bu dönemde kolonya ya da parfüm gibi bir ürünler üretilmediği için kolonya halini alması epey vakit almıştır.

Zeytin çiçeği kolonyası, kolonyanın üretildiği yıldan bir süre sonra ortaya çıkmıştır. İlk kolonya Almanya’da 1690 yılında hazırlanmıştır. Kolonya kültürü II. Abdülhamit zamanında ülkemize de gelmiştir. Tarihi ise kozmetik sektörünün geliştiği Cumhuriyet dönemi yıllarına rastladığı düşünülmektedir. Henüz yeni yeni tanınan bir ürün olmasının yanında hoş kokusu ve nemlendirici özelliği ile zeytin çiçeği kolonyası satışı oldukça ilerlemiştir.

Zeytin Çiçeği Kolonyasının Kokusu ve Özellikleri

Zeytin çiçeği kolonyası zeytin ağacından gelen ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir. Çiçek kokuları ile bezeli olan bu kolonya aynı zamanda yüksek oranda uyarıcı etkiye sahiptir. Limon kolonyası ya da tütün kolonyası gibi ağır olmayan zeytin kolonyası daha yumuşak bir notadadır. Doğanın güneşin ilk ışıkları ile nasıl uyandığını hissettiren kolonya kokusu çiçek özleri ile tatlı bir hal alır.

Zeytin Çiçeği Kolonyasının Kokusu ve Özellikleri
  • Zeytin çiçeği kolonyası özellikleri açısından ellerde uzun süreli bir koku bırakır.
  • Doğal bir dezenfektan olduğu gibi ellerde görülen bakteri ve virüs kaynaklı rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Bu nedenle ellerinde mantar, egzama gibi rahatsızlıkları olan kişiler zeytin çiçeği kolonyasını güvenle kullanabilir. Zeytinyağının Tırnaklara Olan Faydaları Neler?
  • Zeytin özlerinden elde edilen bu kolonya aynı zamanda nemlendirici özelliğe de sahiptir. Limon kolonyasındaki gibi asit özleri ile elleri yakmaz. Nemlendirici özler içerdiğinden dolayı elleri bir süre sonra yumuşatır ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Zeytinyağının Cilde Etkileri İçin Tıklayın…
  • Zeytinin cilt besleyici özelliğini de sunan zeytin çiçeği kolonyası ellerde parlaklık ve canlı bir görüntü oluşturur.
  • Kokusu ile ortamdaki kötü kokuları hapsederek daha ferah bir ortam sunar. Aşırı yoğun bir kokusu olmadığından dolayı astım hastaları ya da alerji hastaları tarafından da kullanılabilir.
  • Yakıcı özelliği bulunmadığı için çocukların ellerine de dökülebilir.
3 Paylaşımlar