Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Yeşil zeytin nasıl yapılır pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Lezzeti ile sofralardan eksik olmayan zeytinin yapımı oldukça emek isteyen bir iştir. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir besin olması sebebi ile insan sağlığına oldukça büyük katkıları olmaktadır. Bunun yanı sıra zeytin, pek çok hastalığa da iyi gelmektedir.

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır Aşamaları Nelerdir?

Yeşil zeytin nasıl yapılır; tarladan sofralara kadar birçok işlemden geçerek üretilmektedir. Zeytin ağacı; tarih boyunca var olmuş dayanıklı bir ağaç türü olmasına rağmen yemişleri oldukça hassastır. Bu sebeple oldukça iyi bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Zeytin hasadı ekim ayında başlamaktadır. Yeşil zeytin, bu hasatta toplanan ilk yemişlerden elde edilmektedir. Toplanan yemişler fabrikaya gelir ve ayıklama işleminden geçer. Burada yapraklarından ve kırık dallardan ayıklanır. Bu işlemden sonra pH değeri içme suyu ile aynı derecede olan özel sularla yıkanır ve tüm mikroplardan arındırılır.

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır Aşamaları Nelerdir?

Yeşil zeytin yapımı ile elde edilen üç farklı zeytin çeşidi vardır. Kırık, çizik ve bütün olarak piyasaya sunulacak olan zeytin çeşitleri ayrılır. Yemişler, kırılmak veya çizilmek için ayrı bir bölüme alınır ve burada çeşidine göre işlemden geçer. Salamura su doldurulmuş büyük tanklara alınan zeytinler burada acı suyunu bırakarak tatlanmaya başlar. Belli bir zaman gerektiren bu işlemin ardından zeytinler tekrar yıkanır ve piyasaya sunulmak üzere paketleme işlemine gönderilir.

Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Yeşil zeytin yapımı ve tüketimi sağlık açısından oldukça önemlidir. Yeşil zeytin, dışarıdan satın alınabildiği gibi evde de yapılabilmektedir. Yeryüzünün ilk yemişlerinden olan zeytin pek çok hastalığın oluşmasını engellemektedir. Bu hastalık başında kanser gelmektedir. Zeytinin içinde anti kanser hücreleri olduğu için düzenli yeşil zeytin tüketiminde kanser hücreleri vücutta oluşamaz veya mevcut hücreler çoğalamaz.

Yeşil zeytinin içinde bulunan A, E, D ve K vitaminleri sayesinde çocuklar için de oldukça faydalı bir besin olmaktadır. Kemik- kas gelişime yardımcı olmasının yanı sıra mide sağlığını da büyük ölçüde korumaktadır. Ayrıca yeşil zeytin, kolesterolü düzenleyebilmekte ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu da büyük ölçüde azaltmaktadır.

Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır Evde Yeşil Zeytin Yapımı

Yeşil zeytin yapımı, fabrikalarda gerçekleşebildiği gibi evlerde de rahatlıkla yapılabilmektedir. Hasat edilen zeytinlerin bir kısmı, ham olarak piyasaya sürülmektedir. Ekim ayının sonlarına doğru her yerden kolaylıkla satın alınabilmektedir.

Kurmak istenilen miktarda alınan ham zeytin, tüm mikrop ve diğer zararlı etkenlerden arınması bakımından güzelce yıkanmalıdır. Ezik veya çürük olan zeytinler ayrıştırıldıktan sonra üzerine çizikler atılarak bidona koyulur. Üzerine salamura olmasını sağlamak amacı ile alabildiği kadar tuzlu su eklenir. Bidonun kapağı sıkıca kapatılarak serin bir yerde dinlemeye bırakılır.

Bu işlem kırma tekniği ile de yapılabilmektedir. Ham zeytinleri çizmek yerine herhangi bir alet yardımı ile kırarak da salamura etmek mümkündür. Ham yemişlerin acısını kolay atması açısından suyu her gün değiştirilmelidir. Ayrıca bu işlem sayesinde yeşil zeytin 10 gün gibi kısa bir sürede yenmeye hazır hale gelmektedir. Yeşil zeytin, siyah zeytine göre daha çabuk bozulabilmektedir.

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır Evde Yeşil Zeytin Yapımı

Bu durumu engellemek için yenmeye hazır hale gelen yeşil zeytinleri küçük kavanozlara bölerek muhafaza etmek gerekmektedir. Böylece hava alması engellenerek bozulma hızı azaltılabilir. Uzun süre kullanıma uygun en ideal yöntem ise zeytini çizmeden veya kırmadan, bütün olarak salamura etmektir. Bu yöntem sayesinde yeşil zeytinin kullanım ömrü artmaktadır.

Yeşil Zeytin Yapmak İçin Hangi Zeytin Çeşitleri Tercih Edilmelidir?

Yeşil zeytin yapımı esnasında kullanılabilecek 7 zeytin çeşidi bulunmaktadır. Zeytinler sofralık veya yağlık olarak ayrılmasının yanı sıra yeşil sofralık veya siyah sofralık olarak da ayrılmaktadır. Bu ayrım yapılırken zeytinin yağ ve etli yapısı göz önüne alınmaktadır.

Yeşil Zeytin Yapmak İçin Hangi Zeytin Çeşitleri Tercih Edilir?

Yeşil zeytin için uygun olan zeytin çeşitleri; eşek zeytini, çelebi, topak aşı, domat, halhalı, çekişte ve samanlı zeytinleridir. Yöresel olarak farklı bölgelerde yetişen bu zeytinlerin orta derecede yağ oranı ve etli gövdeleri vardır. Bu bakımdan yeşil zeytin üretiminde kullanılmaktadırlar. Yeşil zeytin, çekirdek yapısına bağlı olarak çizik veya kırma olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Yeşil zeytin, insan sağlığı bakımından oldukça faydalı olması sebebi ile tüm sofralarda yerini korumayı başarmaktadır.

0 Paylaşımlar