Kabızlık İçin Zeytinyağı İyi Gelir Mi?

Kabızlık bağırsakların çeşitli nedenlere bağlı olarak tembelleşmesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen kabızlık sorunu çeşitli yöntemler kullanılarak geçirilebilen bir durumdur. Ancak yaşam kalitesini düşürmesi ve kabızlığa bağlı sorunların ortaya çıkması nedeniyle önlem alınması gerekir. Kabızlık için zeytinyağı tüketmek de alınacak önlemlerden biridir.

Kabızlık İçin Zeytinyağı İyi Gelir Mi?

Bağırsak florasının düzenlenmesine yardımcı olan zeytinyağı kısa sürede kabızlık şikâyetinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak doğal bir üründür.

Kabızlık İçin Zeytinyağı Nasıl Tüketilmelidir?

Kabızlık kişilerde şişkinlik, tuvalete çıkma sayısında azlık, tuvalette zorlanarak dışkılama, karı ağrısı hatta dışkılama sırasında kanama gibi durumlara neden olabilmektedir. Tedavisi yapılmadığında makatta yırtıklara ve damar çatlaklarına neden olan kabızlığa ne iyi gelir sorusu ise çoğu zaman akıllara gelmektedir.

Kabızlık İçin Zeytinyağı Nasıl Tüketilmelidir?

Kabızlık şikâyetinin ortadan kaldırılmasında doktorlar tarafından çeşitli ilaçlar reçete ediliyor olsa da kabızlık için zeytinyağı tüketmek en sağlıklı yöntemdir. Özellikle yenidoğan dönemindeki bebeklerde ve çocuklarda kabızlık için kesin çözüm olarak zeytinyağı kullanmak ideal olacaktır.

Aç Karnına Zeytinyağı Tükettiğinizde Olacakları Öğrenin!

Yeni Doğanlarda ve Bebeklerde Zeytinyağı Kullanımı

Yeni doğan bebeklerde nadir de olsa kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Formül mama kullanımı, anne sütü ile farklı besinlerin bebek bağırsağına ulaşması gibi durumlarda kabızlık oluşabilir. Doğal yöntemlerle geçirilmesi gereken bu durumda zeytinyağı kullanmak en sağlıklı çözümlerden biri olacaktır.

  • Bebeğiniz eğer yenidoğan dönemindeyse ya da 6 aydan ufaksa zeytinyağı ile bebeğinizin karın bölgesine masaj yapabilirsiniz. Kasıklarına ve bacaklarına masaj yapmanız halinde kısa sürede cilt zeytinyağını emerek bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Kabızlık için zeytinyağı kullanırken eğer bebeğinizi emziriyorsanız sizde tükettiğiniz besinlerde sık sık zeytinyağı kullanabilirsiniz.
  • 6 aydan büyük bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir diye düşünenler için zeytinyağı bir çay kaşığı kadar yoğurdun içerisine karıştırılarak bebeğe verilebilir.
  • 6 aydan daha büyük bebeklerde ise kabızlık durumunda hem zeytinyağı ile masaj hem de çay kaşığı ile zeytinyağı vermek bebeğin kabızlıktan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Zeytinyağı Kullanımı

Kabızlık için zeytinyağı tüketimi sadece bebeklerde değil çocuklarda ve yetişkinlerde de oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Çocuklarda kabızlık görülmesi halinde bir tatlı kaşığı zeytinyağı verilebilir. Eğer çocuk için zeytinyağı içmek mide bulandırıcı bir besin oluyorsa yemeklere ilave edilebilir. Ayrıca bebeklere yapılan masaj çocuklara da yapılabilir. Doktorlar tarafından tavsiye edilen durumlardan biri de çocuklarda makat bölgesine zeytinyağı ile masaj yapmaktır.

Ufak bebeklerde ve çocuklarda makat bölgesine bir pamuk yardımı ile zeytinyağı sürülerek kabızlık durumu önlenebilir.

Yetişkinlerde görülen kabızlık sorununda da zeytinyağının faydaları oldukça fazladır. Zeytinyağı yetişkinlerin bağırsaklarında oluşan doku bozukluklarının giderilmesine ve bağırsak metabolizmasının düzeltilmesinde etkilidir. Kabızlık nedeniyle oluşan şişkinliğin giderilmesinde, tuvalette dışkılama sayısının artmasında ve dışkılama sırasındaki ağrının ortadan kaldırılmasında zeytinyağı kullanılabilir.

Zeytinyağı ve Çocuk Sağlığına Olan Etkileri İçin Tıklayın!

Yetişkinlerin günlük olarak kahvaltılarda ve ya gün içerisinde bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı tüketmesi gerekir. Zeytinyağı içmek kabızlığa iyi gelir mi diye düşünenler için zeytinyağı tüketmek bağırsak sorunlarının ortadan kaldırılarak kabızlığın tedavisinde etkili olmaktadır.

Hamilelikte Kabızlık İçin Zeytinyağı Kullanımı

Hamilelik döneminde kabızlık sorunu yaşayanlar için ilaç ve ya farklı yöntemler kullanmak tehlikeli olabilir. Bu nedenle anne adaylarının mümkün olduğunca doğal yöntemler tercih etmesi gerekir. Hamilelikte kabızlık için zeytinyağı tüketmek oldukça faydalı ve sağlıklı bir yöntemdir. Annenin bağırsak sorunlarının giderilmesini sağladığı gibi bebeğin gelişimine de katkı sağlayan zeytinyağı bir gün gibi kısa bir sürede kabızlığı önler.

Hamilelikte Kabızlık İçin Zeytinyağı Kullanımı

Kabızlık için zeytinyağı seçimi yaparken orijinal zeytinyağı kullanmaya dikkat edilmelidir.

Hamilelikte kabızlığa bağlı olarak makat bölgesinde görülen yırtık ve kanama gibi durumlarda da zeytinyağı kullanılabilir. Makata pamuk yardımı ile zeytinyağı sürmek ıkınmayı önleyerek anneyi rahatlatacaktır.

0 Paylaşımlar
Etiketler