Zeytin Ağacı Verimi Nasıl Artar?

Zeytin ağacı verimi nasıl artar, nasıl daha verimli ve kaliteli zeytin elde edilebilir. Zeytin yetiştiriciliğinde zeytin ağacının verimli ve kaliteli olması önemlidir. Bu nedenle zeytin ağacının bakımlarının doğru yapılması gerekir. Özellikle son zamanlarda zeytinyağında ki artış zeytin alımının azalmasından kaynaklanır. Zeytinyağı pahalı olunca da zeytinyağı kullanımı oldukça azalmaya başladı.

Zeytin Ağacı Verimi Nasıl Artar?

Durum böyle olunca zeytin ağaçlarının verimli ve kaliteli zeytin vermesi gerekir. Zeytinin yağlı olması demek zeytinyağı oranında artması demektir. Peki, zeytin ağacı verimi nasıl artırılmalıdır?

Zeytin ağacı diyarı olarak bilinen ülkemizde zeytin yetiştiriciliği önemli bir yere sahip. Oysaki ülkemizde yetiştirilen zeytinyağı uygun fiyatlı olması gerekirken, artık lüks tüketimler arasına girdi. Fakat sağlıklı yağ ile beslenmek istiyorsak zeytinyağı tüketmemiz gerektiğini de vurgulamak isterim.

Zeytin Ağacı Verimi Nasıl Artar? Adım Adım Zeytin Ağacı Bakımı

  • Toprak Analizi;

Zeytin ağacı verimi nasıl artar sorunun yanıtını aramak için ilk olarak toprak analizi yaptırmamız gerekir. Zeytin ağacı bulunan bölgenin belirli kısımlarından topraklar alınarak toprak analizi yaptırmamız gerekir. Burada ki toprağın kalitesi zeytin yetiştirmeye elverişli mi? elverişli değilse hangi tarz gübre kullanılmalıdır. Bunu toprak analizinden anlayabiliriz.

  • Doğru Sulama;

Zeytin ağacının veriminin artırmanın başlıca maddelerinden biri doğru sulama yöntemidir. Zeytin ağacı genelde az su isteyen ağaç türüdür. Fakat verimin az olması, iklim şartlarının sıcak gitmesi ağacın da susuz kalmasına neden olabilir. Bu olay hasatın etkilerken zeytinin tanelerinin ufak, yağının az olmasına da neden olabilir.

Özellikle sıcak mevsimlerde zeytin ağacı sulanarak verimin artmasına, ağacın kurumamasına yardımcı olmalıyız. Bunun için damlama yöntemi doğru bir karar olacaktır. Böylece gübre emilimine de yardımcı olacaksınız.

  • Budama;

Zeytin ağacı verimi nasıl artar, diğer ağaçlara göre zeytin ağacı farklı şekilde budanır. Bunu uzman kişi tarafından yapılması, doğru şekilde budanması gerekir. Zeytin ağacı yanlış budandığı zaman verim düşer. Bu nedenle budama tekniklerini iyi bilmeniz gerekir. Her yıl düzenli olarak budama yapmak ağacın tazelenmesi ve verimin artmasına yardımcı olur. Eğer her yıl yapılmaz ise yapılmayan yılın ertesi yılında kesinlikle yapılmalı ve yapılmayan yıl telafi edilmelidir.

Zeytin Ağacı Budama Tekniklerini Öğrenmek İçin Tıklayın!!

4-5 yıl budanmayan zeytin ağaçları sert kesimlere neden olacağı için veriminde düşmesine neden olur. Budama esnasında ağaçta sıyrıklar oluşturmamak gerekir.

Eğer ağaç dal kanseri oldu ise, bu dalın kesinlikle temmuz –  ağustos ayında kesilerek, bu bölgeye tedavi uygulanmalıdır.

  • Hastalık ve Zararlı Mücadelesi;

Zeytin ağacının veriminde düşüşe neden olan en büyük etmenlerden biri budur. Özellikle zeytin sineği yağda ki asit oranının artmasına neden olur. Burada ağacı kurtarmak için illa ki kimyasal ürünler kullanmak gerekmez. Çok zor durumda kalınırsa kimyasal ürünlere başvurulmalıdır. Bilinçsiz şekilde uygulanan ilaçlar doğanın dengesini bozacağı için biyolojik ve biyoteknik yöntemler denemekte fayda var.

Zeytin Ağacı Verimi Nasıl Artar? Adım Adım Zeytin Ağacı Bakımı

Tarım alanında birçok alanda ağaç köklerinde sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bakteriyel veya mantar sorunu olan ağaçlara bordo bulamacı uygulanabilir.

  • Doğru Hasat Yöntemleri;

Zeytin ağacı verimi nasıl artar sorusunun yanıtlarından biri de doğru hasat etmektir. İlkel yollarla hasat edilen zeytinler  (dalların dövülerek) diğer bir yıl elverişsiz olmasına neden olur. Günümüz teknolojisinde kullanılan makinalardan yardım almak gerekir. iman yoksa tarama yöntemi ile hasat yapılmalıdır.

  • Toprak İşleme;

Toprağın doğru şekilde işlenmesi zeytin ağacı verimi için önemlidir. Zeytin ağaçlarının kök kısımları oldukça özeldir. Toprağı işlerken derin işleme yapılırsa köklere zarar vererek ağacın yaralanmasına neden olur. Bu nedenle tırmıklarla hassas bir şekilde işlenmesi en doğru yöntem olacaktır.

Zeytin ağacı verimi nasıl artar konusunu da böyle anlatmış olduk.

Zeytin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Tıkla!!!

0 Paylaşımlar