Gemlik Zeytini Dalından Sofranıza

Gemlik zeytini dalından sofranıza gelen mükemmel lezzettir. Gemlik Zeytini Marmara Bölgesinin zeytin ağaçlarının büyük bir kısmını oluşturur. Özel bir grubu oluşturan Gemlik Zeytinleri her yıl düzenli olarak meyve verir.

gemlik-zeytini-dalindan

Gemlik Zeytinin Özellikleri

Zeytinin en belirgin özelliği renginin koyu siyah olması ve etinin çekirdekten kolayca ayrılabilmesidir. Meyve ve çekirdekleri orta irilikte olup % 29.9 oranında yağ içerir. Gemlik bölgesinde üretilen zeytin tad ve yapı özellikleri dolayısı ile dünyanın en iyi salamuralık zeytin çeşidi olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde kamu kurumları ve özel sektör tarafından üretilen zeytin fidanlarının % 80’ne yakını Gemlik zeytin çeşidi fidanlarıdır. Bundan dolayı zeytinciliğin yapıldığı bütün bölgelerde bu çeşide rastlanır.

Gemlik Zeytini Dalından Sofranıza Zeytini Tanıyalım

Gemlik zeytini için Trilye, Kıvırcık, Kaplık, Kara gibi isimlerde kullanılır. Büyük bir özveri isteyen zeytin soframıza gelene kadar birçok aşamadan geçer. Kış döneminde kar ve yağmurlarla kabaran toprak ilkbaharda sürülerek veya bellenerek toprağı havalandırılır.

Fazla dalları ve gereksiz sürgünleri budanan zeytin ağacı mahsule hazır duruma getirilmiş olur. Gemlik bölgesinde zeytin ağaçları haziran ayında çiçek açmaya başlar. Temmuz ayında sap budaması yapılarak ağacın daha güçlü kalması sağlanmış olur.

Temmuz – Ağustos aylarında sulama yapılan ağaçlarda zeytin Eylül ayının ikinci yarısında yağlanmaya başlar. Gemlik zeytinlerinin hasadı Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yapılır. Zeytinler Tek Tek elle toplanarak olgunluklarına ve boylarına göre ayrıştırılır.

Hiçbir katkı maddesi kullanmadan su-tuz ile fermente edilen Gemlik Zeytinleri en doğal haliyle sofralarımızdaki yerini alır. Gemlik zeytini dalından sofranıza en güzel en kaliteli zeytinlerdir. Genelde bu zeytinler kahvaltılarda, salatalarda, mezelerde kullanılır. Sağlık açısından mükemmel bir şifa kaynağı olan zeytin herşeyi ile mükemmel bir meyvedir.

Gemlik zeytini adı altında satılan zeytinler piyasada bir çok yerde satıldığından dolayı gerçekten Gemlik zeytini yemek isteyenler Bursa’ nın ilçesi olan Gemlik’ ten zeytinlerini temin etmelilerdir.

Gemlik’ te genelde ağaçlara merdiven dayanarak toplanılan bu zeytinin en büyük özelliği yere değmeden el ile toplanılması dır. Ayrıca bu zeytinler büyük etli ve çekirdeği ufak olurlar. Her kahvaltıda yenilebilecek bu zeytin meyvesini ağacı ile çekirdeği ile yağı ile her türlü kullanabilirsiniz.

0 Paylaşımlar