Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Zeytin Çeşitleri Nelerdir konusunda ülkemizde oldukça fazladır. Türkiye, zeytin üretiminde ve ihracatında önde gelen isimlerden biridir. Ege, Marmara, Güney Doğu Anadolu gibi birçok bölgesinde zeytincilik yapılmaktadır.

Zeytin Çeşitleri Nelerdir zeytin türleri

Zeytinler, yağlık ve sofralık olarak ikiye ayrılır. Ülkemiz zeytin çeşitliliği açısından oldukça zengin bir toprağa ve iklim koşullarına sahiptir.

Ege, Marmara Ve Akdeniz Bölgesi Sofralık Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde bulunan ve üretimi yapılan zeytin çeşitleri nelerdir konusu hakkında şu şekilde anlatım yapabiliriz, zeytin çeşidi olarak 19 tanedir. Bu çeşitlerden 11 tanesi sofralık,  8 tanesi de yağlık olmak üzere yetiştirilmektedir. Zeytin türlerinin bölgesel olarak farklılık göstermesinin sebebi, ağaçlarının çeşitlerindendir. Sarıulak zeytini veren ağaç, soğuk kış aylarına dayanıksız olduğu için Marmara Bölgesi’nde bulunurken, Marentelli zeytini veren ağaç, soğuk kış aylarına dayanıklı olması bakımdan Karadeniz’de bulunmaktadır.

gemlik zeytini marmara bölgesinde yetişir

GEMLİK ZEYTİNİ: Ülkemizde zeytincilik denince akla ilk gelen Gemlik’tir. Zeytin üretimi ve ihracatının %80’lik bir kısmı bu zeytinden yapılmaktadır. Meyve orta boydadır ve yüksek yağ proteini içerir. Sofralık siyah zeytin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yağ oranının yüksek olmasından ötürü, sofralık için uygun olmayan taneler fabrika ayrılarak yağ yapımında kullanılır. Marmara bölgesinde yetiştirilir.

zeytin çeşitleri eşek zeytini nerede yetişir?

EŞEK ZEYTİNİ: Ege Bölgesinde üretilen bu zeytin türü, sert, iri ve dolgun meyve yapısı sayesinde dayanıklıdır. Sofralık yeşil zeytin üretiminde kullanılır.

ÇELEBİ ZEYTİNİ: Marmara Bölgesinde yetiştirilmektedir. Meyveleri çok iridir ve yağ oranı orta düzeydedir. Yeşil sofralık zeytin üretiminde kullanılır.

ÇEKİŞTE ZEYTİNİ: Ege Bölgesinde yetiştirilen bu zeytin türünün meyvesi etlidir ve yağ oranı yüksektir. Yeşilken hasat edilir ve sofralık kırma zeytin üretiminde kullanılır.

BÜYÜK TOPAK ( TOPAK AŞI ) ZEYTİNİ: Akdeniz Bölgesinde yetiştirilen bu zeytin çeşidinin meyvesi iri olmasına rağmen yumuşak bir yapısı vardır. Yağ oranı orta seviyede ve tadı lezzetlidir. Yeşil çizme zeytin üretiminde kullanılır.

zeytin çeşitleri nelerdir nerelerde yetişir ?

SAMANLI ZEYTİNİ: Marmara Bölgesinde yetişen bir zeytin türüdür. Orta büyüklükte olup, tatlımsı bir tada sahiptir. Yeşil sofralık zeytin olarak kullanılır.

zeytin çeşitleri nelerdir uslu zeytin nerede yetişir?

USLU ZEYTİNİ: Ege bölgesine ait bu zeytin türünün meyvesi orta boydadır. Siyah sofralık zeytin olarak değerlendirilir.

MEMECİK ZEYTİNİ: Yağ oranı yüksek ve etli bir çeşididir. Ege bölgesinde yetiştirilir. Sofralık siyah zeytin olarak kullanılmasına rağmen bazen yağ olarak da değerlendirilir.

DOMAT ZEYTİNİ: Ege Bölgesinde yetişen bu tür, iri meyvelidir. Çekirdeği etinden kolayca ayrıldığı için kuruyemiş veya kırmızıbiber ile doldurulur. Dolgulu zeytin olarak piyasaya sürülür.

Akdeniz ve Ege Bölgesindeki Yağlık Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Zeytin çeşitleri arasında yapı ve yağ oranı bakımında ayrılan bazı türleri, zeytinyağı yapımında kullanılmaktadır. Yağlık amacı ile üretilen toplam zeytin çeşidi 6’dır. Marmara Bölgesinde yağlık zeytin üretimi yapılmamaktadır.

zeytin çeşitleri nelerdir ve saurani zeytini nerede yetişir?

SAURANİ ZEYTİNİ: Akdeniz Bölgesinde yetiştirilen bu zeytin türünün yağ oranı oldukça fazladır. Zeytinyağı yapımında kullanılır.

ERKENCE ZEYTİNİ: Adını erken olgunlaşmasından alan bu zeytin çeşidi, Ege Bölgesinde yetişmektedir. Yağlık olarak kullanılan bu zeytin, acımsı tadını ağaç üzerinde kaybettiği için hiçbir işlem görmeden tüketilebilir. Yerel üretici bu zeytini sofralık olarak da tüketmekte fakat piyasaya sürülmemektedir.

AYVALIK ZEYTİNİ: Ege Bölgesinde yetişen bu zeytin türü, yüksek yağ oranı nedeniyle yağ yapımında kullanılsa da Sele zeytin olarak sofralık da üretilir.

Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi Yağlık Zeytin Çeşitleri

Zeytin çeşitleri arasında, dört tane zeytin ağacı bu bölgelerin iklim ve toprak koşullarına uyum sağlamıştır.

OTUR ZEYTİNİ: Karadeniz bölgesinde yetiştirilen bu zeytin türü, yağ oranı bakımdan zeytinyağı yapımında kullanılır. Sofralık da tüketilebilir.

MARENTELLİ ZEYTİNİ: Karadeniz bölgesinde yetişen iri ve yağlı bir zeytin türüdür. Yağ yapımı için yöresinde kullanılır.

KİLİS YAĞLIK ZEYTİNİ: Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen bu zeytin türü, tüm zeytin çeşitleri içinde en yağlı olanıdır. Zeytinyağı yapımında kullanılan en önemli çeşitlerden biridir.

zeytin çeşitleri nelerdir neden nizip zeytin tipi yağlıktır ?

NİZİP YAĞLIK ZEYTİNİ: Yağ oranı yüksek olan bu tür, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, yağlık olarak kullanılır.

Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi Sofralık Zeytin Çeşitleri

Zeytin çeşitleri yapı, yağ oranı ve tat kısmında da farklılık gösterdiğinden değerlendirme alanları değişiklik gösterir. Uzun emek ve uğraşlar sonucu yetiştirilen tüm zeytinler, ülke ekonomisine katkıda büyük rol oynamaktadır.

PATOS ZEYTİNİ: Karadeniz Bölgesinde yetişen bu zeytin türünün meyvesi küçük olmasına rağmen yağ oranı oldukça yüksektir. Sofralık olarak kullanılır. Yöresel bir üründür bu yüzden piyasası azdır.

HALHALI ZEYTİNİ: Güneydoğu Anadolu Bölgesinde üretilen en değerli çeşididir. Meyvesi orta büyüklükte olan bu zeytinin yağ oranı orta seviyededir. Yeşilken hasat edilir ve kırma sofralık zeytin yapılır.

8 Paylaşımlar