Gemlik Zeytin

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı gemlik zeytin, herkesin severek tükettiği bir lezzet… Lezzeti, kokusu bir yana sağlığa olan faydaları nedeniyle de zeytin tüketmek gerek. Sofralarınızda kullanmak için en lezzetli, en ideal zeytin hangisi merak ediyorsanız tabi ki gemlik zeytin!

Marmara Bölgesi’nde yetiştirilen ve Türkiye’nin dört bir yanında bulabileceğiniz Gemlik zeytin, lezzeti ile sofralık zeytin olarak kullanılmaya en uygun zeytin.

Gemlik Zeytin

Gemlik zeytini satın alırken tabi %100 doğal ve güvenilir olanları tercih etmek gerekir. Tamamen doğal ortamlarında yetiştirilen zeytinler, zeytin konusunda çok bilgi sahibi olmasanız bile farkını hissettirecektir. İri taneli ve kıvırcık görünümü ile kolaylıkla tanıyabileceğiz gemlik zeytini cinsi, etli olması sebebiyle keyifle tüketilir. Küçük çekirdekli olması da en belirgin özellikleri arasında yer alır. Zeytin tadımı yaparken bu özelliklere dikkat ederseniz en lezzetli sofralık zeytin hemen tanıyabilirsiniz.

Tuzsuz Gemlik Zeytin

Uzmanlar, sağlık için sağlıklı ve doğal zeytin tüketimini tavsiye ediyor. Ancak bazı sağlık sorunlarına sahip olan kişiler, zeytin içerisinde bulunan tuz nedeniyle zeytin tüketemez. Sağlık sorunlarının tetiklenmesine neden olduğu nedeniyle zeytin yemekten vazgeçmeniz şart mı? Elbette hayır. Her damak tadına uygun zeytin rahatlıkla bulunduğu gibi tuzsuz sele gemlik zeytin seçeneği de bulunmaktadır. Özellikle kalp hastaları, böbrek hastalıkları, tansiyon hastaları gibi tuz şikayetinde bulunan kişiler için özel üretim tuzsuz zeytin çeşitlerini tüketmeleri tavsiye edilir.

Tuzsuz zeytinler, özel bir teknik ile özel ortamında tüketime hazır hale getirilir. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen tuzsuz zeytinler, aynı zamanda özel üretim tekniği sayesinde bozulma ve çürüme olmadan sofralarda güvenle tüketilebilir.

Tuzsuz Gemlik Zeytin

Sadece sağlık sorunları olan kişiler değil, tuzlu zeytinleri diyet yapan kişiler de diyet sürecinde kahvaltılarında tuzsuz gemlik zeytin tüketimini tercih edebilir. Mutfaklarımızda kullanılan yağlar içerisinde en sağlıklı yağlardan bir tanesine sahip olan zeytin, diyette tercih edilebilecek bir atıştırmalık. Ancak tuz endişesi taşıyanlar tuzsuz seçeneği ile bu sorunu da çözmektedir.

Tuzsuz Sele Gemlik Zeytin Nasıl Yapılır?

Tuzsuz zeytinleri tercih etmek için özel bir sebebe ihtiyacınız yok. sadece damak tadınıza hitap ediyor olması tuzsuz sele zeytin seçeneklerini tercih etmeye neden olabilir. Sofralarınızda güvenle kullanabileceğiniz tuzsuz sele zeytinler de en bilindik olanı da gemlik tipi tuzsuz sele zeytin çeşidi olarak biliniyor. Fabrikalarda olan tuzsuz sele zeytin seçenekleri olduğu gibi evde de tuzsuz sele zeytin yapımı mümkün.

Tuzsuz Sele Gemlik Zeytin Nasıl Yapılır?

Sofralarınızda sevdiklerinize en kaliteli ve sağlıklı zeytini sunmak istiyorsanız tuzsuz sele zeytini denemeniz tavsiye edilir. Eğer bu tip zeytini ilk kez tadacaksanız gerçek gemlik zeytin tadını yoğun hissedersiniz.  Bazı kişiler ilk tadımda acılıktan şikayet eder ama bu acılık hissi haftalar içinde kaybolup yerini baharlı bir lezzete daha net bir şekilde bırakır.

Fabrikalarda üretilip soframıza gelen tuzsuz sele gemlik zeytin yapımı özel fırınlar içerisinde gerçekleştirilir. Fabrikalarda gerekli ortamda hiçbir bozulma olmadan üretilen tuzsuz sele zeytinin evde yapımı biraz zahmetli.

Evde Tuzsuz Sele Zeytin Yapımı

Ev ortamında kendi tuzsuz sele zeytininizi yapmak istiyorsanız önce iyi kalite bir gemlik zeytini hasat zamanında satın almalısınız. Ardından ev ortamında yapılacak tuzsuz sele zeytinlerin kısa sürede bozulmasını engellemek için çürük ve eziklerinden iyice ayıklanmalıdır.

Gemlik Zeytin sipariş

Evde tuzsuz sele zeytin yaparken sizlere temiz, ağzı dar şişiler ve klorlu su lazım. Ayıkladığınız zeytinleri acı suyundan arındırmak da önemli. Çünkü zeytin renginin değişmesine neden olabilir. Zeytinleri tek tek kırıp şişelere doldurup klorlu su eklediğinizde iki ay bekleme sürecinden sonra tuzsuz sele gemlik zeytin elde etmiş olursunuz.

0 Paylaşımlar