Gemlik Zeytin Fidanı

Zeytin yetiştiriciliği son yıllarda meslek ve hobi amaçlı olarak yapılmaya devam ediliyor. Tadı ve sofrada kullanıma uygun olmayan zeytinlerin yağlık olarak ayrılması nedeniyle Gemlik zeytini fidanı çok sık tercih edilir. Marmara Bölgesi’nin meşhur lezzeti artık kişilerin özel hobi bahçelerinde de yetiştirilmeye başlandı. Eğer hobi bahçenizde Gemlik zeytin fidanı yetiştirmeyi planlıyorsanız öncesinde özelliklerini bilmeniz gerekir. Gemlik zeytini iyi bakım istediği için dikkatli yetiştirilmesi gereken bir türdür.

Gemlik Zeytin Fidanı

Uygun koşullarda bakımı yapılmayan zeytin fidanı da yeterli verim vermez. Hatta fidanın kurumasına da neden olabilir. Bu nedenle işe öncelikle fidanın özelliklerini öğrenmek ile başlayabilirsiniz. Öncelikle iyi bakım şartları oluşturmalısınız. Bu bakım şartlarında verimli hasat alındığı gözlemlenir. Gemlik zeytin çeşidi ile bilmeniz gereken en önemli bilgi ise en iyi sofralık cins olduğudur. Marmara Bölgesi’nde yetiştirilen Gemlik zeytin fidanı, sofralık olarak kullanıldığı gibi kaliteli yağ elde edildiğinden dolayı yağlık olarak tercih edilmektedir.

Sadece yetiştiricilik ile uğraşmak için değil, genel kültür bakımından da bu lezzetli zeytin ile ilgili bilinçli olmak işinize yarayabilir. Sabah kahvaltı sofralarında kaliteli ve en lezzetli zeytini tatmak istiyorsanız Gemlik zeytini tercih edebilirsiniz.


Gemlik Zeytin Fidanı Fiyatları

Gemlik zeytin fidanının en güzel yanı hobi amaçlı yetiştirmek isteyen kişilere saksıda dahi yetiştirme imkanı tanımasıdır. Bu nedenle hobi bahçesi malzemelerinin satışının yapıldığı veya fidancılarda en sık satın alan zeytin fidanı olarak karşımıza çıkar.

Gemlik Zeytin Fidan Fiyatları

Gemlik zeytin fidanı çeşitleri çeşitli yaş ve boy aralıklarında satışa sunulur. Bu nedenle fiyatlar da değişkenlik göstermektedir. 12 ay boyunca dikime uygun bir bitki olması da sunduğu avantajlar arasında sayılır. Özellikle hobi bahçelerinde kullanmak veya evlerinde saksı içinde yetiştirmek için özellikle bir mevsimini beklememek, her dönem dikim yapmak önemli bir avantaj.

Hobi bahçelerinin artması ile birlikte fidanlara ulaşmak da daha kolay bir hale geldi. Eğer çevrenizde hiç fidancı yoksa veya fidan satışı yapılan noktaları gezmek için yeterli vaktiniz yoksa internet bu iş için kullanılabilir. Online fidan satışları birçok internet adresinde yapılır. Üstelik online gemlik zeytin fidanı fiyatları internette fiyat avantajı ile satışa sunulur.

Genel olarak ücret aralığı her bütçeye uygun, oldukça cüzi fiyatlara satışta bulmak mümkündür.


Gemlik Zeytin Fidan Satışı


Zeytin fidanı satın almaya karar verdiğinizde doğru fidanı almak için önemlidir. Gemlik zeytin fidanları 2 yaşına geldiğinde meyve vermeye başlar. Bu nedenle satın alacağınız fidanın 2 yaşında olması önemli bir ayrıntıdır. Özellikle hasat için çok uzun süreler beklemek istemeyenler meyve vermeye hazır olan 2 yaş Gemlik zeytin fidanlarını satın almayı tercih etmektedir.


Sektör içerisinde nasıl Gemlik zeytini olarak kalitesiz ve karışık zeytin satışı yapılıyorsa Gemlik zeytin fidanında da bu durum söz konusu. Güvenilir ve orijinal Gemlik zeytin fidanı almak için mutlaka dikkatli olmalı ve uygun, güvenilir, %100 müşteri memnuniyetini önemseyen siteleri tercih etmek gerekir.


Sertifikalı Gemlik Zeytin Fidanı


Online Gemlik fidanı satışlarında da sık sık “sertifikalı” ibaresine rastlayabilirsiniz sertifikalı olarak satışa sunulmuş olan güvenilir fidanlardır. Sertifikalı Gemlik zeytin fidanları denetimden geçen güvenli fidanlardan oluşur. Aynı zamanda bu fidanlarda bulaşıcı hastalık ve kök hastalığı bulunmamaktadır.


Oldukça verimli olan sertifikalı Gemlik fidanı genel olarak bakıldığında Marmara Bölgesi’nde yetiştirilir. Ilıman iklimde verimli olmak için elverişlidir. Bu nedenle Gemlik zeytin fidanının kış aylarının soğuk geçtiği iklimlerde yetiştirilmesi verimin düşmesine neden olacağı için fidan yetiştiricileri tarafından önerilmemektedir.

0 Paylaşımlar