Kuranı Kerimde Zeytinin Faydaları

Kuranı Kerimde Zeytinin faydaları konusunu şöyle anlatabilirim. Zeytin insanlık tarihi için bulunmaz bir lezzet ve sağlık deposu olarak bilindiği gibi Kur’an-ı Kerim’de de üzerine yemin edilen önemli bir besindir. Kur’an-ı Kerim’in çeşitli ayetlerinde anlatılan zeytin, faydaları ve yetiştirilmesi açısından büyük bir ibret olarak görülmektedir.

Kuranı Kerimde Zeytinin Faydaları

Allahu Teala kullarına zeytinin oluşumu, çeşit çeşit olması ve olgunlaşma sırasında yaşadığı değişim açısından incelenmesi gereken bir meyve olarak bildirilmiştir. Ayrıca Kuranı Kerimde zeytinin faydaları anlatılarak zeytinin Allah tarafından verilmiş büyük bir şifa kaynağı olduğuna da değinilmiştir.

Ayetlerle Kuranı Kerim’de Zeytinin Faydaları

Allahu Teala Nahl Suresi 11. ayette şöyle buyurmaktadır:

‘’Onunla(suyla), sizin için ekinler, zeytinler, hurmalıklar, üzümler ve ürünlerin her türlüsünden bitirir. Muhakkak bunda, tefekkür eden bir kavim için, ayetler vardır.’’

Ayeti kerimede Allahu Teala insanlar için göndermiş olduğu bir nimet ile açıklamaya başlamıştır. Su insanlar için gönderilen en büyük nimetlerden biridir. İnsan vücudu için faydalı olduğu gibi ekinlerin yetişmesi ve canlıların yaşamlarını sürdürmesi için su çok önemlidir. Su ile yetişen ürünler arasında zikredilen zeytin ise suyun olduğu ve iklimin ılıman olduğu bölgelerde yetişmektedir. Kuranı Kerimde zeytinin faydaları anlatılırken zeytinin içerisindeki özleri sudan aldığı fark edilecektir.

Nur Suresi 35. ayette Allahu Teala şöyle buyurur:

‘’Allah, ‘Göklerin-Arz’ın (Evrenin) ‘Nuru’dur. ‘Allah’ın Nuru’nun misali, ‘Oyuk’ içinde bulunan bir ‘Lamba’ gibidir. Lamba, bir sırça içerisindedir ve sırça, sanki ‘incimsi bir yıldız’dır(nötron yıldızı gibi). O(Lamba) ki, ne doğuda, ne de batıda bulunmayan, mübarek bir zeytin ağacından yakılır. Neredeyse, ateş dokunmasa da, onun yağı, ‘ışık’ verir. (Bu), Nur üzeri Nur’dur. Allah, kimi dilerse, onu Kendi Nuru’na doğrultur. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyin Âlimi’dir.’’

Zeytinyağının Kullanım Alanları İçin Tıklayın!

Allahu Teala bu ayeti kerimede insanların Allah’ın varlığına ve birliğine inanması için hudus delilinden yararlanmıştır. Tamamen bilimsel gerçekler ile yapılan bu anlatıma göre Kuranda zeytinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Ayetlerle Kuranı Kerim’de Zeytinin Faydaları
  • Zeytin Allah katında oldukça mübarek bir besindir.
  • Zeytin ağacının özü olan zeytinyağı ışık elde etmede kullanılabilir.

Zeytin ayeti meali ve tefsiri okunduğunda Allah’ın insanlara bir nur verdiğinden bahsedilmektedir. Bu nur ise manevi anlamda elde edilen güçtür. İnsan aklının sınırlı olmasından dolayı Allahu Teala bu ayette nuru anlatırken oyuğun içerisindeki bir lambadan ve lambanın içerisinde ise ne doğuda ne de batıda bulunmayan zeytinyağının ışık verdiğinden bahseder. Aslında bu ayette açıklanan manevi bir nurdur. Ancak zeytinin insanlar için değerli bir besin olması ve zeytinyağı gibi insan vücuduna şifa olan bir sıvı vermesinden dolayı bu ayette zikredilmiştir. Zeytinyağının parlak olması ve ışık vermesi insan vücudunun da daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlayan bir besin olarak anlaşılabilir.

Tasavvufta ve Hadisler Işığında Kuranda Zeytinin Faydaları

Tin suresi meali incelendiğinde Allahu Teala ‘’İncire ve zeytine yemin olsun ki…’’ diyerek başlar. Burada Allah’ın yemin ettiği meyvelerden olan zeytin insanların değer verdiği ve gerçekten Allah tarafından da değerli görülen bir meyvedir. Hatta tasavvuf düşüncesine bakıldığında zeytin barışın, güvenliğin ve bereketin sembolü olarak görülmüştür.

Zeytin Yaprağının Faydaları İçin Tıklayın…

Kuranı Kerimde zeytinin faydaları direkt olarak anlatılmamış olsa da tefsirlere baktığımız zeytinin aslında araştırılması gereken önemli bir besin olduğu görülecektir. Zeytin ile ilgili hadisler incelendiğinde Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Tasavvufta ve Hadisler Işığında Kuranda Zeytinin Faydaları

“Zeytinyağını yiyiniz ve sürününüz. Çünkü o, mübarek(bereketli) bir ağacın ürünüdür.” (Tirmizi, C.2, No: 1851)

Kuranda zeytinin faydaları ve hadislerdeki zeytin anlatımına bakıldığında zeytinin bir ürünü olan zeytinyağının tüketilmesi gerektiği de dinimiz tarafından tavsiye edilmektedir. Sahih hadislerde Peygamberimiz ayrıca;

“Ümmetime meşakkat verme korkusu olmasaydı, kendilerine her namaz kılarken, zeytin ağacından misvak(kullanımını) emrederdim.” (Sahih-i Buhari, C. 3 -No: 484) buyurmuştur.

Zeytinyağı Sabununun Faydaları İçin Tıklayın!

Zeytin hem besleyici hem de temizleyici bir ürün olarak görüldüğü için insanların zeytin ve zeytin ürünü olarak kabul edilen zeytinyağını ve zeytin ağacını kullanmalıdır.

0 Paylaşımlar