Gemlik Siyah Zeytin

Gemlik siyah zeytin günümüzde her sabah kahvaltı sofralarımızı dolduran zeytin çeşitleri arasında bulunmaktadır. Gemlik zeytini kalp dostu olarak günümüze imzasını atmıştır.

gemlik-zeytin-yapragi

Sağlığımız açısından bize sağlamış olduğu avantajlar ile evimizden eksik etmememiz gereken zeytin çeşitlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gemlik zeytini neredeyse bütün bölgelerde bulunan zeytin ağaçları ile ön plana çıkmaktadır. Zeytin ağaçlarının bakımı ne kadar iyi yapılır ise ürünü o kadar iyi ve çok verecektir.

gemlik-zeytini-ozellikleri

Gemlik Siyah Zeytin Yaprağı

Gemlik zeytini yaprağı da günümüzde en önemli medikal önem taşıyan bir yere sahiptir. Mısırlar zeytin yaprağını keşfeden ilk kullanıcı olarak bilinmektedir. Böylelikle mısır döneminde firavunların mumyalaşma sına zeytin yaprağı kullanılarak ön plana çıkılmıştır.

gemlik-zeytin-agaci-zeytin

Gemlik siyah zeytinin faydası kadar zeytin yaprağının da pek çok faydası bulunmaktadır.

Gemlik zeytini ve yaprağının kullanılmasıyla birlikte şurup elde edilmiştir. Vücudumuz için yararlı olmasının yanı sıra şurup üretimi sağlanarak ateş düşürücü olarak kullanımı ön görülmüştür. Geleneksel bir tıp ürünleri arasında sıtma tedavisine fayda sağlayan sağlıklı ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gemlik Zeytini Özellikleri

Dağlık, taşlık ve kireçli topraklarda yetiştirilmeye uygun olan Gemlik zeytini ağaçları, bizlere doğal bir lezzet sunmaktadır. Sofraların en önemli ürünlerinden bir tanesi olan bu meyveler, tane cinsinden pek çok çeşide bölünebilmektedir. Özellikle Marmara bölgesinde yetişen Gemlik zeytinleri kuru, doğal, sele, tuzlu, tuzsuz gibi çeşitliliğe ayrılabilmektedir. İnsanlar ihtiyaç ve isteklerine göre Gemlik zeytinlerini çeşitlendirebilirler.
Bu meyvenin en temel özelliği, her türlü toprak sahasında yetişebilmesi ancak sadece kendi belirlediği bölgelerde yetişebilmektedir. Örneğin, bu ağacı Erzincan ilinde veyahut Ankara gibi illerde göremezsiniz. Eğer bu ağaçların burada olduğunu iddia eden var ise bu konuda büyük bir yanılgı içerisindedir.


Bakımı son derece önemli olan bu ağacın, bölge bölge farklı isimleri vardır. Adını Bursa’nın Gemlik ilçesinden almıştır ve diğer zeytinlere göre çok daha farklı bir lezzeti bulunmaktadır. Ancak sadece Gemlik değil yurdumuzun pek çok bölgesine ayak uydurabilmektedir. Ankara’da dahi yetişebilen bu ağaç sadece tat olarak orijinal halinden biraz farklılık gösterir sadece. Onun dışında bu zeytine Gemlik zeytini denemez ama özü Gemlik’tir.Bu ağaca iyi bakıldığında oldukça fazla ürün alınabilmesi, Gemlik zeytin özellikleri konusunu detaylandırır. Ortama göre şekillenen bu ağacın bakımı da bir hayli zordur. Eğer gerekli miktarda su verirseniz ölebilir. Zeytin ağaçlarının genelde yağmur suyu ile beslendiği söylenir ancak siz yine de sulandığını bilmelisiniz.

kivircik-gemlik-zeytini

Gemlik Zeytinin Diğer İsimleri


Gemlik zeytini, kıvırcık, kaplık ve Trilye gibi isimlerle anılmaktadır. Ülkemizin pek çok yerinde bu zeytin türüne farklı isimler kullanılmıştır. Gemlik zeytin ağacı sadece Gemlik’te değil aynı zamanda Ege bölgesi, Marmara bölgesi ve İç Anadolu bölgesinde de yetişebilmektedir. Ayrıca Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin belirli kısımlarında yetişebildiği gözlemlenmiştir.


Gemlik zeytinin özellikleri arasında bulunan ve en dikkat çeken özelliği ise bu ağaçların rüzgâra karşı dirençli olmadığıdır. En ufak rüzgârda dahi meyvelerini dökebilmektedir.

Bu yüzden üreticiler ağaç diplerini temizledikten sonra diplerine hasat örtüsü bırakırlar. Rüzgâr ile temas haline geçen ve dökülen zeytinlerin tamamı bu hasat örtüsüne dökülmektedir. Bu sayede kurtlanma ve pislenme olasılığı ortadan kalkmış olur.

Gemlik zeytini ülkemiz için oldukça önemli gelir kaynağı haline gelmiştir. İnsanlar bu meyveleri hem kendi bahçelerinde üreterek geçimlerini sağlamaktadır hem de kendi kahvaltı masalarını şekillendirmektedirler. Ayrıca sunduğu muhteşem yağ oranı ile zeytinyağı meydana getirerek bundan da bir gelir kaynağı oluşturabilmektedir.

0 Paylaşımlar