Trilye Gemlik Zeytin Ağacı Özellikleri

Trilye Gemlik zeytin ağacı özellikleri, Gemliğin dağlık alanlarında yetişmesinden dolayı lezzetli bir hale gelir. Zeytin ağacı dikerken ve yetiştirirken dikkatli olmamız gereken kurallar vardır. Gemlik zeytini nasıl dikilmesi gerektiğini, nasıl yetiştirilmeli ve bakımı nasıl yapılmalı yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Zeytin çeşitliliği bulunan Bursa ilimizde Gemlik zeytininde değişik çeşitleri mevcuttur. Özellikle trilye zeytini buranın en lezzetli zeytinlerinden olup, Türkiye’de çok tercih edilir.

Trilye Gemlik Zeytin Ağacı Özellikleri

Trilye Bursa’nın içerisinde yer alan illerden bir tanesidir. Eskiden Rum şehri olan Trilye, uzun yıllar boyunca zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Diğer zeytin çeşitlerinden ayıran özellik Trilye’de yetiştirilmesi oluyor. Tüm Dünya’ya ihracı yapılan zeytin sofralarda en yağlı zeytin olarak bilinir. Hatta salamura ve sofralık zeytin olarak istediğinizde mutlaka karşınıza en kalitelisi Trilye zeytini çıkar.

Trilye zeytini burada pazarlamak için bir Pazar, alan olmadığı için Bu zeytin Gemlik üzerinden Türkiye ve ülke dışına gönderilir. Bundan dolayı adı Trilye Gemlik zeytini olarak geçiyor.  Gemlik zeytini ve trilye zeytini aynı tür zeytinler olsa da yetiştirilme tarzı ve yerinden dolayı hafif lezzet farkı oluşur.

Trilye Gemlik Ağacı Zeytin Özellikleri

  • Trilye zeytinin yağ oranı %30’dur. Genelde yağ oranı yüksek olan besin kaynakları daha lezzetli olur. Trilye zeytini de yağlı olduğu için lezzetli zeytin çeşitleri arasında. Yağ oranının yüksek olması fiyat olarak da zeytin çeşitleri arasında yüksek fiyat farkı oluşturur. Trilye Gemlik zeytin ağacı özellikleri arasında kıymetli bir yere sahip.
  • Edremit zeytinine kıyasla, Edremit zeytininin 8 ile 10 kilosu 1 lt yağ vermekte. Fakat Trilye gemlik zeytini 4 ile 5 kilosu 1 lt yağ veriyor. Zeytinyağı çıkarırken bu oranları yakalayabilmek için bazı koşullar vardır. Bunlardan ilki iklim olurken, zeytinin kendi vatanında olması, o sene yapılan sulama, yetiştirilme ve gübreleme işlemlerine göre de değişkenlik gösterir.
Trilye Gemlik Ağacı Zeytin Özellikleri

Trilye Gemlik Zeytin Ağacı Nasıl Yetişir?

Trilye gemlik zeytin ağacı yetiştirmek için diktiğiniz bölge, iklim koşulları, burada ki toprak kalitesi çok önemli rol oynar. Yukarıda da Trilye gemlik zeytinin yağlı olduğundan bahsettik. Bu oranları yakalamak için kendi vatanında dikim yapmak ve sulamasına, gübresine, tarım ilaçlamalarına dikkat edilmeli.

Trilye Gemlik zeytinini Bursa’dan başlayarak kıyı kesimlerden ilerleyerek Mardin’e kadar yetiştirenler var. Fakat her kesimin farklı topraklara ve iklime sahip olmasından dolayı zeytin lezzeti ve yağ oranında farklılık oluşuyor.

Trilye Gemlik Zeytin Ağacı Nasıl Yetişir?

Eğer zeytin ağacı dikmeyi düşünüyorsak önceden bu topraklarda ne yetiştirildiğine dahi dikkat etmeliyiz. Örnek verecek olursak sebze ve tahıl üretimi yapılan toprakların zeytin ağacı dikilmesi için üzerinden en az 6-7 yıl geçmesi gerekir. Bu 6-7 yıl gibi süreçte toprağa bel vurulmalı ve gübrelemesi yapılmalıdır. Bu bakım sayesinde toprak daha verimli hale gelir. Zeytin doğru şekilde dikilir ve bakım yapılırsa 50 -60 yıl kadar verim almak mümkün. Bu işi kara çevirecek olanlar için 50-60 yıl güzel bir süreç.

Trilye Gemlik Zeytinin Yetişme Koşulları

  • Trilye Gemlik zeytini de diğer zeytin türleri gibi kış geldiğinde yaprağını dökmez. Bu nedenle zeytin ağacının yetiştiği iklim kışın -5’in altına düşmemesi gerekir.
  • Zeytin ağacı gerekli iklim koşullarının elverişli olması durumunda gayet elverişli bir ağaç türüdür.
  • Havalar aşırı sert ve soğuk olmadığı müddetçe yılın 12 ayı zeytin ağacı dikebilirsiniz. Fakat en verimli dikim ayı kasım ile mart arasında gerçekleşir.
  • Gübrelemeye gelince zeytin ağacına gübre vermeden önce hem toprak hem de ağacın yaprağının analizleri yapılmalı. Buna uygun şekilde fosforlu ve potasyum gübre veya azotlu gübre arasında değişkenlik göstermektedir.
  • Zeytin ağacının sulama işlemi zeytinin kalitesini artırır. Hiç sulama yapılmayan zeytin ağacı sadece çiçek açar. Eğer suyunu verimli verirseniz kaliteli zeytin elde edebilirsiniz.
0 Paylaşımlar