Zeytin Dal Kanseri Hastalığı

Zeytin dal kanseri hastalığı, ağacın dalında oluşan hastalık türüne verilen addır. Zeytin uzun yıllar yaşamını sürdüren bir ağaç türüdür. Dünya genelinde birçok kültürde kutsal ağaç türü olarak adlandırılır. Zeytin ağacı dünyanın her bir yerinde yetişme imkanına sahip olmayan bir türdür. Bu anlamda ülkemizde zeytin ağacı yetiştirilebilmesi bizi özel kılar. Ekonomik anlamda nerede ise 36 ülkede zeytin yetiştiriciliği yapılmaz.

Zeytin Dal Kanseri Hastalığı

Ülkemiz bu ülkelere de ithal ederek nerede ise dünyaya zeytin üretimi yapıyor. Türkiye’nin nerede ise birçok yerinde zeytin ağacı yetiştirmeye elverişli alan olarak görülür. Özellikle Akdeniz bölgesinin %70’inde verimli şekilde zeytin hasatı yapılır. Zeytin yetiştiriciliğinde coğrafi konum, iklim şartları ve toprak kalitesi önemlidir. Bu anlamda ülkemiz zeytin yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer alır.

Sadece zeytin olarak değil hasat edilen zeytinlerin bir kısmı yağ için ayrılarak zeytinyağı üretimi de yapılmaktadır. Tabi zeytin yetiştiriciliği oldukça meşakkatli iştir. Özellikle bakımı açısından hassas ve nazik olarak bilinir. Hastalıklar arasında zeytin dal kanseri hastalığı adında bir tür bulunmaktadır. Bu ağaç için ciddi hastalıklardan biridir. Aynı insan vücudunda ki organları mahvettiği gibi zeytin dalının harap olmasına neden olarak kesilmesine neden olur. Kesilmez ise yayılarak ağacı öldürme yolunda ilerler.

Zeytin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır Öğrenmek İçin Tıkla!!!

Zeytin Dal Kanseri Hastalığı Nedir?

Dal Kanseri, bakterilerin rengi krem veya yeşil olarak gözlenmektedir. Ur ve siğillerde mevcut bulunmaktadır. Bu ur ve siğiller tedavi edilmediğinde başka bölgelere bulaşmaya başlar. Işık etkisi ile renkleri koyulaşabilir, çatlayabilirler. Hatta tepelerinde çökmeler meydana gelir. Hemen hemen her bölgede dal kanseri hastalığına rastlansa da ege ve Çukurova bölgesinde ki ağaçlarda daha çok gözlenir. Zeytin ağacında gözlendiği gibi zakkum, dişbudak ve mersin bitkisinde sık gözlenir.

Zeytin Dal Kanseri Hastalığı Nedir?

Dal kanseri hastalığı ağacın hemen her kısmında gözlenebilir. Sürgün dal ve gövdesinde sık rastlanır. Genç sürgünlerde küçük siğil gibi ortaya çıkarlar, zaman içinde büyümeye başlar. Yaz aylarında gelişen dal kanseri hastalığı ur oluşturarak nohut büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne ulaşır. Yazın sıcaktan, kışın ise soğuktan beslenir. Sadece kurak olduğu zamanlarda kendini geliştirmez. Dal kanserine yakalanan ağacın kanser olan dalı kesilmez ise her yıl daha kötüye giderek verim almamaya başlanır.

Gelin hep beraber biraz daha zeytin dal kanseri hastalığı hakkında bilgilenelim.

Nemli ve yağışlı olan zamanlarda bakteri doğaya yayılmaya başlayarak bakteri diğer ağaçlara da sıçrayabilir. Bu nedenle her yıl düzenli olarak ağaç bakımı yapılması, budama uygulanması gerekir. Ağaçta ki yaralara, kesiklere yayılma oranı daha fazladır. Bu yaralar genelde yanlış hasattan veya kuşlar nedeni ile oluşan yaralardır.

Dal Kanseri Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Zeytin dal kanseri hastalığı oluşmaması için ilk olarak ağaçta yaralanmalara ve oyuklara yer verilmemesi gerekir. Ağaçlar sık sık kontrol edilerek hastalıkları var mı yok mu kontrol edilmelidir.

Zeytin Ağacı Budama Teknikleri Neler? Hemen Tıkla Öğren….

Dal kanseri hastalığında kimyasal mücadele yöntemleri oldukça zor. Ur ve siğillerin henüz ortaya çıkmadığı temmuz ağustos aylarında ağaçlar kontrol edilmelidir. Eğer varsa urlu ve siğilleri bulunan ağaçlar kesilerek burada bordo bulamaç veya göztaşı eriyiği sıkılır yayılması engellenir. Böylece hastalık yayılmadan engellenmiş olacaktır.

zeytin ağacı hastalıkları

Eğer ağaçta yoğun şekilde gözlenmiş ise budama sonrası bordo bulamacı veya göztaşı eriyiği sürüldükten sonra ağaç 2 yıl kadar gözlem altında tutularak ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama aşağıda ki gibi yapılmalıdır.

  1. İlaçlama Kasım ve Aralık ayında yapılmalıdır. Hasat sonrası yapmaya dikkat edilmeli.
  2. İlaçlama şubat sonunda kış bittikten, don olayları geçtikten sonra yapılır.
  3. İlaçlama ilkbahar yağmurları başlamadan önce mart sonunda yapılmalı.
  4. İlaçlama ise sonbahar ayında yağışlar başlamadan önce yapılarak ağaç tedavi edilir.
0 Paylaşımlar