Kırma Zeytin

Kırma zeytin, en lezzetli zeytin türleri arasında popülerliğini arttırmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olmasıyla birlikte atıştırmalık olarak dahi tüketimi gerçekleştirilmektedir. Genellikle yeşil zeytinler karşımıza kırma zeytin olarak çıkmaktadır. Zeytinde bol miktarda D vitamini bulunur. Toplanacak olan yeşil zeytinler taş ya da kırma araçlarının yardımı ile kırılmaktadır.

doğal kırma zeytini lezzetli

Neden kırma tercih edilir?

Kırma zeytinlerinin tatları tercih edilmelerinde ki en büyük avantajlar arasında bulunmaktadır. Bu zeytinler siyah zeytin ya da çizik zeytine göre dayanması süresi daha az olmaktadır. Ancak doğal zeytin türleri arasında yerini alarak popülerliğini arttırmaktadır. Aynı zamanda tadının diğer zeytin türlerine göre daha lezzetli olması tercih edilmesi için önemli sebepler arasında yer almaktadır. Bu zeytin, zeytin türleri arasında en güzel zeytin olarak nitelendirilmektedir.

 Ancak kırık zeytinin yapımının zor olması ve daha az dayanıklı olmasından dolayı kırık zeytin bulduğunuz zaman kaçırmamanız gerekmektedir. Lezzetli olması birçok insan için önemli faktörler arasında yer almaktadır. Unutmamak gerekiyor ki kırık zeytin daha çok lezzetli olmaktadır. Aynı zamanda çizik zeytin tercih eden birçok kişi bulunmaktadır. Çizik zeytinin ömrü kırık zeytinin ömrüne oranla daha uzun olmaktadır. Kırılarak yapılan zeytinler kısa süre içerisinde mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Aksi durumda kötü olma ihtimalleri bulunmaktadır.

yeşil lezzetli kırma etli zeytin

Kırma Zeytin Nasıl Yapılır?

Bu zeytin, yapılırken önemli unsurlar bulunmaktadır. En önemli unsurlar arasında kullanılan zeytin bulunmaktadır. Kullanılan zeytin çok büyük olmaması önem kazanmaktadır. Bundan dolayı orta boylarda, kararmamış yani olgunlaşmamış, yeşil ve sert zeytin kullanımı uygun olmaktadır. Aynı zamanda kırma zeytin yapımında kullanılan zeytinlerin yağlı olması da lezzetini etkileyecektir.

kırık zeytinin yapımı kolay değildir ama doğaldır3

Kırma zeytin yapılırken dikkat edilecekler:

  • Sert bir zemin üzerinde zeytinlerin tek tek kırılması gerekmektedir.
  • Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar arasında zeytin çekirdeğinin kırılmaması bulunmaktadır Kırılmış zeytinler su dolu kabın içerisine konulmaktadır.
  • Zeytinlerin su dolu kabın içerisine koyarak zeytinin tadını değişmemesini sağlayacaksınız.
  • Zeytinleri cam bir bidon ile saklayarak temiz su ilave etmeniz gerekmektedir.
  • Suya tuz koymamanız önerilmektedir.
  • Zeytinleri doldurduğunuz Bidonların ağzını sıkıca kapatmanız ve hava almamasını sağlamanız gerekmektedir.
  • Zeytin dolu olan bidonlarınızın 2 günde 1 defa zeytinin suyunu değiştirmeyi de unutmamanız gerekmektedir.
  • Zeytinin suyunu 2 yada 3 günde bir değiştirdiğiniz zaman acı suyundan kurtulmuş olursunuz.
0 Paylaşımlar