Riviera Zeytinyağı Nedir?

Riviera zeytinyağı nedir? üretilen zeytinyağı çeşitleri arasında yer almaktadır. Kullanım açısından oldukça geniş bir alana sahip olan riviera zeytinyağı, işlenmiş diğer yağlardan oldukça faydalıdır. Zeytinyağı, köken olarak çok eskilere dayanan bir besin kaynağıdır ve uzmanlar tarafından zamanla birçok çeşidi geliştirilmiştir. Riviera zeytinyağı bu çeşitler arasında en bilinenlerden bir tanesidir.

Riviera Zeytinyağı Nedir ve Yapım Aşamaları

Riviera zeytinyağı, rafine edilmiş ham yağa natürel sızma zeytinyağı katılması sonucunda ortaya çıkmış bir besindir. Rafine edilmiş ham yağ, vitamin, mineral ve asit değerini kaybeder. Bu yüzden, üreticiler, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bir besin deposuna sahip natürel yağı, belirli işlemler ile rafine edilmiş yağa karıştırırlar.

Riviera Zeytinyağı Yapım Aşamaları Nelerdir?

Rafine yağ, sağlık açısından gerekli olan tüm bu değerli vitamin ve mineralleri, içine emer ve kaybettiği tüm özelliklerini geri kazanır. Ham yağ, rafinasyon işlemi ile tüm tat, koku ve dokularını kaybeder. Bu yağın tadına baksanız bile neyden üretildiğini anlamanız mümkün olmaz.

Birçok gıda üretici firma tarafından kullanılan Riviera zeytinyağı, besin değerlerini korumaktadır. Bu yüzden ayçiçeği veya palm yağı gibi insan sağlığını büyük ölçüde tehdit eden işlenmiş gıdaların yerini almaktadır. Tüm yemeklerin pişirilmesinde kullanılabilen yapısı ile evlerde de oldukça fazla tercih edilmektedir. Natürel zeytinyağından tek farkı ısıl işlem görmesi olan bu yağ, sağlıklı beslenme açısından oldukça faydalıdır.

Riviera Zeytinyağı Nedir Faydaları Nelerdir?

Riviera zeytinyağı, ısıl işlem görmesi sebebi ile birçok tüketici tarafından sağlıksız olarak bilinmektedir. Fakat uzmanlar, Riviera zeytinyağının sağlık için en uygun yağlardan biri olduğunu söylemektedirler. Natürel sızma zeytinyağına göre kullanım alanı oldukça geniş olması dolayısıyla, mutlaka yemeklerde tercih edilmesi gerekmektedir.

Riviera Zeytinyağı

Rafinasyon işlemi görmüş diğer tüm yağların barındıramadığı vitamin-mineral dengesi dolayısıyla kızartmalarda ve hamur işlerinde Riviera zeytinyağı tercih edilmelidir. Isıl işlem görmüş olmasına karşın sağlığı tehdit eden hiçbir unsur barındırmamaktadır.

Üretilen tüm zeytinyağları, insan sağlığının korunması amacı ile 40’tan fazla laboratuvarda test edilmektedir. Riviera zeytinyağının, bu testler sonucunda, hiçbir konserojen madde taşımadığı kanıtlanmıştır. Ayrıca uluslararası yağ analiz ve değerlendirmelerinde ‘sağlığa uygundur’ ibaresini kazanmıştır.

Özellikle çocukların gelişimi açısından oldukça faydalı olan Riviera zeytinyağı, yanlış ithamların kurbanı olmuştur. Bu yüzden uzmanlar, tüketicilerin yanlış gıdalara yönelmemesi açısından kullandıkları her ürün hakkında bilinçlenmesi gerektiğini savunmaktadırlar.

Riviera Zeytinyağı ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Riviera zeytinyağı, sıcak yemeklerde kullanıldığı gibi soğuk yemeklerde ve mezelerde de kullanılabilmektedir. Özellikle kızartmalarda, 210 dereceye kadar çıkabilmesi ve diğer yağlara göre daha sağlıklı olması sebebi ile tercih edilmektedir.

Riviera Zeytinyağı ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Hamur işlerinde kullanıma uygundur. Pasta, börek, poğaça gibi gıdaların yapımında hem tat hem de doku bakımından büyük katkı sağlamaktadır. Sızma zeytinyağı, sebze yemeklerine sonradan eklenmektedir çünkü yanma derecesi oldukça alt seviyelerdedir. Fakat Riviera, sebze yemeklerine pişim aşamasının başında eklenebilmektedir.

Diyet yemekleri için oldukça uygun olan Riviera yağ, birçok diyetisyen tarafından önerilir. Kilo kaybına yardımcı olması ve diyet esnasında vücutta oluşabilecek kalsiyum kaybını en aza indirmesi tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Diğer yağlara nazaran kalori seviyesi oldukça düşüktür.

Riviera yağ ve Sızma Zeytinyağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sızma zeytinyağı, ağaçtan alınan yemişin belli aşamalar kullanılarak yağının çıkarılması ile yapılmaktadır. Riviera zeytinyağı ise rafine yağın ısıl işlem görerek ve içine sızma zeytinyağı eklenerek ortaya çıkan tağşiş edilmiş bir yağ türüdür. Aralarındaki tek fark, Riviera zeytinyağının ısıl işlem görmüş olmasıdır.

Riviera zeytinyağı, içinde natürel sızma zeytinyağı barındırmaktadır. Bu durum, aralarında oluşabilecek farkları ortadan kaldırmıştır. Çünkü sızma zeytinyağında bulunan tüm vitamin, mineral ve yağ asitleri, Riviera zeytinyağının da içinde bulunmaktadır.

Bu iki yağı birbirinden ayıran bir diğer unsur ise, sızma zeytinyağının soğuk gıdalar ile kullanılırken, Riviera zeytinyağının tüm gıdalar için kullanıma uygun oluşudur. Isıl işlem görmesinden dolayı, sıcak yemek yapımında kullanılabilmektedir. Özellikle kızartmalar ve hamur işlerinde kullanılan bir besindir.

Sağlığa uygunluk açısından değerlendirildiğinde, aralarında hiçbir fark yoktur. İki zeytinyağı da; kanseri önlemekte, sindirim sistemini güçlendirmekte ve kemik sistemini korumaktadır.

Riviera yağ ve Sızma Zeytinyağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Riviera zeytinyağı kullanımını azaltmak ve daha sağlıksız yağlara yönelmek tüketiciler açısından doğru değildir. Zeytin yemişinden elde edilen tüm yağlar, eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Yeryüzünde bulunan en sağlıklı besinden elde edilmekte ve her alanda kullanıma uygundur.

28 Paylaşımlar