Kalamata Zeytin

Kalamata zeytin, iri ve kendine özgü tadı ile birçok kişi tarafından tercih edilen zeytin türleri arasında bulunmaktadır. Birçok kişinin damak tadına uygun bir sonuç ortaya çıkarmasıyla birlikte ön plana çıkmıştır. Lezzetli olmasıyla birlikte adını Yunanistan’ın bir şehrinden almasıyla günümüzde kalamata zeytin olarak bilinmektedir. Kahvaltılıkların vazgeçilmezleri arasında yerini alarak ön plana çıkmayı başarmıştır.

mükemmel lezzette kalamata zeytinin tadına baktınız mı ?

Kalamata zeytinin özellikleri ve niteliklerini yakından anlamanız için muhakkak tadına bakmanız önerilmektedir. Lezzetli olmasıyla birçok kişi tarafından tercih edilen ve dikkat çekici bir zeytin türüdür. Aynı zamanda lezzet konusunda da kaliteli olması önemli avantajları da beraberinde getirmektedir. İnsanların fiziki direncini arttıran önemli besinler arasında yerini almaktadır.

iri etli kalamata zeytinleri mükemmel lezzet

Kalamata Zeytin Özellikleri

Dünya mutfağının en önemli tercihleri arasında bulunan olağanüstü lezzete sahip olmasıyla birlikte önemli özellikleri bulunmaktadır. Günümüze yunan siyah zeytin olarak gelmiş olsa dahi lezzeti vazgeçilmezlerimiz arasında bulunmaktadır. Koyu mor bir renge sahip olmaktadır. Aynı zamanda 100 gram içerisinde 239 gram kaloriye sahip olmaktadır. Hatta 100 gram içerisinde 22,7 gram yağ içermesiyle karşımıza çıkmaktadır. Kalamata zeytinin içerisinde 2 gram protein ve 1 gram karbonhidrat bulunmasıyla birlikte sağlıklı ve tüketilmesi gereken zeytinler arasında bulunmaktadır.

Kalamata Zeytin Nasıl Yapılır?

Bu zeytini birçok insan evde yapmak istemektedir. Evinizde ki zeytinleri değerlendirerek kalamata zeytinini elde etme fırsatını yakalayabilirsiniz. Öncelikle zeytinlerin çürüksüz olması önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Zeytinleri iyice soğuk su ile yıkayarak süzdürmeniz gerekir. Yıkamış olduğunuz zeytinler boydan boya iki üç çizik atmanız gerekecektir. Çizik atarken dikkatli olun. Uygun bir kaba alarak üzerini su ile doldurun.

15 gün boyunca bu zeytinler iki günde bir kez süzmeniz ve suyunu yenilemeniz gerekmektedir. Bu şekilde zeytinlerin acı suyunu almış olacaksınız. Acı suyunun çıktığının suyun renginden anlamanız mümkün olacaktır. Acısı çıkan zeytinlerin aralarına defne yaprağı ve limon koyabilirsiniz. Böylelikle kuracağınız cam kavanozun içerisine yerleştirebilirsiniz. En önemli unsurlar arasına zeytin ile kavanozun ağzı arasında iki parmak kadar boşluk kalması bulunmaktadır.

Aynı zamanda gemlikzeytinzeytinyagi.com adresi üzerinden de Kalamata zeytin çeşitlerine ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz. Adresinize sipariş vererek bu lezzetli zeytinlerin lezzetine bakma fırsatını yakalayabilirsiniz.

0 Paylaşımlar