Taş Baskı Zeytinyağı

Taş Baskı Zeytinyağı Zeytinyağı çeşitleri arasında bulunan bir sistemdir. Birçok kişinin akıllarında acaba tercih etmeli miyim gibi soru işareti bırakmaktadır. Zeytinyağı iki şekilde elde edilmektedir. Geleneksel yöntem ve kontinü sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Taş baskı diye adlandırılan Zeytinyağı geleneksel yöntem sayesinde elde edilmektedir.

tas-baski-zeytinyagi

Taş Baskı Zeytinyağı Geleneksel yöntem

Zeytinin taş değirmenlerinde öğütülmesiyle birlikte taşın kullanıldığı yer olmamasıyla bilrikte öğütüldüğü yer olarak karşımıza çıkmaktadır zeytinyağı. Bundan dolayı taş baskı yanlış bir tanımlama olarak karşımıza çıkmaktadır. Zeytinlerin taş değirmenlerinde öğütülmesiyle birlikte bu işlemler uzun bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Zeytin hamuru oksijene maruz kalmasıyla zeytinin oksidasyonunu hızlandırmaktadır. Oksidasyon zeytinde asit ve peroksit değerlerinin yüksek olması gerekmektedir. Çünkü bu durum yağın bozulmasına sebep olacaktır. Hamur haline gelen zeytinler sonradan çullara koyulmasıyla birlikte presleme işlemi yapılmaktadır. Presleme sırasında hamurun yumuşaması ve yağın rahatlaması amacıyla sıcak su verilmektedir. Sıcak su yağın içerisinde bulunan fenollerin uçmasına sebep olarak vasfının kaybedilmesine yardımcı olacaktır.

Bu durumda zeytinyağının düşmanları arasında oksijen, sıcaklık ve güneş ışığı bulunmaktadır. Bu durumların olmaması durumunda kaliteli zeytinyağı sahibi olabilirsiniz. Taş baskı zeytinyağı geleneksel yöntem kullanılarak elde edilmektedir. Aynı zamanda bu düşmanların neredeyse hepsine maruz kalarak kalitesini düşürmektedir. Böylelikle kalitesinden sayılacak şekilde miktarda kaybetmektedir.

tas-baski

Taş baskı uzun ve zahmetli bir süreçten geçerek üretilmektedir. Kendi eksini sayesinden etrafta dönen taşlar haznesinde bulunan taşları ezerek hamurlaştırmaktadır. Hamur haliene gelen zeytinler özel torbalarının içerisine doldurulmasıyla birlikte baskı ustaları sayesinde hidrolik preslere yerleştirilmesi gerekmektedir. Preslerin yavaş yavaş kapanmasıyla birlikte torbalarda bulunan hamurları sıkma işlemi gerçekleşmektedir. Zeytinin öz suyu ve posası ile elde edilen bu yağların daha sonrasında öz suyundan ayrılarak işlemler tamamlanmış olmaktadır. Böylelikle Taş baskı zeytinyağı oluşturulmaktadır.

Zeytinyağı üretimini yapan imalathaneler günümüzde azalmaya başlamasıyla birlikte www.gemlikzeytinzeytinyagi.com adresi üzerinden zeytinyağı bulabilme imkânını sağlayabilirsiniz. Emek ve çok fazla insan gücü gerektirmesinden dolayı değerli zeytinyağı besinleri arasında bulunmaktadır. Kaliteli ve güvenilir siparişlerinizi adresimiz üzerinden sipariş verme imkanını sağlayabilirsiniz.

Taş baskı siparişi vermek için www.gemlikzeytinzeytinyagi.com sitesini kullanabilirsiniz.

0 Paylaşımlar