Zeytin Ezmesi Yapımı

Zeytin ezmesi yapımı, zeytin çeşitliliği ile birlikte ortaya çıkan ve kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelen bir ezmedir. Günümüzde her şeyin ezmesi olduğunu fark eden üreticiler, zeytini bu konuda değerlendirerek zengin tatlara bir yenisini daha eklemişlerdir. Zeytin ezmesi siyah ve yeşil zeytinden üretilmektedir.

Zeytin Ezmesi Nasıl Yapılır?

Zeytin ezmesi yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle çekirdeklerinden ayrılan zeytinler, güçlü makineler yardımı ile püre haline getirilir. İçine limon suyu ve çeşitli baharatlar (tuz, kimyon, pul biber, karabiber) eklenerek karıştırılır. Sürülebilir bir kıvam alan bu kahvaltılık sos, vakumlu kavanozlara doldurularak paketlenir ve raflardaki yerini alır.

Zeytin Ezmesi Nasıl Yapılır?

Serin bir yerde, ışık görmeden muhafaza edilmesi gerekir. Diğer zeytinler gibi salamura edilmediğinden raf ömrü kısadır. Evde yapılması oldukça kolay olan bu sürülebilir sos, zeytin ve zeytinyağı kadar faydalıdır.

Zeytin Ezmesi Yapımı ve Yararları Nelerdir?

Zeytin ile zeytin ezmesi arasında yalnızca doku farkı vardır. Normal olarak tükettiğimiz zeytinin, ezme biçimine getirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Sağlık bakımından tıpkı zeytin gibi oldukça faydalıdır. Mide ve bağırsak dostudur. Cilde iyi gelir. Kanser gibi ölümcül hastalıkların önüne geçer.

Tüm faydaları zeytin ile aynı olduğundan, çocuklara yedirilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Ayrıca zeytin sevmeyen ve yemeyen çocuklara, sürülebilir ve zengin kıvamı ile kolaylıkla yedirilebilir. Böylece çocuklar, zeytinin insan vücudu için gerekli olan tüm faydalarından yararlanmış olurlar. Bu yüzden anneler arasında zeytin ezmesi yapımı oldukça popüler bir hal almıştır.

Zeytin Ezmesi ile Yapılan Yiyecekler Nelerdir?

Zeytin ezmesi kahvaltılık bir sos olmasının yanı sıra birçok yiyeceğe lezzet zenginliği de katmıştır. Zeytin ezmesi yapımı ile birlikte pek çok işletme bu ürünü kullanmaya başlamıştır. Özellikle sandviç üreten firmaların bir numaralı tercihi haline gelen ve diğer gıdalarla hoş bir armoni yakalayan ezme, pratiklik açısından da tercih edilmektedir.

Zeytin ezmesi yapımı ile sunumların vazgeçilmezi haline gelen zeytin ezmesi, büyük davetlerde verilen kanepelerin üzerinde kullanılarak hoş ve estetik bir görünüm sağlanmasına katkı sağlamıştır.

Zeytin Ezmesi ile Yapılan Yiyecekler Nelerdir?

Makarnada farklı sos çeşitlerine açık insanlar, zeytin ezmesini çeşnilendirerek makarna sosu haline getirmiştir. Birçok unlu mamul fabrikası, poğaça, açma, simit üretimini zeytin ezmesi ile çeşitlendirmiştir.

Bazı hamburger firmaları da farklı tatlar yakalayabilmek adına zeytin ezmesini kullanmış ve hamburger çeşitlerine bir yenisini daha eklemeyi başarmışlardır. Sürülebilir oluşu sayesinde, küçük gramajlar ile üretilmiştir. Bu sayede uçak, otobüs, tren gibi uzun yolculukta yemek verme zorunluluğu olan sektörlerin tercihi haline gelmiştir.

Okula giden çocukların beslenmesi için yapılan sandviç çeşitliliğini de artırmıştır. Çünkü zeytin ezmesi soğuk sandviç için vazgeçilmez bir ögedir. İçinde bulundurduğu A,E,D ve K vitaminleri sayesinde, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi için de oldukça faydalıdır.

Zeytin Ezmesi Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle zeytin ezmesinin, zeytinden bir farkı olmadığını herkesin bilmesi gereken bilgiler arasında yer almaktadır. Fabrika usulü yapılan zeytinler, 12 delici bıçaklı ve dakikada 2100 adet zeytinin çekirdeğini çıkarabilen bir makine tarafından ayıklanmaktadır. Tamamen paslanmaz çelikten olan bu makine, insanların iş yükünü oldukça hafifletmiştir. Zeytin ezmesi pek çok kişi tarafından sevilen ve popüler bir yiyecektir. Fiyatı zeytine göre çok daha ucuzdur.

Siyah zeytin ezmesi yapımı oldukça kolaydır. Tüp şeklinde üretilenzeytin ezmesi, pratik kahvaltılar için oldukça uygundur. Genellikle salamura edilmiş zeytinden elde edilmektedir. Uygun saklama koşulları sağlandığı takdirde 2 yıl süre ile muhafaza edilebilir. Genellikle raflarda 175 gram ve ya 340 gramlık kavanozlar halinde satılır.

Zeytin Ezmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Evde zeytin ezmesi yapımı, kişi ve ya kişilerin zevkine göre çeşitlendirilebilir. İçine ceviz, fındık gibi kuruyemişler eklenebilir ve ya farklı baharatlar da kullanılabilir. Ayrıca baharatsız bir çeşidi daha vardır.

Enerji düzeyi yüksek bir besindir. Günlük düzenli kullanımda kişi ve ya kişilerin daha fazla aktif olduğu ve kendilerini dinç hissettikleri gözlemlenmiştir. Cilt güzelliği için oldukça faydalı olan zeytin ezmesi ile birçok maske de yapılmaktadır. Cildi yumuşatarak ve ciltte oluşmuş problemleri ortadan kaldırarak, doğal güzellik ve sağlıklı bir cilt imkanı sağlar.

Tüm bunların yanı sıra, hamile ve ya emziren kadınların kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hatta uzmanlar mutlaka tüketilmesi gerektiğini söylemektedirler.

0 Paylaşımlar