Tohumdan Zeytin Ağacı

Tohumdan zeytin ağacı yetiştirebilmek için kaliteli olmasına dikkat etmek gerekir. İyi verim ve kaliteli ürün alabilmek için seçilecek tohumun kaliteli, verimli olmasına dikkat edilir.

Tohumdan Zeytin Ağacı

Zeytin üretimi yapılırken verimli seçeceğiniz tohum, iyi koşullarda bakılırsa size kısa sürede hasat vermeye başlar. Emek gerektiren zeytin yetiştiriciliği bakımı doğru yapıldığı taktir de uzun yıllar boyunca zeytin hasat etmenizde etkili olacak. Bu nedenle zeytin yetiştirmekten anlamak gerekir.

Tohumdan Zeytin Ağacı Yetiştirmek İçin Aranacak Özellikler

Sofralarımızda severek tükettiğimiz, besleyici özelliği dillere destan olan zeytin, tohumdan yetiştirebilmek için önünüzde 2 seçenek bulunur. Tohumdan zeytin ağacı yetiştirmek için;

  • Olivaster (yabani zeytin çekirdeklerinden)
  • Kültür çeşitlerinden çekirdek alınarak
Tohumdan Zeytin Ağacı Yetiştirmek

Tohum elde edilmelidir. Yabani zeytin çekirdeği kolay bulunan tür olsa da tohumluk özelliği açısından bazı sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Yabani çekirdek seçtiğimizde çok fazla çeşitli çöğürler meydana gelebilir. Yani, ağaç gövdesinde meydana gelen anormal dallanmalar ağacı olumsuz etiler. Oysa kültür çekirdeklerinde genelde tek sürgün dallar meydana gelerek tek sürgün çöğürler meydana gelir.

Zeytin Ağacı Budama Teknikleri Öğrenmek İçin Tıklayın!!!

Tohumdan Zeytin Ağacı Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yabani zeytinler kültür zeytinlerine göre tohumlanma esnasında zayıf kalabiliyor. Yabani zeytin çöğüründe internedyum oldukça kısa görülür. Gövde kabukları da oldukça ince gözlenir. Hatta aşı yapılacağı zaman uygun dallar bulmakta zorluk çekilir. Bu nedenle aşı tutma olasılığı da düşer.

Yabani zeytinde iri ve kalın dalların soğuğa dayanıklılığı da düşük olarak gözlenir.

Zeytin Ağacı Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yabani zeytin çekirdeği kullanılması pek önerilmese de eğer kullanmak zorunda iseniz ak delice tipini tercih etmenizde fayda var. Kara delicelere oranla yetiştirmesi daha elverişli olacaktır. Çünkü ak deliceler kültür tiplerine daha yakın olarak gözlenir.

Buna nazaran son zamanlarda zeytin yetiştiriciliği yapanlar kültür çekirdeklerinden ağaç yetiştirmeyi tercih ediyor. Bakımı daha kolay, gövde olarak daha kaliteli ve elverişlidir.

Zeytin yetiştirirken çekirdeğin kabuk kalınlığı, çimlenme gücü, çimlenme yüzdesi üzerinde etkilidir. Yani çekirdeğin küçük olması çimlenme gücünün elverişli olmadığı anlamına gelmez. Tohumdan Zeytin Ağacı uğraş isteyen bir süreç içerir.

Tohum Ekime Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak ekeceğiniz zeytin çeşidine karar verdikten sonra meyvesini çekirdeğinden ayırmalıyız. Bunun seri üretimi yapılacağı zaman makinalar aracılığı ile meyve çekirdekten ayrılıyor. Bu aletin asıl özelliği embriyoya zarar vermeden çekirdeği alabilmek. Halk arasında ki yapılan eylem ise zeytin tanelerinin yan yana dizilerek temiz bir çizme ile ezme yöntemi uygulanarak çekirdeği meyveden ayırıyoruz. Sonrasında kalın telli fırça yardımı ile zeytin eti kalıntıları tamamen temizlenir.

zeytin ağacı tohumu

Meyvelerinden ayrılan çekirdekler sonrasında %-5’lik kostik eriyiğinde 15- 20 dakika kadar bekletilir. Bazen süreç 5-6 saate kadar çıkar. Çekirdekleri burada bekletmemizin sebebi yağ tabakasından tamamen uzaklaştırmak. Bazen bunu uygulamak için kül suyu da kullananlar oluyor. Bu işlem sonrasında çekirdekler iyice yıkanır.

Zeytin çekirdeklerini ekmeden önce zayıf ve çürük olanlarını ayırabilmek adına 4 ila 6 saat aralığında tuzlu suda bekletilir. Su üzerine çıkanlar zayıf embriyoya sahip çekirdeklerdir. Bunları ayırt ettikten sonra çekirdekler tatlı su ile 3-5 kez yıkanmalı. Tohumdan zeytin ağacı yetiştirmek için bu işlemlerin kesinlikle uygulanması gerekir. Uygulamalar yapılınca daha kaliteli ve verimli ağaç elde edebileceksiniz.

Tohum Ekime Nasıl Hazırlanır?

Tohum Ne Zaman Ekilmeli?

Tohum ekme işlemi sonbahar aylarında gerçekleştirilmelidir. Sonbaharın başından (Eylül), sonbaharın sonuna (Kasım)  kadar ekim yapılabilir. En verimli zaman ise Ekim ayıdır.

Zeytin Sulama

Zeytin ağacı genellikle sulanmamaktadır. Fakat sulamaya elverişli bir mekan ise zeytinin kalitesini artırmak, daha verimli hale getirmek için sulanmalıdır. Fakat gübreleme işlemine dikkat edilmelidir.

3 Paylaşımlar