Yeşil Zeytinin Erimemesi İçin Ne Yapılır?

Yeşil Zeytinin Erimemesi İçin Ne Yapılır? Sofralardan eksik olmayan lezzetlerden biri olan yeşil zeytin henüz yapım aşamasında iken ya da yeşil salamura zeytin kurduktan bir süre sonra erimeye başlayabilir.

Yeşil Zeytinin Erimemesi İçin Ne Yapılır?

Lezzetli ve kütür kütür yeşil zeytin tüketmek isteyenler için yeşil zeytini kurarken bazı noktaların atlanmaması ve tatlandırmaya dikkat edilmesi gerekir. Yeşil zeytinin erimemesi için tüketim zamanını belirlemek çok önemlidir. Bu yüzden yeşil zeytinleri hemen mi yoksa farklı bir mevsimde mi tüketeceğinize karar vermeniz gerekir.

Yeşil Zeytinin Erimemesi İçin Ne Yapmalı?

Zeytin Seçimine Dikkat Edilmeli!

Yeşil zeytinlerin erimemesi için alınması gereken ilk tedbir zeytini doğru seçmektir. Zeytinler ezik ya da çok yumuşak olursa kısa sürede erimeye başlayabilir. Özellikle ham haldeki erimiş zeytinlerin salamura zeytinlerle aynı kabın içerisine eklenmesi diğerlerinin de erimesine neden olabilir.

Tuz ve Su Karışımı Hazırlayın

Yeşil zeytinin erimemesi için ne yapılmalı diye düşünenler için en önemli püf noktası tuz ve su karışımı hazırlamaktır. Tuzlu suda bekletilen zeytinlerde erime olmaz. Ayrıca tuzun zeytinle bütünleşmesini de sağlar. Eğer yaz bitimi yeşil zeytin kurma yapacaksanız ve bütün bir sene yemeyi düşünüyorsanız mutlaka tuzlu su yapmanız gerekir.

Yeşil Zeytinin Erimemesi İçin Ne Yapılır tabi ki su ve tuz önemlidir
yesil zeytin tuz ve su

Gemlik Zeytini Nasıl Kırılır? Tıklayın, Öğrenin…

Tuzlu Su Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Elinizde 3,5-4 kilo civarında zeytin varsa ve bunu gelecek seneye kadar yiyecek şekilde hazırlamak istiyorsanız 5 litrelik cam bir şişenin içerisine bütün zeytinleri çizerek ve ya kırarak ekleyin. Üzerine ise şişenin ağzına kadar su ekleyin. Bir su bardağı kadar kaya tuzu eklediğinizde 5 litrelik bir şişe için gerekli olan tuzu eklemiş olacaksınız. Yeşil zeytinin erimemesi için tuz miktarının mutlaka doğru ayarlanması gerekir.

Yumurta İle Tuz Nasıl Ayarlanır?

Eğer zeytin miktarınız farklıysa ve farklı farklı şişelere zeytinleri yerleştirmeyi düşünüyorsanız zeytinleri geniş bir kabın içerisine alın. Üzerine zeytinleri iki parmak aşacak kadar su ekleyin. Suyun içerisine de haşlanmamış halde olan bir yumurta ekleyin. Suyun içerisine ilk olarak yarım su bardağı kaya tuzu ekleyin. Elinizle karıştırın ve yumurta dibe çöküyorsa tuzu eklemeye devam edin. Her karıştırmanızda yumurtanın dibe inip inmediğine bakın. Eğer yumurta dibe çökmezse tuzunuz yeterli olacaktır.

Yeşil Zeytinlerin Erimemesi İçin Sirke Ekleyin

Tuzunu, suyunu, limonunu eklediğiniz halde halen yeşil zeytinlerinizde erimeler oluyorsa yarım çay bardağı kadar sirke ekleyebilirsiniz. Yeşil zeytinin uzun süre dayanması için denenecek bu yöntem turşularda da kullanıldığı gibi yeşil zeytinlerin erimesini engelleyecektir.

Limon Tuzu Eklemek

Anadolu’da yeşil zeytinin erimemesi için kullanılan yöntemlerden biri de limon tuzu eklemektir. Çok fazla eklendiğinde zeytinlerin tadını değiştirdiği gibi erimeye neden olabilen limon tuzunun ölçüsünü tutturmak oldukça önemlidir. 5 litrelik bir şişeye kurulacak olan yeşil zeytinler için 1 yemek kaşığı kadar limon tuzu eklemek yeterli olacaktır.

Yeşil Zeytinlerin Erimemesi İçin Sirke Ekleyin

Limon Dilimleri

Çoğu zaman evde yapılmış yeşil zeytinlere baktığınızda içerisinde limon dilimleri görebilirsiniz. Limon dilimleri yeşil zeytinlerin erimesini engellediği gibi zeytine ayrı bir tat vermektedir. Görüntü olarak da oldukça estetik bir görüntü sunan limon dilimleri aşırı olmayacak şekilde eklenmelidir. 5 litrelik bir şişeye bir tüm limon dilimlenebilir.

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? Tıklayın, Öğrenin!

Yeşil Zeytinin Yeneceği Zaman Tatlandırmak!

Yeşil zeytinin erimemesi için ne yapılır diyenler için zeytinleri doğru bir şekilde tatlandırmak da denenebilecek bir yöntemdir. Yiyeceğiniz kadar zeytini bir şişenin ve ya kavanozun içerisine alın. Bir iki hafta öncesinden tatlandırma işlemi yapmaya başlayın. Kısa sürede tüketileceğinden dolayı herhangi bir erime durumu söz konusu olmayacaktır. Ufak kavanozlara zeytin hazırlamak hem daha taze bir tüketim hem de kolay bir tatlandırma işlemi sunacağından dolayı güvenle tercih edebilirsiniz.

0 Paylaşımlar