Gemlik Zeytini Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gemlik Zeytini Hakkında Bilmeniz Gerekenler; Gemlik Zeytini Türkiye’ nin Marmara Bölgesinin zeytin ağaçlarının büyük bir kısmını oluşturur.  Kendine has özellikleriyle Gemlik Zeytinleri her hasat dönemin de meyve (zeytin) verir. Gemlik Zeytinin en belirgin özelliği ağaçtan toplanmadan kararması beklenir ve etinin çekirdeğinden kolayca ayrılabilmesi ayrıca etli zeytin anlamını taşır.

Gemlik Zeytini Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gemlik Zeytini Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nasıl Bir Meyvedir?

Meyve ve çekirdekleri orta irilikte olup %29,9 oranında yağ içermesiyle ünlüdür. El emeği, göz nuru Gemlik Zeytini. Zeytin Ağaçlarından soframıza gelene kadar uzun bir süreçten geçer ve  emek ile yetiştirilir.

Kış mevsiminde yağan kar ve yağmurlarla doğal yöntemlerle kabaran nemli toprak ilkbahar mevsiminde bellenir veya motorla sürülerek karıştırılır ve ardından budama yöntemi ile fazla veya lüzumsuz olan dallar zeytin ağacından kesilerek ağaçın yeni mahsül vermesi için hazır hale getirilir. Yaz mevsimine doğru yani Haziran ayının ilk yarısında zeytin ağacı çiceğini açar.

Gemlik Zeytini Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nasıl Bir Meyvedir?

Temmuz ayı içinde sap dibi mücadelesi ve bakımları yapılarak ağacın daha sağlam ve asılı kalması sağlanır. Temmuz sonu ve Ağustos aylarında ise zeytinin sulama işlemleri gerçekleştirilir. Çünkü Gemlik yazları sıcak ve kurak geçer. Yine de mükemmel lezzetli olan bu zeytindir.

Genellikle Gemlik’ te kullanılan sulama sistemi olarak kabul edilmiş olan damlama yöntemi kullanılır. Bir sonraki ayının sonuna doğru zeytinler yağlanma dönemine girerler. Ve artık zeytin ağacı hasat dönemine kadar beklenir. Hasat Dönemi geldiğinde keskin soğuklar başlamış demektir kasım,aralık ve  ocak aylarında toplayan insanların bellerine bağladıkları sepet e el ile ağaçtan yere toprağa düşmeden hasat edilir.

Toplanılan zeytinler köy evlerindeki zeytin ayırma işlemine girer. Bu ayırma işleminde Kızıl, olgunlaşmamış yeşil zeytinler olgunlaşmış siyah zeytinden ayrılarak kalibresine göre çeşitlendirilerek salamura havuzlarında olgunlaştması için beklenilir.

Mükemmel ve efsane lezzetiyle kalpleri fetih eden gemlik zeytini için her zaman aşağıda yazılanlar söylenir.

Her hangi bir katkı maddesi kullanılmadan su ve tuz ile havuzlarda beklettirilir ve doğal fermente edilir. Tuz oranlarına bakılarak zeytinin en doğal hali ile sofralarımıza gelir.

0 Paylaşımlar