İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Yemeklerde kullandığımız, kahvaltı sofralarına ikramlık olarak koyduğumuz, cilt ve saç maskelerinde dahi kullandığımız zeytinyağı çok farklı kullanım alanlarına sahip. Bunun en önemli sebebi, sağlık için tüketilmesi gereken sağlıklı yağlar arasında yer alması. Fakat o kadar çok zeytinyağı çeşidi ve markası bulunuyor ki bunlar arasında seçim yapmak zor. Sizlerde iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.  

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ?

Kaliteli, hakiki zeytinyağı sağlık için oldukça destekleyici. Fakat güvenilir olmayan zeytinyağları için aynı şeyi söylemek söz konusu değil. Alışverişlerde zeytinyağı satın alırken kandırılmamak için biraz bu konuda bilinçlenmek gerekiyor.

Zeytinyağı seçerken kaliteli zeytinyağı çoğu zaman ben buradayım der. Sizler, tadıyla kokusuyla kıyasladığınızda bunu rahat bir şekilde hissedebilirsiniz. Peki, bir zeytinyağı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır, konusu aslında sandığınız kadar karmaşık değil.

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır Merak Ediyorsanız Rengine Dikkat!

Zeytinyağının kalitesi ile ilgili ilk ipucu renginden alınır. Zeytinyağının rengi, aynı zamanda kullanıcılara zeytinin hasat zamanı ile ilgili ipuçları da verir.

Satın almış olduğunuz zeytinyağının rengi yeşil tonlarındaysa veya parlak bir sarıysa bu zeytinin erken toplanıldığını işaret eder. Sarının tonlarında görülen zeytinyağı rengi ise olgunlaştıktan sonra hasar edildiğini göstermektedir.

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır Merak Ediyorsanız Rengine Dikkat!

Bir zeytinyağının rengine bakarak hakiki zeytinyağı demek mümkün değil. Renginin yanı sıra “iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır” öğrenmek için birkaç tane daha pratik yol bilmek gerekir. Çünkü zeytinyağının rengi, tadını etkiler. Bu durumda kişinin damak zevkine göre bir seçim yapması gerekir. Uzmanlar, eğer acımtırak lezzete sahip zeytinyağından hoşlanıyorsanız erken hasat edilmiş zeytinlerden elde edilen zeytinyağını kullanmanızı tavsiye etmektedir.

İyi Zeytinyağında Berrak Görünüm

Tek başına bir kalite göstergesi olarak kabul edemesek de zeytinyağı seçerken berrak görünüme sahip olan zeytinyağlarına kullanıcıların elleri daha çok gider. Bir zeytinyağının berrak görünümde olması filtre edilip edilmemesi ile ilgili bir durumdur.

Kaliteli, hakiki zeytinyağı

Acımtırak zeytinyağından hoşlanan kişiler dahi daha az acımtırak aroma hissi uyandıran ve uzun süre doğal aromasını korumasını sağlayan berrak görünümlü zeytinyağlarını sofralarında kullanmayı tercih etmektedir.

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Elbette Cinsinden!

Zeytin ve zeytinyağı denildiğinde akla ilk gelenler Ayvalık ve Gemlik zeytini!

 Uzmanlar ve hasatçılar da kaliteli bir zeytinyağı için bunların biçilmiş kaftan olduğunu söylüyor. Bu nedenle zeytinyağı satın alırken hangi zeytinden elde edilen bir zeytinyağı kullandığınızı bilmek hem tadını hem kalitesini değerlendirmek için güzel bir ipucu olacaktır.

İyi Kalite Zeytinyağını Anlamak İçin Tadım Testi

Zeytinyağı satın alırken tatmak, kalitesini anlamak için ilk ve en kolay yapabileceğiniz testlerden bir tanesidir. Kaliteli bir zeytinyağı arıyorsanız damak tadınızdan uzak olsa bile damağınızda nasıl bir tat bıraktığına dikkat etmelisiniz.

Kaliteli zeytinden elde edilen gerçek zeytinyağları tadım testi esnasında sizlere acı gelebilir. Üstelik genzinizde de bir yanma hissi bırakır. Eğer bu ikisi varsa doğru zeytinyağını buldunuz demektir! Güvenle sofralarınızda kullanabilirsiniz.

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Elbette Cinsinden!

Zeytinyağını Evde Test Edin: Su Testi

Hayatınız boyunca bir kez olsun “zeytinyağı gibi üste çıkmak” deyimini mutlaka duymuşsunuzdur. Zeytinyağı kalitesi hakkında bir fikriniz olmasa bile bu deyim aklınızın bir ucunda dursun. Çünkü içerisinde katkı maddesi kullanılan ve hakiki olmayan zeytinyağları suyun üzerine çıkmaz!

Evinizde bulunan zeytinyağının kalitesini merak ediyorsanız bir bardak içinde su ve zeytinyağı ile yapacağınız test ile hemen öğrenebilirsiniz. Zeytinyağı üste çıkıyorsa gerçektir!

Zeytinyağının Donma Testi

İnternet ortamında ve zeytinyağı ile ilgili sohbetlerde hep tartışma konusudur; Hakiki zeytinyağı donar mı?

Bu sorunun cevabı evet! Küçük bir bardağın içine bir miktar zeytinyağı koyun ve dondurucunuza kaldırın. Eğer yarım saat sonra baktığınızda zeytinyağının her noktası eşit bir şekilde kristalleşmeye başlamış ve donuyorsa elinizde gerçek bir zeytinyağı tutuyorsunuz demektir.

0 Paylaşımlar