Zeytin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeytin alırken dikkat edilmesi gerekenler oldukça uzun bir listedir. Zeytin, besin değeri oldukça yüksek ve faydalı bir besin türüdür. Üretimi zor olduğu için maliyeti de yüksektir. Son yıllarda zeytin satışlarında oldukça fazla hileli ürün tespit edilmiştir.

Zeytin alırken dikkat edilmesi gerekenler oldukça uzun bir listedir

İnsan sağlığını etkileyen maddelerin, zeytin içine karıştırılması, gramı yükseltmek ve daha fazla kar etmek amaçlı yapılan bu hilelerin önüne geçebilmek adına tüketicinin bilinçlenmesi gerekmektedir.

Sağlık Açısından Zeytinin Önemi

Zeytin insan sağlığı açısından en değerli besinler arasındadır. Her türlü derde deva olan zeytin, yüzyıllardan beri sofralarda yerini almaktadır. Birçok çeşidi bulunan zeytin, yetiştirilme bakımından oldukça incelik ve dikkat isteyen bir yemiş türüdür. Bu yüzden insanların, zeytin alırken dikkat edilmesi gerekenler öncelikle üreticiyi anlamaktan geçer.

Zeytin, insanoğlunun yeryüzünde yaşamaya başlamasından beri varlığını sürdüren ve şifa bakımından oldukça değerli bir yemiştir. Ölüm riski taşıyan birçok hastalığın bile önüne geçebilmekte ve tedavisine destek olmaktadır. Yeryüzü nimetleri arasında yerini en tepelerde koruyan zeytinin faydaları oldukça fazladır. Zeytin kendine verilen emeğin karşılığını insanlara misliyle veren bir nimettir.

Zeytin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler listesi nedir?

Zeytinin şifa olduğu ve oluşumunu engellediği hastalıkların başında, tüm kanser türleri gelir. Zeytinin içinde kanser hücreleri ile savaşan anti-kanser hücreleri yer almaktadır. Bu da zeytini, habis bir hastalık türü olan kanserin en büyük düşmanı yapmaktadır.

Zeytin, kolesterolü düzenler ve damarlarda yağ birikmesini engeller. Böylece kalp ve damar sağlığını korur. Günümüzün en büyük derdi olan stres, beyin damarlarına ve sinirlerine zarar vererek birçok hastalığın önünü açar. Ancak zeytin stresi engelleyen bir içeriğe sahiptir. Böylece beyin ve sinir sağlığını da korur.

Ayrıca zeytin; göz hastalıkları, sindirim sistemi problemleri gibi pek çok hastalığı daha engellemektedir. Bu yüzden zeytin alırken dikkat edilmesi gerekenler, sağlığımızı korumamız bakımından mutlaka bilinmelidir.

Kaliteli Zeytin Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizde pek çok çeşidi bulunan zeytin, sofraların baş tacıdır. Lezzet ve yararlılık bakımından pek çok besinin önüne geçer. Uzmanlar, piyasada pek çok hile karıştırılmış zeytin olduğunu söylemekte bu yüzden de tüketici bilinçli olmaya davet etmektedirler. Gıda boyası veya hızlı yetişmesi için verilen bazı kimyasallar insan sağlığına büyük ölçüde zarar vermektedir.

Kaliteli Zeytin Nasıl Anlaşılır ve alınır ?

Zeytin alırken dikkat edilmesi gerekenler, öncelikle üretici firmayı tanımaktır. Zeytin uzun yıllardır ülkemizde ithal edilir ve yurtdışına ihraç edilir. Bu noktada kaliteye parmak basmış pek çok bilindik firma bulunmaktadır. Tercih edilmesi gereken zeytin mutlaka bu firmalardan birine ait olmalıdır. Zeytin seçilirken, etli ve diri olmasına özen gösterilmelidir. 

Siyah zeytinin kalitesi belirten en önemli özelliği rengidir. Canlı ve parlak bir siyaha sahip olan zeytinler tercih edilmeli, matlaşmış ve renginde maviye dönmeler gözlemlenen zeytinler alınmamalıdır. Ayrıca tadına bakıldığında, ağızda acımsı ama taze bir tat bırakması, zeytinin doğal olduğunu gösterir. Zeytinin kalitesi çekirdeğinden kesinlikle anlaşılmaz. Çünkü çekirdeğin büyük veya küçük olması tamamen zeytinin çeşidi ile alakalıdır.

Zeytin Üretirken Doğal Fermantasyon Nasıl Yapılır?

Doğal fermantasyon, zeytin hasat edildikten sonra acı tadını kaybetmesi için yapılan bir yöntemdir. Bu fermantasyonun doğal olması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Zeytin Üretirken Doğal Fermantasyon

Yapay fermantasyon uygulamasında, zeytinin acı tadını bırakması için kimyasal ürünler kullanılır. Piyasaya erken sürülmesi bakımında yapılan bu yöntem, zeytinin içindeki tüm vitamin ve mineralleri öldürerek yararlı olma özelliğini kaybettirir. Bu yüzden zeytin alınırken dikkat edilmesi gerekenler bakımdan doğal fermantasyon oldukça önemlidir.

Zeytinler hasat edildikten sonra, boyutlarına göre ayrılırlar. Daha sonra iyice yıkanarak, fermantasyon tanklarının içine doldurulurlar. Bu tanklara pH seviyesi düzenlenmiş salamura su eklenir. Belirli ölçüde ve devirli bir sistemle içine tuz eklenmeye başlar. Zeytinin acı tadını bırakması için uzun süre bu işlemde kalması gerekmektedir. Doğal fermantasyon yoluyla elde edilen zeytinler daha lezzetli ve besin değeri yüksektir.

Evde Zeytin Nasıl Kurulur?

Zeytin hasadı Ekim ayının sonuna doğru başlar. Dalından toplanmış çiğ zeytinler, evde kendi zeytinini yapmak isteyen için idealdir. Evde zeytin kurmak oldukça basit bir işlemdir. Zeytin alırken dikkat edilmesi gerekenler, çiğ zeytin alırken de faydalıdır.

Evde Zeytin Nasıl Kurulur

Marketten ve ya pazardan alınan zeytinler iyice yıkanır ve hasarlı olanlar ayrılır. Bidona su doldurularak içine zeytinler dökülür. Üzerine bir çay bardağı sirke, bir çay bardağı kaya tuzu eklenir.

Ekşilik sevenler için, bir kaşık doğal zeytinyağı ve limon parçaları da ilave edilebilir. Ağzı kapatıldıktan sonra düzenli olarak çalkalanması gerekmektedir. Evde kurduğunuz zeytin, 2 ay sonra yenmeye hazır olacaktır.

27 Paylaşımlar