Siyah Zeytin Nasıl Yapılır

Sofralarımızdan düşmeyen lezzetlerden biri olan siyah zeytin, uzun ve meşakkatli bir yapım aşamasından geçtikten sonra damaklarımızı şenlendiriyor. Ezmesi, soslusu, az tuzlusu, irisi- ufağı derken onlarca çeşidi ile karşımıza çıkan siyah zeytin nasıl yapılır, evde kendi kendimize yapabilir miyiz sorusu ise merak uyandırıyor.

Siyah Zeytin Nasıl Yapılır

Evde hazırlanan ürünlerin daha doğal olduğunu düşünüyorsanız ve siyah zeytinlerinizi kendiniz yapmak istiyorsanız işte detaylar…

Anne İşi Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?

Anne eli değince nasıl her yemek daha lezzetli oluyorsa siyah zeytin kurma işinde de mutlaka bir anne eli gerekiyor. Eskiden beri Anadolu’daki annelerimizin yöntemleri ile hazırlanan zeytinlerin tadına doyum olmuyor. Bu yüzden sizde siyah zeytin yapmak için işin başına geçmişseniz geleneksel yöntemleri kullanmanızda fayda var. Anne işi siyah zeytin nasıl yapılır diyorsanız öncelikle zeytinlerinizi seçmeye başlamalısınız.

Olgunlaşmamış Siyah Zeytin Nasıl Seçilir?

Siyah zeytin nasıl kurulur dediğinizde ilk olarak olgunlaşmamış siyah zeytinler bulmanız gerekiyor. Bunun için Ekim ayını beklemek ve henüz olgunlaştırılmamış zeytinler satan yerler aramanız gerekiyor. Bazı illerde semt pazarlarında henüz kurulmamış zeytinlerin satışı yapıldığı gibi bazı çarşılarda da olgunlaşmamış siyah zeytin satışı yapılabiliyor. Eğer şehrinizde olgunlaşmamış siyah zeytin aradığınız halde bulamamışsanız internet siteleri üzerinden ya da sosyal medya araçlarındaki organik ürün sayfalarından bulabilirsiniz.

Zeytin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Olgunlaşmamış siyah zeytin seçerken:

 • Siyah zeytin yapacağınız olgun halde olmayan zeytinin rengi yeşil değil mor olmalıdır.
 • Pazarlarda ve ya organik ürün satışı yapan yerlerde siyah zeytin olarak farklı seçenekler bulunur.
 • Ekim ayından sonra olgunlaşmamış siyah zeytinleri rahatlıkla bulabilirsiniz.
 • Siyah zeytin seçiminde mümkün olduğunca etli olan ve çekirdeği küçük olan ürünlerden seçmeniz lazım.
 • Çok iri olduğu halde çekirdeği büyük olan zeytin çeşitleri de bulunduğu için alırken içini açıp çekirdeğine bakmanın faydası var.
 • Zeytinlerin üzerinin parlak olmasına ve ezilmemiş sert bir yapıda olmalarına da dikkat etmek gerekiyor.
Anne İşi Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?

Siyah zeytin nasıl yapılır diyorsanız öncelikle doğru zamanda ham zeytin almalısınız. Siyah zeytin Ekim ve Kasım ayları arasında satışa sunulur. Ekimde aldığınızda erken hasat ürünü almış olursunuz. Kasım ayında aldığınız ise tam hasat zamanının ürünleridir. Kasım ayının ikinci yarısında kalan zeytinlerin kalitesi düşük olduğu için çok geç kalmamak gerekiyor.

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? Tıklayın, Öğrenin…

Sofralık Siyah Zeytin Yapım Aşamaları

Sofralık siyah zeytin nasıl yapılır sorusu için birkaç farklı yöntem kullanılabiliyor. Bunların başında suda siyah zeytin yapımı geliyor. Ülkemizin bazı yörelerinde ise çuvalda siyah zeytin yapılabiliyor. Ancak ev içerisinde en sık kullanılacak yöntem suda siyah zeytin yapmak oluyor.

Suda Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 kilo kadar siyah olgunlaşmamış etli zeytin (Rengi mor ya da tam siyah olabilir.)
 • Eğer az tuzlu seviyorsanız 3 yemek kaşığı tuz (Biraz tuzlu olsun derseniz 5-7 yemek kaşığı silme tuz. Ayrıca tuzunuz kaya tuzu olmalı, marketteki tuzlar olmuyor.)
 • 2 litrelik cam kavanoz (Plastik bidonlarda da yapabilirsiniz ancak cam ürünler daha sağlıklı olacaktır.)
 • Zeytininizin yağlı olmasını istiyorsanız içerisine 5 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyebilirsiniz.
 • Ekşi siyah zeytin nasıl yapılır derseniz içerisine birkaç dilim limon da atabilirsiniz.
Zeytin Nasıl Yapılır?

Bidonda Siyah Zeytin Yapımı

 1. Olgunlaşmamış siyah zeytinlerinizi suyun içerisinde iyice yıkayın. İçerisinde ezik ve ya yaralı olanlar varsa bunları seçin.
 2. Zeytinleri iki ve ya bir buçuk litrelik olan kavanozun içerisine alın.
 3. Üzerine istediğiniz miktardaki tuzu ekleyin. Eğer zeytinyağı ve limon eklemek istiyorsanız onları da koyabilirsiniz.
 4. Zeytinleri tuz ile iyice çalkalayın.
 5. Zeytinler 2-3 gün içerisinde fermente olmaya başlayacak ve içerisindeki suyu bırakacaktır.
 6. Her gün zeytinlerinizin tuzla iyice harmanlanması için şişeyi iyice sallayarak karıştırın. Bu işlemi 30 gün boyunca tekrarlayın.
 7. 15 gün sonra zeytinler suyunu bırakmaya başlayacaktır ve büzülmeye başlayacaklardır. 15. günden sonra ortaya çıkan suyu süzün. Bu acı siyah zeytin nasıl tatlandırılır sorusunun cevabıdır.
 8. İstediğiniz kadar tatlanıp tatlanmadığını anlamak için zeytinleri 30. güne doğru tadabilirsiniz.
 9. Siyah zeytin nasıl yapılır, işlemleri nelerdir sorusunun cevabını aldıktan sonra 1,5 ay sonunda zeytinlerinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

0 Paylaşımlar