Rafine Zeytinyağı

Rafine zeytinyağı, üretilen yağın 200 derece ısıl işlem görmesi sonucu elde edilen bir yağ türüdür. Rafine edilmiş zeytinyağı, içine natürel sızma zeytinyağı eklenerek, vitamin ve mineral açısından güçlendirilir ve piyasaya sürülür.

Rafine Zeytinyağı Nedir?

İçinde bulunan sızma zeytinyağı sayesinde tercih edilen yağ türlerinden biridir. Geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yapılan çalışmalar sonucu, zeytinyağının en faydalı yağ olduğu kanıtlanmış ve piyasayı yöneten birçok gıda firması kullandıkları yağı, zeytinyağı ile değiştirmiştir.

Zeytinyağı Neden Rafine Edilir?

Zeytinyağı Üretimi, ham yemişlerin toplanarak sıkılması sonucu yapılmaktadır. Bu işlem oldukça uzun ve zahmetlidir. Toplanan yemişler öncelikle, sağlığı tehdit edebilecek tüm sorunları ortadan kaldırmak adına iyice yıkanır. Musluk suyu değerlerine sahip su kullanılmaz. Kullanılan su damıtılmıştır ve içme suyuyla eş değer oranlara sahiptir.  Yıkandıktan sonra çekirdeklerinden ayrılan yemişler, yoğurma makinesine alınır. Burada yoğrularak posa halini alır ve sıkım makinesine gönderilir.

Bu fabrikalarda kullanılan teknoloji oldukça gelişmiştir fakat yemişin çeşidine göre sıkma işlemi esnasında yağ tam çıkmaz ve posanın içinde kalır. Bu yağ hücrelerinin posadan ayrılması için özütleme işlemi yapılır. Özütleme işlemi sonrasında elde edilen ham yağın içerisinde yabancı ve zararlı maddeler olabilmektedir. Bu maddelerin, ham yağdan ayrıştırılması, yok edilmesi ve insan sağlığını tehdit edebilecek sorunların ortadan kalkması bakımından, yağ rafine işlemine alınır. Rafine zeytinyağı bu şekilde elde edilmektedir.

Rafine Zeytinyağı

Rafine Zeytinyağı ve İşlemi Nasıl Yapılır?

Rafine işlemi posadan kalan yağın sıkılması sonrasında meydana gelebilecek olumsuz durumların ortadan kaldırılması için yapılmaktadır. Rafine işlemi, elde edilen ham yağın, belli koşullar ve uygulamalar sonucunda 200 derecelik bir ısıl işlem görmesi durumudur. Bu işlem sayesinde, yağın içinde bulunan pek çok zararlı madde yok edilir ve yağ arındırılır.

Bu ısıl işlem esnasında, yağ vitamin ve mineral değerlerini de kaybeder. Fakat üreticiler, tüketiciye sağlık açısından herhangi bir faydası olmayan yağ yedirmek istemezler. Bu yüzden, ilk sıkım işleminde elde edilmiş olan natürel birinci sınıf zeytinyağının %10’u ve rafine edilmiş yağın %90’nından yeni bir yağ elde ederler. Riviera yağ bu şekilde yapılmaktadır. Bu karışım sayesinde, rafinasyon işlemi görmüş yağ, natürel yağda bulunan vitamin ve mineralleri kendine emerek tekrar sağlık açısından uygun hale gelir.

Rafine zeytinyağı kullanımı, günümüzde pek çok firma tarafından, ürünlerin sağlık değerlerini korumak ve tüketicinin diğer yağlardan dolayı yaşadığı sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için tercih edilmektedir.

Rafine Zeytinyağı ve Rafinasyon Sırasında Kullanılan İşlemler Nelerdir?

Rafine zeytinyağı, üretim açısından oldukça zor ve zahmetli bir uygulamadır. Posada kalan yağın değerlendirilmesi açısından oldukça önemli bir işlem olan rafinasyon işlemi, beş farklı yol izlenerek gerçekleştirilmektedir.

Rafine zeytinyağı, üretim açısından oldukça zor

Degumming işlemi: Rafinasyon işleminin ilk basamağıdır. Yağın içinde bulunan yapışkan maddelerin yani fosfolipidlerin ayrıştırılma işlemidir. Fosfolipid, proteine yapışan ancak enerji değeri olmayan bir maddedir. Bu madde Degumming işlemi ile yağdan atılır.

Nötralizasyon işlemi: Rafinasyon işleminin ikinci basamağı olan bu işlem, serbest asit değerlerinin yağdan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Ham yağ, 75-80 dereceye kadar ısıtılarak, yağ asitlerinin ayrıştırılması işlemidir.

Dekolorizasyon: Degumming ve nötralizasyon işlemi sonrasında renk değişimine uğrayan ham yağın, renginin berraklaşması ve ideal uygunluğa getirilmesi işlemidir. Rafinasyon işleminin üçüncü evresi olan bu işlem, rengi bulanıklaştıran pigmentleri yağdan uzaklaştırır.

Deodorizasyon: Bu işlem yağda oluşan farklı doku ve tatların uzaklaştırılması işlemine verilen addır. Bu işlem 220 ile 240 dereceye yükseltilen ısı ve buharlı vakum sistemi sayesinde yapılmaktadır.

Vinterizasyon: Rafinasyon işleminin son adımı olan bu işlem, tüm aşamalardan geçmiş olan ham yağın renginin berraklaştırılması işlemidir. Ham yağda oluşan kristal görünümün giderilmesini sağlar. Böylece rafine zeytinyağı olması gereken görüntüye kavuşturulur.

Rafine Zeytinyağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Rafine zeytinyağı, pek çok alanda kullanılmaktadır. Elde edildikten sonra natürel yağ ile harmanlanır ve Riviera ismini alır. Yüksek ısıl işlem görmüş bir yağ olduğu için, yüksek ısıda pişirilen tüm yemeklerde kullanılabilir. Kızartma ve fırın yemekleri en uygun kullanım alanlarıdır. Hamur işi yapımında da tercih edilebilir.

tüm yemeklerde kullanılabilir

Ayrıca bu yağ pek çok fabrika tarafından tercih edilmektedir. Bisküvi, çikolata gibi yüksek kalorili ürünler üreten firmalar, kalori miktarını düşürmek ve sağlık açısından kullanıma uygun ürünleri piyasaya sürmek adına rafine edilmiş zeytin yağını kullanmaktadır.

0 Paylaşımlar