Kokteyl Yeşil Zeytin

Kokteyl yeşil zeytin, sofranızda orijinalliğini koruyan zeytin çeşitleri arasında yerini almaktadır. Yeşil zeytinin faydalarının çok olduğu birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bu tür zeytinler arasında bulunan yeşil zeytin de besin değeri ile tercih edilen besinler arasında bulunmaktadır. Bu zeytin türünü sadece kahvaltılar da değil ara öğünlerinizde dahil bütün öğünlerde kullanabileceğiniz zeytin türleri arasında bulunmaktadır. Salatalarda, yapılan yemeklerde garnitür olarak dahi kullanımı mevcut olmaktadır.

Kokteyl Yeşil Zeytin bambu tabakta

Dünya sağlık örgütünün uyarıları arasında obezite problemi ile karşılaşan kişilerin salata tüketimini arttırmasıyla birlikte içerisinde bu zeytin tüketiminin bulundurulması önerilmektedir. Yağ içeriği yüksek olan ancak besin değeri daha ağır basan zeytin türleri arasında yerini almaktadır. Aynı zamanda tuz içeriğiniz fazla olması durumunda tuz kısıtlaması yapan kişiler yemekler de ya da salatalarda tuz oranını düşürmeleri gerekmektedir. Yemiş olduğunuz 8 adet yeşil zeytinlerin bir tatlı kaşığı yağ anlamına geldiğini söylemeliyiz. Bundan dolayı 20 gramda 29 gram kalori kapsadığını bilmeniz gerekmektedir.

Kokteyl Yeşil Zeytin Nasıl Toplanır?

Bu tür zeytin denildiğinde akıllara Ayvalık ve Akhisar gelmektedir. Kokteyl yeşil zeytini yapımı için önce toplama işlemi önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Belli bir olgunluğa sahip olan zeytinlerin toplanması gerekmektedir. Olgunlaşmamış zeytinleri toplama malısınız. Bundan sonra ki işlemde ise fermente edilmesi bulunmaktadır. Fermente işlemi ambalajlama işlemleri yapılarak satışa sunulma işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kokteyl Yeşil Zeytin

Fermente sürecinde önemli unsurlar bulunmaktadır. Su değişimi ve suda bekletme işleminin büyük bir önem kazanması sonucuyla hassas davranmak gerekmektedir. Böylelikle istenilen sonuçların alınması gerekmektedir. Bu durumda kokteyl yeşil zeytinin lezzetini kazanacak olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Aynı zamanda bu işlemler yapıldığında birçok kişi katkıda bulunmaktadır.

Kokteyl zeytin kullanımı Türkiye de fazlasıyla kullanılmasından dolayı gıda kodeksi bu konuda ek tebliğ yaptığını da söylemeliyiz. Böyle lezzetli bir zeytin tüketimi birçok aşamadan geçerek karşımıza çıkmaktadır. Yeşil zeytinlerin toplanma süreci ile birlikte fermente edilmesi önemli bir süreçtir. Sarı ya da yeşil renk geçişlerini gördüğünüz anda zeytin ağacından toplama işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Böylelikle lezzetli zeytin sonucuna başarılı bir şekilde ulaşabileceksiniz.

0 Paylaşımlar