Hakiki Sele Zeytin

hakiki sele zeytini nasıl yapılır

Hakiki sele zeytin, çok eskilere dayanan ve en fazla tercih edilen doğal lezzetler arasında bulunmaktadır. Zeytinin içerisinde barındırdığı besin değerleri tamamen doğal işlemlerden geçirilmektedir. Böylelikle insan sağlığı açısından faydalı zeytin türleri arasında bulunmaktadır.

Reyonlarda birbirinden farklı türde ve tipleri ile yer alan zeytin türleri arasında en çok tercih edilen Hakiki sele zeytin türüdür. Günümüzde en klasik zeytin tüketimleri arasında yer almaktadır. Zeytin ağacında yetişen zeytinlerin tamamen olgunlaşmasıyla birlikte yani siyah renge dönmesinin ardından toplanan zeytin türleridir. Yemeklik duruma gelen bu zeytin herhangi bir kimyasal madde içermemektedir. Sadece tuz ile birlikte birkaç işlemden geçirilmesi sonucunda elde edilmektedir.

Siyah sele zeytinin faydaları

  • Sele zeytini, siyah zeytinden yapılarak sofralarımıza gelmektedir.
  • Önemli unsurlar arasında zeytini işleme tekniği bulunmaktadır.
  • Sadece tuz ile bekletilmesi sonucunda elde edilen zeytin türleri arasında sele zeytini bulunmaktadır.
  • Zeytinin üretimi esnasında tadına acılık veren acı suyunun atılması hedeflenerek gündemimize gelmektedir.
  • Tamamen doğal zeytin olarak tüketimi gerçekleşmektedir.
  • Doğal olmasıyla insan sağlığı açısından önemli besinler arasında yerini almaktadır.

Hakiki Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

Öncelik olarak zeytinleri seçmeniz gerekmektedir. Hakiki sele zeytin yapılması için dalından koparılan zeytinleri iyice kararıp olgunlaşması gerekmektedir. Ardından zeytinlerin çürümesi, zedelenmesi, hastalık görmesi ya da yumuşak olan zeytinlerin ayrılması önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Daha sonrasında iyice yıkayıp temizlemek gerekir.

Bu zeytin için önemli olan hususlar nelerdir?

Hakiki sele zeytin için önemli unsurlar arasında tuz seçimi bulunmaktadır. Genellikle bütün zeytinler için kristal tuz önerilmektedir. Bu zeytin türü içinde kristal kaya tuzunu kullanmanız gerekecektir. Tavsiye edilen en iyi tuzlar arasında yerini alarak birçok zeytin türü ile buluşmaktadır. Tuzların rafine edilesi zeytinlerin yumuşamasına sebep olacaktır. Piyasada genellikle kaya tuzu diye satılmaktadır.

Ancak bu tuzlar rafine sofra tuzunun iri hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Sofra tuzlarından bir farkı olmayacak tuz türleri arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı tuzun dikkatli seçilmesi içerisinde bulundurduğu mineral maddeleri insan sağlığı için olumsuz etki yaratmaması için önemlidir. Bundan dolayı sele zeytini için kristal kaya tuzu kullanımı önerilmektedir.

0 Paylaşımlar