Gemlik Zeytini Nasıl Kırılır

Gemlik Zeytini Nasıl Kırılır nasıl kırılır diye merak ediyorsanız yazımızı takip edebilirsiniz. Gemlik zeytini toplandıktan sonra kırılması gerekir. Yenilecek hale gelmesi için zeytin belirli işlemlerden geçmelidir. Zeytin kırma işlemi de zeytini lezzetli hale getirme için yapılan işlemdir.

Gemlik zeytin sofralarda severek tükettiğimiz yeşil zeytine denilir. Kırma diğer bir adı kırık zeytin yeşil zeytinden yapılarak sofralara gelir. Yeşil toplayanlar kendileri için zeytin hazırlamak için belli başlı klasik yöntemleri deneyebilirler.

Gemlik Zeytini Nasıl Kırılır?

Gemlik zeytini nasıl kırılır? Ya taş ile kırılır ya da bıçak ile çizilir. Eski zamanlardan bu güne kadar en klasik yöntemlerden biri 2 taş arasında zeytinin kırılmasıdır. Sonrasında salamura basılır. Peki, salamura nasıl basılır?

Gemlik Zeytini Nasıl Kırılır Salamura Uygulaması

Zeytinin salamura basılması fermente olmasına yardım eder. Buda zeytinin acısının gitmesine yardımcı olarak lezzetli hale gelmesine yardım eder. Zeytinin salamura konulması için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir;

  • Tuz
  • Su
  • Önceden üretilmiş Zeytinyağı
  • Limon
  • Bidon

Kırılan Gemlik zeytin bidonun içine doldurularak, başka bir kabın içerisinde 1 litre kadar su, bol tuz, 2 kaşık zeytinyağı karıştırılır. Bidona doldurulan zeytinlerin üzerine dökülür. İçerisine bir adet limonu ikiye keserek atılır. Sonrasında eğer su az geldiyse bidonun ağzına kadar su doldurulur. Burada kırılan zeytinlerin belirli bir müddet fermente olması gerekir.

Kırık Gemlik Zeytini Yaparken Dikkat Edilecek Püf Noktalar

  • Gemlik zeytini toplarken zeytin boylarının bir birine eşit olması gerekir. Genelde bu işlem zeytinler topladıktan sonra farklı gruplara ayrılarak irilikleri ayrılır. Böylece yenilirken zeytinler aynı ebat ve boyutlarda olur.
  • Zeytinlerin bir biri ile aynı boyda olmasında ki asıl amaç, fermente işlemi uygulanırken hepsinin aynı anda olması ve yenilir hale gelmesidir.
Kırık Gemlik Zeytini Yaparken Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Eğer Gemlik zeytini boyutlarına ayrılmaz ise fermente işleminde küçük zeytinler hemen olgunlaşıp yeme seviyesine gelirken, iriler geç olgunlaşır. Bu durum yerken ağıza farklı lezzet gelmesine neden olacaktır. Gemlik zeytini fermente işlemini tamamlamaz ise yerken ağzınıza acı bir lezzet gelecek ve ağzınızı buracaktır.

  • Diğer bir dikkat edilmesi gereken konu gerçek Gemlik zeytini bulabilmektir. Eğer gerçek Gemlik zeytini tadı almak istiyorsanız zeytinin coğrafi işaret bölgesinden toplanması gerekir. Türk standartları enstitüsü onaylı olan Gemlik zeytinler coğrafi işaret belgelerine sahip olurlar.

Çünkü Gemlik de yetişen zeytinler bol rüzgar bulunan ve denizden yüksek kesimlerde yetiştirilmekte. Bu coğrafi koşullar zeytinin daha lezzetli ve kaliteli olmasına yardımcı oluyor.

  • Zeytinin lezzetli olmasına yardımcı olacak etmenlerden biri de zeytin toplama işleminden sonra temizlik işlemlerinin tamamlanmasıdır. Zeytin ağaçtan veya yerden toplandıktan sonra bol su ile yıkanır. Dışarıdan gelen her türlü kum, çakıl ve tozların giderilmesi sağlanır. Ayrıca zeytin böcek ve haşerelere karşı ilaçlanmış olabilir. Böylece ilaçlarında giderilmesi gerekir. Hatta ilaçlandığından emin iseniz zeytini bir müddet sirkeli suda bekleyerek temizlenmesini sağlamış olursunuz.

Yukarıda belirttiğim şeyler dikkat edildikten sonra Gemlik zeytini kırılarak, fermente işlemi için bidonlara basılır. Birkaç ay fermente olan zeytinlerin acılığı giderilir ve sofrada yemek için yerini alır.

Zeytini kırarak değil de çizerek de hazırlayabilirsiniz. Bunun için bıçak yardımı ile zeytine belirli boyutta çizikler atılarak hazırlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bıçağı çekirdeğe kadar değirmemek gerekir. 2-3 adet çizik atılarak fermente esnasında daha lezzetli hale gelmesine yardımcı olunur.

Gemlik zeytini nerden buluruz? Gemlik zeytinini hazırlanmış bir şekilde marketlerden alabileceğiniz gibi. Gemlik bölgesine gelerek toplayabilir, toplayanlardan, zeytini ham satanlardan satın alabilirsiniz. Sonrasında bol su ile yıkayarak yukarıda verdiğimiz tarifi uygulamanız, zeytinin birkaç ay sonra sofralara gelmesine yardımcı olacaktır.

0 Paylaşımlar