Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir ve Faydaları

Zeytinyağları üretim şekillerine göre kendi içlerinde sınıflandırılırlar. Natürel, sızma, rafine gibi isimlerle anlatılan bu zeytinyağlarından biri de soğuk sıkım zeytinyağıdır. Peki, soğuk sıkım zeytinyağı nedir?

Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Faydaları

Zeytinler toplandıktan sonra çeşitli işlemler uygulanarak içerisindeki yağ akıtılır. Buna sıkım denir. Yani zeytinlerin her biri toplandığı gibi çeşitli sıkım yöntemlerinden geçerek yağları alınır. Her sıkım işleminde zeytin hamuru denilen bir mekanizma kullanılır. Zeytin hamurunun sıcaklığı ne kadar yüksek olursa zeytinyağının kalitesi de o kadar düşer. Soğuk sıkım zeytinyağı ise zeytin hamurunun 26-27 derece ve daha altında bir sıcaklığa sahip olması ile üretilen zeytinyağıdır. Sıkma ısısının düşük olması nedeniyle soğuk sıkım zeytinyağları en kaliteli yağlar içerisinde bilinir.

SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI YAPIM AŞAMALARI İÇİN TIKLAYIN!

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Özellikleri Nelerdir?

Soğuk sıkım zeytinyağı piyasa üzerinde natürel sızma ya da natürel birinci zeytinyağları şeklinde satışa sunulur. Birinci zeytinyağı denmesinin sebebi ise ısıl işlem esnasında derecenin düşük olmasına bağlı olarak zeytinlerden belirli oranda yağ elde edilir. Bu ilk çıkan zeytinyağıdır. Daha sonra zeytinlerden kalan kalıntılar daha yüksek ısılarda işlem görür ve bir miktar daha zeytinyağı elde edilir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Özellikleri Nelerdir?

Soğuk sıkım ile hazırlanacak olan zeytinyağlarında zeytinlerin ağaç üzerinden elle toplanması kaliteyi artıracaktır. Günümüzde ağacı sallayarak yere düşen zeytinleri toplama gibi işlemler yapılsa da bu tür işlemler zeytinin ve doğal olarak da zeytinyağının kalitesini düşürür. Soğuk sıkım zeytinyağları için zeytinin yere düşerek oksitlenmeden toplanması gerekir. Ayrıca toplanan zeytinlerin en fazla 2-3 saat bekletilmesi de kaliteyi artıracaktır. 2-3 gün ya da bir hafta kadar bekletilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarının kalitesi daha düşüktür.

Soğuk sıkım zeytinyağı ilk sıkımla elde edildiğinden dolayı diğer zeytinyağlarına göre daha yüksek oranda besleyiciliğe sahiptir. Soğuk sıkım yapılan zeytinyağlarında aroma daha yüksek olduğu gibi içerisindeki polifenoller açısından da oldukça zengindir.

EN İYİ ZEYTİNYAĞI NEREDE ÜRETİLİYOR?

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Soğuk sıkım zeytinyağlarının içerisinde yüksek oranda polifenol, doymamış yağ asitleri, takofenol, E vitamini ve antioksidan bulunur. Bütün bunlar ise soğuk sıkım olarak hazırlanan zeytinyağlarının insan vücudundaki faydalarını artırır. Soğuk sıkım zeytinyağı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Soğuk sıkım zeytinyağları daha besleyici ve doğal özler içerdiği için daha sağlıklıdır.
  • Antioksidan içeriği yüksek olan soğuk sıkım zeytinyağları içerisindeki fenoller sayesinde kalbi korur ve kanın pıhtılaşmadan rahat bir şekilde dolaşımda gezmesini sağlar. Ayrıca damar sağlığını da koruyan bu zeytinyağı inme, kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi hastalıklarında engellenmesine yardımcıdır.
  • Soğuk sıkım zeytinyağı besin değeri açısından yüksek olduğu gibi antibiyotik özelliği açısından da daha güçlüdür. Solunum yolları ve sindirim sistemleri üzerinde bulunan bakteri ve virüslerin temizlenmesinde etkilidir.
  • Vücuttaki iltihapları kurutabilen soğuk sıkım zeytinyağları aynı zamanda kanser oluşumunu da engeller.
  • Kolesterolün düşürülmesinde diğer zeytinyağlarına göre daha etkilidir.
  • Soğuk sıkım zeytinyağı asit oranı açısından da oldukça güçlüdür. İçerisinde Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bulunan bu zeytinyağları kalp sağlığını korur. Diyabetin önüne geçer ve obezite gibi sorunları önler. Çocukların gelişimi açısından da oldukça faydalıdır.
  • Soğuk sıkım şekilde üretilen zeytinyağlarının içerisinde bulunan C, D, E ve K vitaminleri diğer yağlardan daha fazladır. Bu vitaminler ise hücrelerin canlı kalmasını sağlar. Cildi korur, yaşlanmanın etkilerini en aza indirir.
  • Gençler ve çocuklar tarafından zeytinyağı tüketilmesi ilerleyen zamanlarda görülebilecek pek çok hastalığın önceden önlenmesini sağladığı gibi etkilerini de azaltır.
  • Harika bir ağrı kesici olan soğuk sıkım zeytinyağı ile masaj yapılan vücut bölgeleri büyük oranda rahatlayacaktır.

ZEYTİNYAĞININ KALP İÇİN ÖNEMİ TIKLAYIN, ÖĞRENİN!

9 Paylaşımlar