Zeytin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır

Zeytin ağacı bakımı nasıl yapılır soruna şöyle cevap verebiliriz aslında oldukça kolay ve pratiktir. Güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olan bu ağaç, yeryüzünde ilk yetişen ağaç olarak bilinmektedir. Pek çok din ve kültürde adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Bereket, bolluk, barış gibi kavramların simgesi olarak tarihte yer alan ilk ağaçtır. Tüm bunların yanı sıra ölümsüz olması sebebi ile de yaşamın varlığını simgelemektedir.

Zeytin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır Ağacı Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeytin ağacı bakımı doğru bir şekilde yapıldığında, bir ağaçtan en az 5 kilo en çok ise 50 kiloya kadar yemiş elde edilebilmektedir. Zeytin ağacı yetiştirmek için dikkat edilmesi gereken en önemli husus toprağın verimliliğidir. Sonbahar aylarında toprak özenle işlenmelidir.

Toprağın donuk olmaması zeytin ağacının yetişmesi için gereken en önemli noktalardan biridir. Toprak havalandırılmalı ve ağacın yetişebileceği seviyede genişlikler kazılarak, zeytin ağacı için en verimli olan Ekim ve Mart ayları arasında dikim işlemi gerçekleştirilmelidir.

Dikim işlemi gerçekleştirilecek toprak yeni ise mutlaka toprağın içinde bulunan maddeler analiz edilmelidir. Zeytin ağacına zarar verebilecek maddeler tespit edildiğinde ekim işlemi bu toprakta gerçekleştirilmemelidir. Ocak- mart ayları arası zeytin ağacını gübrelemek için en ideal zamanlardır.

Zeytin ağacı bahar aylarının sonuna doğru çiçeklenmeye başlar. Zeytin ağaçlarına yılda bir kere bordo bulamacı denilen kireç ve ilaçtan oluşan bir bakım uygulanmalıdır. Bu bakım zeytinin bir daha ki sene hasadı için oldukça gereklidir. Hasat işleminden sonra ise ağaç dipleri çapalanmalı ve toprak havalandırılmalıdır.

Zeytin Ağacı Bakımı Hangi İklim Koşullarına Uygundur?

Zeytin ağacı bakımı ve yetiştiriciliği tüm bölgelerde yapılabilmektedir. Zeytin ağaçları verdikleri yemişe göre değişiklik gösterdiğinden dolayı hangi yemişin hangi iklim koşuluna dayanıklı olduğunu bilmek oldukça önemli bir husustur.

Zeytin ağacı, ölümsüzlüğü ile bilinen bir ağaç türüdür. Bu bakımdan her iklim koşuluna rahatlıkla ayak uydurabilmektedir. Toprak seçiciliği olmayan, kurak bölgelerde dahi yetiştirilebilen bir ağaç türüdür. Zeytin ağacı, insan sağlığı için en faydalı olan besini üretmesine rağmen bakımı oldukça zahmetsiz bir ağaçtır.

Zeytin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır ve ekipmanları nelerdir

Doğru sulama tekniği, zeytin ağacı bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Zeytin ağacı için en ideal sulama tekniği; damlama yöntemidir. Zeytinin yağmurlardan alacağı su miktarı da hesaba katılarak sulama yapılmalıdır. Soğuk kış aylarında ise zeytin ağacını sert esen rüzgarlardan korumak gerekmektedir. Hassas dal yapıları yüzünden sert esen rüzgarlar zeytin ağacı için oldukça zararlı bir etkendir. Dalları kırarak yemiş veriminin düşmesine yol açabilir.

Zeytin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır ve Ağaç Budanmalı Mıdır?

Zeytin ağacı bakımı nasıl yapılır konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka unsur ise budama dır. Zeytin ağacının verim gücünü artıran en önemli işlemdir. Budama yapılmayan zeytin ağaçları, fazla yemiş verebilir bu sebepten dolayı dalları kırılabilir ve yemişi kalitesiz olabilir.

Zeytin Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır ve Ağaç Budanmalı Mıdır?

Budama işlemi bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Bazı bölgelerde kış aylarının az soğuk olduğu dönemlerde yapılırken bazı bölgelerde ise sonbahar aylarında budama işlemi gerçekleştirilmektedir. Yeni dikilmiş bir zeytin ağacına yanlış budama yapıldığında ağaçtan verim alınamaz. Bu yüzden yeni dikilen ağaçların sadece kök bölgesinden çıkan sürgüleri temizlenmelidir. Dallardan verilen sürgülere dokunulmamalıdır.

Bunun yanı sıra daha yaşlı ağaçların budalam şekli de farklıdır. Gençleştirme yöntemi denilen bu yöntem sayesinde ağacın verimliliği artırılarak yemiş miktarı çoğaltılır. Bu işlem esnasında yalnızca kuruyan dallar alınmalı, birbirinin içine geçerek verimliliği düşüren dallar da budanmalıdır. Budalam işlemleri tamamlandıktan sonra mutlaka sulama işlemi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü budama işlemi ile yenilenen ağaç, suya ihtiyaç duyacaktır. Aksi takdirde yıllık verim miktarı düşebilir.

Zeytin Ağacı Bakımı İçin Zararlı Etkenler Nelerdir?

Zeytin ağacı bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de zararlı etkenlerdir. Bu etkenlerin başında zeytin sineği gelmektedir. Bu sinek türü, zeytin ağacına larvalar bırakarak çoğalmaktadır. Bu sebepten dolayı ağacın yemiş verimi kötüleşir.

Bu sineğin ağaca gelmemesi için ilaçlama tekniği uygulanabilir fakat organik bir besin olması ve değer kaybetmemesi açısından ilaç kullanımı tercih edilmemelidir. Bu nedenle tasarlanan organik tuzak yöntemi, sinekleri uzak tutarak ağaç sağlığını da korumaktadır.

Ağacı Bakımı İçin Zararlı Etkenler

Zeytin ağacının hassas güçlü gövdesine rağmen narin ve kırılgan dalları vardır. Bu yüzden sert esen rüzgar tipleri dalların kırılmasına sebep olabilmektedir. Yeryüzünün en kutsal ağaçlarından olan zeytin ağacı, düzenli ve kontrollü ilgi sayesinde 100 yıldan fazla yaşayabilmektedir.

0 Paylaşımlar