Natürel Sızma Zeytinyağı

Kaliteli yağ karşımıza ancak kusursuz bir zeytin tarafından çıkarılmaktadır. Aynı zamanda zeytinin toplanması dahi yağın kalitesini etkileyebilmektedir. Yüksek kaliteli yağlar karşımıza zeytinin zedelenmemesi sonucunda çıkmaktadır. Kaliteli natürel sızma zeytinyağı sayesinde yemeklerinizin lezzetlerini arttırma şansınız bulunmaktadır.

naturel-zeytinyagi

Natürel Sızma Zeytinyağı Sağlıklı mıdır ?

Ayrıca kaliteli zeytinler tarafından üretilen natürel sızma zeytinyağı olağanüstü lezzete ve kokuya sahip olmaktadır. sızma zeytinyağı soğuk sıkma yöntemi ile karşımıza çıkmaktadır. Hamur haline getirilen zeytinlerin hidrolik pres sayesinde sıkılmasıyla birlikte süzülmesi gerekmektedir. Aynı zamanda süzülmüş olan yağı su ile temas ettirilmesiyle birlikte yabancı maddelerden arındırılır ve böylelikle saf haline kavuşması sağlanmaktadır.

zeytinyagi-zeytin

Soğuk sıkım yapılan zeytinyağında en fazla 27 derece su kullanılması gerekmektedir. Yüksek ısıya maruz kalan zeytinyağı besin değerini düşürecek ve kokusunu da olumsuz olarak etkileyecektir. Aynı zamanda düşük su sıcaklığında elde edilen sızma zeytinyağı ise aromatik bileşenleri sayesinde ve besin değerleri sayesinde diğer yöntemlere göre daha yüksek olarak karşımıza çıkmaktadır.

sızma zeytinyağı asit oranının düşük olmasıyla birlikte kaliteli zeytinyağı çeşitleri arasında yerini almaktadır. Dalından silkim yöntemi ile düşürülen zeytinler 27 derecenin altında ısılarla sıkılmasıyla üretilmektedir. Üretilmesiyle birlikte başka işlem gerektirmeden doğrudan tüketimine uygun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aynı zamanda erken hasat ve soğuk sıkılmasıyla birlikte üretimi gerçekleştirilmektedir. sızma zeytinyağı karşımıza 2 grup halinde çıkmaktadır. Onları da şu şekilde özetleyebiliriz;

zeytinyagi-naturel

Natürel Birinci Zeytinyağı

Her 100 gramda 0,8 gramdan az ve 2,0 gramdan az olan serbest yağ asit özelliğine sahip yağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Sızma zeytinyağına göre asitlik oranı daha yüksek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı hafif kusurlu olması dikkat çekmektedir. Virgin ya da natürel olarak isimlendirilmektedir. Yemeklerinizde kullanımı uygun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Natürel İkinci Zeytinyağı

Her 100 gramda 2,0 gramdan az ve 3,3 gramdan fazla olmayan serbest yağ asit özelliğine sahip yağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Asit derecesi çok yüksek olmasından dolayı çok kaliteli bir yağ olarak karşımıza çıkmayacaktır. Bundan dolayı asit seviyesinden yüksek asit seviyesine sahip olan yağlar için rafine edilmeye gönderilmesi gerekmektedir. Kızartmalarınız için uygun olarak karşımıza çıkmaktadır.

0 Paylaşımlar