Sele Zeytin Nedir ?

Sele zeytin nedir; Edremit, edincik, Gemlik gibi türler arasında yerini almaktadır. Gemlik zeytin, kahvaltılarımızın vazgeçilmezi siyah sofralık kaliteli zeytin türleri arasında bulunmaktadır. Gemlik türü zeytin ince kabuklu olmaktadır. Ayrıca küçük çekirdekli ve etli bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Piyasa da meydana gelen birçok sele zeytini aslında gerçekten sele zeytini olmamaktadır. Siyah salamura zeytin, zeytin ya da yağlı zeytin olarak gündemimize gelmektedir. zeytin, maliyeti yüksek ürünlerden birisidir. Genellikle çiftçilerin kendi sofralarında bulundurduğu ya da dostlarına hediye verdiği zeytin çeşitleri arasında yer almaktadır.

Tabakta az tuzlu sele zeytini

Sele zeytin uğraşı zor zeytin türleri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda kıvırcık ve az tuzlu olmaktadır. Zeytinin içerisinde bulunan suyu dışarıya atmasıyla birlikte zeytinin lezzeti daha yoğun olmaktadır. Böylelikle bu zeytin yüzde 35 civarında fire edilmektedir. Sele zeytini en zahmetli ve maliyetli olmasıyla birlikte üretimi özel üretim şekli olarak gündemimize gelmektedir.

Sele Zeytin Nedir ? Nasıl Yapılır?

Sele zeytin yapmanın püf noktaları arasında zeytinin suyunu dışarı bırakması bulunmaktadır. Bunun için suyunu dışarı bırakacak bir bez torba kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu torba büyük olması en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Zeytinler içerisinde rahat bir şekilde sallayabilmeniz gerekecektir. Sele zeytini kasım ayının ikinci haftasından itibaren kurabilmeniz mümkündür.

Az zeytinyağı dökülür maydonoz ve limon lezzetine lezzet katar
  • Bez torbanın içerisinde bir katına sele zeytin, bir katına ise tuz olacak şekilde malzemeleri karıştırmanız gerekmektedir.
  • Arada sırada zeytin torbasını karıştırmanız gerekecektir. Bu torba içerisinde bulunan zeytinler suyunu atacaktır.
  • Zeytinler bu şekilde olgunlaşmaya başladıktan sonra acı suyunu dışarıya atacaktır. 15-20 gün içerisinde olgunlaşan zeytinleri tüketimine başlayabilirsiniz. Sele zeytinler genellikle çabuk olgunlaşmaktadır. İstediğiniz kıvama gelen zeytinler fazla suyundan arıtarak saklama kaplarına ya da buzluğa atarak muhafaza etme şansını yakalayabilirsiniz.
Hakiki Sele Zeytini maydonoz ve limon

Sele zeytin günümüzde en çok tercih edilen ve sağlık açısından önemli bir yere sahip olan zeytin türleri arasında yerini almaktadır. Sağlık için faydalı olan bu zeytin türünü gemlikzeytinzeytinyagi.com adresi üzerinden ulaşabilir ve sipariş verme imkânını da sağlayabilirsiniz. Kaliteli ve güvenilir sipariş için bizlere ulaşarak detaylı bilgi alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

0 Paylaşımlar