Gemlik Zeytini Nedir?

Gemlik Siyah Zeytini Nedir? Marmara bölgesinin en sevilen model zeytini olarak bilinen Gemlik zeytini, varlığını korumakta zorlanmaktadır. Halkımızın bu bölgede yetişen zeytin ile alakalı genel düşünceleri ise oldukça zayıftır. Oysaki bu cins zeytinleri kabuğu ince, etine yapışmış, et kalınlığı oldukça fazla, çekirdeği normalinden çok daha fazla küçük, yuvarlak ve üzerinde herhangi bir pürüz bulunmaması sebebiyle normal zeytinden çok daha lezzetli ve yüksek kalitelidir.

Tam anlamıyla sofralık zeytin olan bu zeytinler,  Marmara bölgemizde yetişmektedir ancak özel bölgelerde de yetişme ihtimali yüksektir. Kilogram olarak tane adedi 280 ile 320 arasında değişiklik göstermektedir. Bu çeşit zeytin, Bursa Gemlik’ten adını almıştır. Ancak bu çeşit zeytine bölge bölge farklı isimler verilebilir.

Gemlik Zeytini ve Muhteşem Lezzeti

Bursa Gemlik yakınlarındaki ağaçlıklarda yetişen bu özel zeytin, Bursa Orhangazi ve Mudanya’da Kıvırcık veya Kara isimleri ile de anılmaktadır. Hali ile diğer zeytinlere göre çok daha fazla yüksek kaliteye sahip olması onu en özel zeytin çeşitlerinden birisi yapmaktadır. Ancak onu diğer zeytinlere göre çok daha fazla pahalı fiyatı fiyattan satın alabilirsiniz. Bunun en temel sebepleri az yetişiyor olması, özel olması ve kaliteli olmasıdır. Ancak tam olarak bu sebeplerle bu cins zeytinler, Ege Bölgesi’nde de yetiştirilmeye başlanmıştır.

Ege Bölgesi’nde de yetiştirilen Gemlik zeytini, çok daha kalın ve lezzetli olabilmektedir. Kalın kabuğu ile damakta lezzetli tat bırakan zeytin, çok daha az aromalıdır.

Bu cins zeytinlerin, en çeşit zeytin türünden biri olması sebebiyle meyve ve çekirdek bakımından orta irilikte olur, parlar ve koyu siyah renginde olur ayrıca tadı ve tekstürü ile adeta üstün özellik gösterisi yapar. Siyah olması sebebiyle tam manasıyla sofralıktır. Ayrıca yağ bakımından çok zengin olduğu için zeytinyağı olarak kullanılmaktadır.

Gemlik-Zeytini

Gemlik Siyah Zeytin Neden Tercih Edilir?

Tamamı ile bölgesine özgün ve dünyanın başka hiçbir yerinde rahat bir şekilde yetişememektedir. Yetişmeyen yapıya sahip olduğu için sadece Marmara bölgesinde çiftçilerin değerlendirebildikleri bir meyve haline gelmiştir.

Bu bölgede yetişen zeytinlere, halk tarafından pek çok isimle tanınmaktadır. Bu isimler başta; Trilye, Kaplık ayrıca yöresel olarak Gaplık olarak da bilinir, Kıvırcık ve Kara isimleri bu tür zeytinler için anılan isimlerdendir. Ülkemizde sofralık siyah zeytin üretiminde her zaman birinci sırada bu bölgede yetişen zeytinler yer almaktadır. Bu cins zeytinler çeşit olarak siyah zeytin olması sebebiyle insanların onu ayırt edebilmesi zordur.

Dalında karardıktan sonra toplanan Gemlik zeytini, sadece tam manasıyla karardıktan sonra dalından tek tek el yardımı ile toplanmaktadır. Eti yumuşak olduğu için makineler ona zarar verebilmektedir. En doğalı el ile toplamaktır ve pek çok çiftçi bu şekilde toplamaktadır.

gemlik-zeytini-domates-zeytinyagi

Bu zeytin türü, hiçbir şekilde kimyasal ve fiziksel işleme tabi olmaz. En doğal ve saf haliyle soframıza gelir. Yumuşak etli olması sebebiyle herhangi bir fiziksel veya kimyasal işlemde eti eriyecek kıvama gelmektedir. İşte tam olarak bu yüzden zeytinler doğal hali ile sofralarımıza kadar gelir. En doğal biçimde toplanan zeytin, bekletilmeden sofralarımıza salamura şekli ile gelir.

Onu özel yapan en güzel özelliği ise çekirdeğinin küçük, etinin kalın olmasıdır. 0,7 cm çapında eti ile insanın damağında tat bırakmaktadır. Ayrıca dayanıklı raf ömrü sayesinde diğer zeytinlere göre çok daha sağlam yapıya sahiptir.

Gemlik zeytini, siyah sofralık yapısında olmasına rağmen yağlık ismi ile anılan Ayvalık zeytininden %10 kat daha fazla yağ verme imkânına sahiptir.

gemlik-zeytin
0 Paylaşımlar