Zeytin Ağacı Budama Teknikleri

Zeytin ağacı budama teknikleri dikkatli bir şekilde uygulandığında ağaç daha verimli hale gelir. Dünya üzerinde ki ağaçların ilki olan zeytin ağacı da her ağaç gibi bakım gerektiren yapıya sahiptir. Doğru şekilde bakıldığında uzun yıllar boyunca yaşaması ve daha verimli hale gelmesi kaçınılmazdır.

Zeytin Ağacı Budama Teknikleri

Ağaç bakımı denilince akla ilk gelen budama dır. Nasıl ki insanlar kendini daha güzel ve bakımlı hissettiğinde psikolojisi iyi olur, ağaçlarda bakım yapıldığında daha verimli ve iri meyveler verir. Zeytinde zaman zaman budanarak yıpranan ve kuruyan dallarından arınması gerekir. Zeytin ağacı budarken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında derin bir araştırma yaparak sizlerle paylaşmak istedik.

Zeytin Ağacı Budama Teknikleri Neler?

Zeytin ağacı budama teknikleri uygularken ağacın tacındaki dallar ve süngünlerdekiler kesilir. Eğilmesine karşı alınan tedbirlerde budama işlemine girer. Genelde ağacın uç kısımları kesilirken, varsa yıpranmış, kurumuş ve kırılmış dalların alınması gerekir.

Zeytin Ağacı Budama Teknikleri Neden Yapılır?

 • Ağacı daha kısa sürede verimli hale getirmek, aynı zamanda verim zamanını daha uzun tutmak için budanır.
 • Ağaçta daha sağlam ve denge sağlayacak taçlara sahip olmak ağacı daha verimli hale getirir.
 • Ağaçta bulunan biyolojik yapıya uygun bir düzen sağlamak(kök ve taç dengesi sağlamak için) muhafaza etmek.
 • Ağacın yaprak miktarını yüksek seviyeye taşımak, odun kısımlarının az tutularak oranın dengede tutulmasını sağlamak.
 • Ağaçta ki sürgün verme ve meyve verme oranını dengeli şekilde ilerletmek.
 • Ağaçta ki meyveler arasında farkın fazla olmaması, daha verimli meyve elde etmek.
 • Mahsulün artış göstermesini, daha kaliteli ürün elde edilmesine yardımcı olmak için budama işlemi yapılır.
Zeytin Ağacı Budama Teknikleri Neden Yapılır?

Zeytin Ağacı Budanmazsa Ne Olur?

Ağaçların belirli şekilleri bozulmaya başlar. Verim ve kalitede düşüş olur. Ağaçta ki sürgü dengesi dahi bozularak zamanla ağaç verimi azaltır. Çalılıklar çoğalırken, yer yer kuru dallar görünmeye başlar.

Zeytin Ağacı Ne Zaman Budanmalı?

Zeytin ağacı budama teknikleri arasında her mevsim budama yapılabildiği belirtilse de asıl ilkbahar aylarında donma olayı sona erince yapılması gerekir. Hatta bu esnada sürgün büyümeye başlar ve bu sürgünlerin kesilmesi gerekir.

Her yıl düzenli olarak zeytin ağacı budama işlemine tabii tutulmalıdır. Bu esnada küçük küçük budamalar yapılır. Eğer her yıl yapılmıyor ise en azından 2 yılda bir budanmadığı yılın dalları ile birlikte budama yapılmalıdır. 4-5 yılda bir ise sert kesimlere yer verilerek tam bakım yapılması verimin artmasına yardımcı olur

Zeytin Ağacı Budanmazsa Ne Olur?

Zeytin ağaçları bazen dal kanserine yakalanır. Bu dalların kesinlikle kesilmesi gerekir. Aksi durumda tüm ağaca yayılarak ağacın ölümüne neden olur. Bu kesimler temmuz ve ağustos aylarında gerçekleştirilmelidir.

Eğer ağaç donmalara neden olunursa, ağaç bir yıl bekletilmeli ve diğer kesim yılında bu don olan dalların kesilerek tazelenmesine yardımcı olunmalıdır.

Zeytin Ağacı Budarken Neye Dikkat Edilmeli?

 • Zeytin ağaçları oldukça hassas ağaç tiplerinden olduğu için az yara açmaya dikkat etmek gerekir.
 • Kalın dallar keserken sıyrılma olayına yol açmamaya dikkat edilmeli. Buna yardımcı olmak için yükünü hafifletmeye dikkat edin.
 • Ağaçta dal kanseri var ve siz bunu kesiyorsanız, başka ağaca geçmeden önce mutlaka göz yaşı veya çamaşır suyu ile işlem yaptığınız aletleri yıkayarak dezenfekte etmeniz diğer ağaçların hastalanmasını önleyecektir.(sağlıklı dala geçerken de aynı işlem uygulanır.)
 • Budama yaparken suyun en iyi şekilde alınmasına, güneşten en fazla yararlanmasına yardımcı olacak şekilde budama yapılmalı.
 • Ağaç tacının en yüksek seviyede güneş almasına yardımcı olacak şekilde kesilmelidir.
 • Ağaç yaralarının en kısa sürede kapanması için ise bordo bulamaca ile ilaç yapılmalıdır.
0 Paylaşımlar