Sızma Zeytinyağı

Kokusu ve mükemmel tadı ile sızma zeytinyağı şölenine hazır mısınız? Tamamen erken hasat dönemlerinde toplanan ve elde edilen bu mükemmel lezzetin sofralarımızdaki yeri çok önemlidir. Pek çok kadın yemeklerini, farklı lezzetlerini ve tatlılarını bu tür zeytinyağı kullanarak olağanüstü lezzetler ortaya koymaktadırlar.

sizma-zeytinyagi

Sızma zeytinyağları nasıl elde edilir? Oluşum süreci nasıl işler?

Bu tür zeytinyağı erken hasatlar ile soğuk sıkılmasıyla birlikte elde edilmektedir. Zeytin meyvesine dışarından hiçbir şekilde kimyasal işlemlerin uygulanması yapılmamaktadır. Tat, koku ve içermiş olduğu vitaminler korunarak karşımıza çıkmaktadır. İngilizce de ‘’extra virgin’’ olarak asit derecesi sıfıra yakın sızma zeytinyağı olarak nitelendirilmektedir. Zeytinyağı, zeytin ezmesinden ilk sızmasından ya da hafif sıkımından elde edilmektedir.

siyah-zeytin-zeytinyagi

Ancak Türkiye de zeytinyağı üretiminin yüzde 3’lük kısmı bu kategoriye girmektedir. Aynı zamanda fiyatları diğerlerine göre daha yüksek olarak karşımıza çıkmaktadır. Etiketlerde genellikle soğuk sıkma olarak gündeme gelmektedir.

Sızma zeytinyağı birçok ülkede özel bir etiketlendirme sistemi zorunlu hale gelmiş bulunmaktadır. Bazı zeytinyağlarının etiketlerinde ‘’ Üstün kaliteli sızma zeytinyağ direk olarak zeytinden ve mekanik yollar kullanılması sonucunda kullanılmasıyla elde edilmektedir’’ etiketi mevcut durumda bulunmaktadır.

Aynı zamanda sızma zeytinyağının kalitesini anlamanız için asit oranını dikkate almanız önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Tüm sızma zeytinyağları karşımıza asit oranı sıfıra en yakın yağlar kaliteli olarak bilinmektedir. Aynı zamanda hakiki zeytinyağı genzi yakmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda tam olgunlaşmadan sıkılmış olan ve hem meyvemsi hem de acımtırak olmasıyla birlikte rengi de doğal yeşile yakın olan nefis natürel sızma zeytinyağları çiğ olarak tüketimi de gerçekleştirmektedir.

yesil-zeytin-zeytinyagi-1

Natürel zeytinyağı nerelerde kullanılır?

Natürel Sızma zeytinyağları ise her tür yemeklere uygun olmaktadır. Ayrıca yemeklerinize vereceği tat birçok kişinin vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca sağlığınız açısından da önemli bir yere sahip olmaktadır. Salatalar, makarna da, sebze, balık gibi birçok yemek çeşitlerinde kullanımı enfes lezzetler verecektir. Aynı zamanda doğrudan ve sos içerisinde kullanımı sayesinde vazgeçilmezleriniz arasında bulundurmanız mümkündür.

Adresimiz üzerinden hakiki ve orijinal sızma zeytinyağı siparişi vermeniz doğrultusunda bu lezzetleri yakalayabilirsiniz. Unutmamak gerekiyor ki zeytinyağı sağlığınız açısından yararlı olacaktır. İster yemeklerinizde isterseniz de çiğ olarak tüketimine uygun olmaktadır.

0 Paylaşımlar